Pull Off Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Pull Off Tekniği Nedir?

Pull-off tekniği ince bir notadan kalın bir veya birkaç notaya doğru, büyük sayılı bir perdeden küçük sayılı bir perdeye (örneğin 7. perdeden 5. perdeye ), yani klavyede, bastığımız notanın daha gerisinde olan notalara doğru akıcı ve hızlı çalmak amacıyla yapılır. Hammer On tekniğinin tersi bir tekniktir diyebiliriz.

 

Birbiri ardına gelen ve kalınlaşan 2 veya daha fazla notayı, birincisi hala tınlarken parmağınızı o perdeden hafifçe aşağı doğru çekmek suretiyle kaldırarak, sağ elinizle teli yalnızca bir kez çekerek çalınır. Basılan perdedeki notanın kendisinden önceki perdeye pena vurulmadan, sadece parmağı klavyeden kaldırırken hafifçe aşağı çekilmesi ile ses çıkarılmasıdır.

 
Pull Off Tekniği Nasıl Yapılır?

Örneğin Si telinde onikinci perdeye yani Si notasına basıp tele penayla vurduktan sonra aynı telde La notasına basmak istiyorsunuz, La notasına geçerken tele bir daha vurmak yerine, sadece parmağınızı hafifçe aşağı kaydırmakla Pull-Off yapmış olursunuz.

 

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Perdelere kesinlikle parmakların uç kısımlarıyla dik olarak basılmalıdır, aksi takdirde Pull Off tekniğinde başarılı sonuç alınamayacaktır.
  • Parmağı kaldırırken teli bastırdığımız yerde parmağı hafifçe aşağıya çekip telin titremesini sağlamak gerekir.
  • Aşağı doğru yapılan küçük bir parmak çekişiyle teli bu parmaktan kurtarmak, Pull Off’u daha belirgin hale getirip geride kalan notanın daha iyi duyulmasını sağlar.
  • Dikkat edilmesi gereken geride kalan parmağın güçlüce basılması ve telin oynamasını, kaldırdığımız parmağı aşağı çekerken telin de aşağı inmesini engellemesidir.
  • Pull Off yapılırken geride kalan 2. ses önceden hazırlanmalı yani basılı halde olmalıdır. İnce sese basarken parmağımız aynı zamanda kalın sesinde üzerinde yer almalıdır.
2017-02-22T11:07:40+00:00

One Comment

  1. aslı 7 Aralık 2015 at 10:05 - Reply

    her yerde bunu arıyordum sonunda buldum çok çok çok teşekkür ederim paylaşımınız için.

Leave A Comment