Vibrato Tekniği Nasıl Yapılır?

Vibrato sizin gitarınız üzerinde bulunan teli titretmenizdir. Peki bu olay nasıl gerçekleşir? Öncelikle altı telden birini seçin ve istediğiniz bir perdeye basınız. Sonrasında seçtiğiniz tele parmağınız veya penanız ile vuruş yapınız sonrasında bastığınız perdeye aşağı ve yukarı olmak şeklinde teli oynatın ama bu işlemi yaparken parmağınız asla kalkmaması gerek. Aşağı yukarı şekilde teli hareket ettirdiğiniz titrediğini zaten duyacaksınız.

Vibrato, teldeki titreme ile birlikte basılan notanın dalgalanmaya yol açmasını sağlıyor. Bu işlem bir efekttir. Yerinde ve uygun yerlerde kullanıldığından harika bir ses alabilirsiniz.

Ayrıca doğal vibrato tekniğide vardır. Doğal vibrato tekniği ise daha basit ama bir o kadar da yanlış kullanımlarda felakete yol olabilecek bir yöntem. Bu yöntem ise; ritim atarken şarkının sonunda veya herhangi uygun bir yerinde gitarınızın kasasının geriye çekmenizdir. Yani penanız ile tüm tellere vurduğunuzda kasayı kendinize çekmeniz gerekiyor. Böylelikle güzel bir efekt yaratmış olabilirsiniz.

Unutmadan bu yöntemi elektro gitarda kullanan arkadaşlar tellere fazla baskı yapmaması öneriliyor.

2015-06-08T10:55:00+00:00

Leave A Comment