Slap Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar Slap her ne kadar bas gitarla özdeşleşmiş bir teknik olsa da Elektro Gitar’da bu tekniği kullanan gitaristler de bulunmaktadır. ( For Example: Ben 🙂 ) Burada özellikle bas gitardaki slap ve pop tekniğinden bahsedeceğiz fakat elektro gitardaki uygulaması da pek farklı değildir.

 

 

Slap Tekniği Nedir?

 

İlk olarak kontrbas üzerinde uygulanan Slap tekniği ayrıksı bir ses elde etmek üzere parmağın tel üzerindeki sıçramasıyla kullanım alanı kazanmıştır. Bill Johnson, Pops Foster, Steve Brown, Wellman Braud gibi erken dönem Amerikan müzistenleri ilk kez bu tekniği kullanarak tanınmasına olanak sağlamıştır. Yine Milt Hinton vs. vs. birçok isim ve tanım olarak devam ediyor. Önemli olan tarihi değil nasıl yapılabildiği zaten hemen nasıl yapıldığından bahsediyorum 🙂
Slap Tekniği Nasıl Yapılır?

 

Normal parmakla çalım ( fingerstyle ) tekniğinden çok daha ritmik oluşumdan kaynaklı “Funk”tan “Disco”ya,”Latin”den “Jazz”a kadar bir çok değişik türde kullanılmıştır. Larry Graham bir röportajında Slap tekniğini kullanmasındaki nedeni “bas gitarda davul tonunu yakalamak” olarak belirtmiştir. İyi bir slap tekniğinin altın kuralı doğru duruş ve tutuştur. Slap tekniği başparmağın perdelerin bittiği yerin az daha ilerisinden, istenilen tele vurulması ve çekilmesinden ibarettir. Örnek vermek gerekirse başparmak tel ilişkisini, ağaç-balta ilişkisine benzetebiliriz. Baltayı bir bütün olarak kbul edersek burada baltanın ucu başparmağımızın ayası değil, kemikli olan hafif yan tarafıdır. Bu vuruş ne kadar sert ve hızlı ise alacağınız sonuç o kadar iyi olaraktır. Ancak önemli olan vuruşun sertliğiyle birlikte eli, kasmadan rahatça da kullanabilmektir. Diğer dört parmak hafifçe kıvrılıp başparmağa manevra şansı tanımalıdır.
Slapping ve Popping ( Vurma ve Tel Çekme )

 

Slap daha çok Plucking diğer bir adıyla Popping ( Tel Çekme ) tekniğiyle beraber kullanılır. Bu sayede elin baş parmağıyla tele vurarak ( Slapping ) aldığımız sesin ardından, işaret ve orta parmaklarının ucu kullanılarak yapılan çekme işlemiylede sound’umuzu mükemmelleştiririz. Genellikle başparmağımızla E ve A ( çok seyrek de olsa D ) tellerinde Slap yaparak D ve G tellerinde tel çekme yaparız. Tel çekme işleminde Slap gibi hızlı ve çevik olmak durumundadır. Bu sayede vurma ve çekme arasında Kombinasyon sağlanır. Her iki teknikte de genellikle Pull-Off ( Parmak Çekme ) ve Hammer-On ( Çekiç Tekniği )’den yararlanılır.
Slap Çeşitleri

 

Günümüzde Slap tekniğinin kullanımı noktasında bir çok farklılık söz konusudur. Örneğin kimi virtüözler slap tekniğini diğer bütün parmaklarıyla yaparken (Abraham Laboriel vb.), kimileri de parmaklarının her iki yanını da bu işe dahil ederek farklı bir sound elde etmektedirler (Double Thump Tekniği-VictorWooten). Bu şekilde hızlı Slap sololarıyla neredeyse davul solosuna eşdeğer sesler elde edilmektedir. Slap tekniğini, Marcus Miller çok daha kendine özgü karakteristik bir şekilde kullanmaktadır. “Funk Fingers” gibi bir çeşit bagetle tellere vurarak ekstra “Funky” sound yakalayan virtüözlerde söz konusudur. Tony Levin’in bulmuş olduğu bu yöntem daha sonra Peter Gabriel, King Crimson gibi sanatçılarca da kullanılmıştır.

 

Bas gitar slap teknikleri örnek türkçe video dersleri

 

 

 

 

Örneğin tambur çalım tekniğiyle de bazı benzerlikler göstermektedir. Yine bu vurmalı tekniğin varyasyonları bas gitardan farklı olarak flemenko gitarda da tonların karakteristiğini ve kalitesini arttırmakta kullanılmaktadır. Birçok farklı enstrüman virtüözü bu tekniği küçük farklılıklarla enstrümanına hala uygulamaktadır.

 

 

Slap ve Pop Püf Noktaları

 

  • Slap ve Pop tekniğiyle çalımlarda, bas gitar vurmanın veya çekmenin kuvvetiyle kesinlikle gövdemizden ayrılmamalıdır.
  • Düzgün bir Slap tonu ancak ve ancak kuvvetli ve seri bir vuruşla elde edilir. Aksi yöndeki vuruşlarda boğuk ve istenmeyen bir ses doğacaktır.
  • Teli vurma veya çekme kuvvetinin standardı söz konusu değildir, boğuk ve hantal olmamak koşuluyla bu sizin “Tarzınız” olacaktır.
  • Slap ve pop’unuzu düzgün uygulayabildikten sonra bunu mükemmelleştirmek için mutlaka ölçü notalara (Dead Notes/Ghost) başvurmalısınız. Bu şekilde Slap çalımlarınız çok daha ritmik hale gelecektir.
    Önemli olan salt tekniğin kendisi değil, algıladığımız sesin güzelliği ve doyuruculuğudur. Gördüğümüz, izlediğimiz, “onun kadar iyi slap soloları” atmak istediğimiz virtüözlerin performansları burada bize yol göstericidir.
2017-02-21T21:16:28+00:00

Leave A Comment

x