Tab nedir?Gitar Tab Nedir?Nasıl Çalınır

En kolay tab çalma yöntemi ve tab nedir konusunda bilgi almak için www.gitarogrencisi.com tarafından hazırlanan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Gitarda tab sizin herhangi bir nota bilmeden gitar çalmanızı sağlamaktadır. Gitar tablarının mantığını bilmek yada öğrenmek oldukça basittir. Gitarların tellerini simgeleyen çizgilerin üzerine hangi perdeye basıldığını gösteren sayıların yerleşmesidir. Tüm dünyada geçerli olan gitar çalma yönteminin de bu yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Tab nedir?Gitar Tab nedir?Nasıl Çalınır

Tab sisteminin ana teması aşağıdaki resimde olduğu gibidir. Temel diziliş şeması budur ve bu tabloya göre tablar yardımıyla nota bilmeden gitar çalabilirsiniz. Tab yöntemi 1972 yılında Pablo Tab tarafından bulunmuş ve ama ismi “tabluture” kelimesinin kısaltmasından gelmiştir. Kullandığınız gitar 4,5,6 yada 7 telli olabilir bu yüzden çizgi sayısı da değişecektir. Mesela 6 telli klasik bir gitar için yukarıdaki resimde gösterilen yatay çizgilerin en alt kısımda olanı gitarın 6. teli olan “mi” telini bir üstündeki ise 5. tel olan “la” telini ifade etmektedir. Şekildeki tüm dizilimin mantığı da aslında budur ve hemen kavrayabilirsiniz.

tab nedir ve tab nasıl okunur

 

Tablar Nasıl Okunur?

Tab aşağıdaki gibi görünmektedir. Bu şekildeki mantığı anladıktan sonra çok kolay olduğu hemen fark edebilirsiniz.

 (mi)    E)———————————————————————-

 (si)     B)———————————————————————-

 (sol)   G)———————————————————————-

 (re)    D)———————————————————————-

 (la)    A)———————————————————————-

 (mi)    E)———————————————————————-

Şekilde daha öncede söylediğimiz gibi gitarın klavyesini düşünelim görüldüğü gibi burada nota yerine rakamlar yer alır. Gitarınızı alın ve ilk önce dört sayısını çalıyoruz. Dört sayısının bulunduğu çizginin baş tarafında ‘A’ harfini görüyoruz. Bu harf gitarımızın ‘la’ telini(aşağıdan yukarı doğru sayarak 5.tel) ifade ediyor. Dört sayısı ise o telin dördüncü perdesinin çalınacağını söylüyor. Sonraki 5 sayısı D teli(re notası:aşağıdan yukarı doğru 4.tel) üzerinde. Yani gitarın 4.telinin 5 numaralı perdesine basarak çalıyoruz. Üçüncü sayı ‘4’ ve ‘A’ teli üzerinde ve 4.perdeye basılarak çalınıyor. Dördüncü sayı yine ‘A’ teli üzerinde 4.perdeye basılarak çalınıyor. Tab üzerinde son sayı üç ve ‘A’ teli üzerinde (la teli) 3.perdeye basarak çalacağımızı ifade etmektedir.

2017-07-27T15:20:00+00:00

2 Comments

  1. Pinar 25 Temmuz 2018 at 17:40 - Reply

    Biri bana tab in ne oldugunu anlatabilir mi lutfen

    • selçuk 10 Ağustos 2018 at 10:51 - Reply

      pınar! hadi kızım sen çık dışarda oyna gezme buralarda

Leave A Comment