Tapping Nedir? Minör Pentatonik Dizi Nedir?

Tapping Nedir?

Öncelikle tapping tekniği nedir? Tapping bir elin parmak uçlarıyla tellere ( parmaklar klavyeye karşıdan, dik gelecek şekilde ) vurulurken, diğer elle pena vuruşu yapmadan legato tekniği uygulamaktır.
Tapping yaparken sol elimizin hammer on ve pull off tekniklerini doğru ve özenli yapmasına dikkat etmemiz gerekmektedir. Seslerin temiz çıkması için çok yavaş çalışılmalıdır ve çalışmalar kesinlikle metronom kullanılarak yapılmalıdır.

Minör Pentatonik Dizi Nedir?

Tapping tekniğini açıkladıktan sonra sıra geldi pentatonik’e, pentatonik gamına.
Penta kelimesi beş ( 5 ) anlamına gelmektedir, pentatonik dizi ise 5 sesli bir dizidir. Rock müzikte çok fazla kullanılan bir dizidir. Örnek olarak aşağıda la minör pentatonik dizisini görebilirsiniz. Aynı diziyi “si”den çalmak isterseniz 2 perde yana kayarak aynı kalıbı çalmanız yeterli olacaktır.
Bir de aralık olarak isimlendirelim;
İlk sesten önce 1,5 ses daha sonra 1 tam ses, 1 tam ses, 1,5 ses ve 1 tam ses gidiyoruz, “1,5 + 1 + 1 + 1,5 + 1” şeklinde.
La Minör Pentatonik
Gelelim sırasıyla egzersizlere, “Ultimade-Guitar” sitesinden alınan bu egzersizlede 4 parçaya bölünerek önce basit şekilde parmaklarımızı alıştırıyoruz daha sonra ise asıl egzersizimize başlıyoruz.
1. egzersizde üstten 3. alttan 4. tel olan “re” telinde 5 perdeye ( sol notası ) hammer on tekniğiyle, sol elimizin işaret parmağıyla yani 1. parmağımızla vuruş yapıyoruz daha sonra 5. perdede parmağımız basılıyken re telinde 7. perdeye ( la notası ) sol elimizin 3. parmağıyla hammer on tekniğiyle vuruş yapıyoruz daha sonra sağ elimizin orta parmağıyla da yine “re” telinde 12. perdeye ( re notasına ) vuruş yapıyoruz.
2. egzersizde ise önce re telinde 12. perdeye ( re notası ) sağ elimizle vuruyoruz daha sonra ise sol elimizin işaret parmağıyla alttan 3. tel olan sol telinde 5. perdeye ( do notası ) hammer on tekniğiyle vuruş yapıyoruz.
3. egzersizde işin içine pull of tekniği giriyor, basmamız gereken parmakları önceden ayarlıyoruz, sol elimizle alttan 3. tel olan sol telinde 5. perdeye işaret parmağımızla 7. perdeye ise orta parmağımızla basıyoruz ve sol telinde 12. perdeye sağ elimizin orta parmağımızla vuruş yani tapping yapıyoruz daha sonra parmağımızı hafifçe aşağı doğru iterek aynı telde önceden 7. perdeye sol elimizin 3. parmağıyla basılı tutarak 7. perdenin tınlamasını sağlıyoruz yani bir nevi pull off uygulamış oluyoruz, daha sonra ise 7. perdede parmağımız basılıyken aynı telde 5. perdeyi de basılı tuttuğumuz işaret parmağımızın tınlaması için 7. perdeden 5. perdeye pull off yapıyoruz.
4. egzersizde öncelikle alttan 3. tel yani sol telinde, sol elimizin işaret parmağıyla 5. perdeye hammer on’la vuruş yapıyoruz, daha sonra alttan 4. tel olan re telinde 12. perdeye sağ elimizin orta parmağıyla tapping yapıyoruz ve 12. perdeye vurduktan sonra aynı telde pull off uygulayarak 7. perdenin tınlamasını sağlıyoruz 7. perdeye ise sol elimizin 3. parmağıyla basıyoruz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Tappingle çalışma yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli şey seslerin dengeli duyulmasıdır, her ses aynı sertlikte duyulmalıdır.
  • Tapping yapılan teller dışında kalan teller susturulmalıdır
  • Hammer On ve Pull Off’ların temiz sesler verecek şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Tapping yapılan parmağı kaldırırken Pull Off tekniğindeki gibi parmağı hafifçe aşağı doğru çekerek telin üzerinden kaldırmak, sıradaki seslerin daha net duyulmasını sağlayacaktır. Eğer penayla çalınan bir parçada tapping yapılıyorsa, penayı baş ve işaret parmağımızla tutarak tapping yapmak için orta parmağınızı kullanabilirsiniz. Fakat tüm parmaklarınızı güçlendirmek adına serçe parmağınızla bile tapping çalışmaları yapabilirsiniz.

2015-12-04T16:57:00+00:00

Leave A Comment