Pick Slide Nedir, Nasıl Yapılır?

Hiç gitardan çıkan harika, kasvetli, pes bir ‘feryat’ duydunuz mu? Duyduğunuz büyük ihtimalle pick slide ve yapması oldukça kolay. Bu yazı size nasıl yapacağınızı anlatacak.

Gitarınızı her zamanki gibi hazırlayın. Drive veya gain artırmayı isteyebilirsiniz. Pick slide, distortion ile elde edilir.

Penayı her zamanki gibi tutun ve 5. ve 6. tellere bastırın. Bunlar en kalın tellerdir ve bu yüzden ince tiz tellerden daha tok bir ses çıkartacaklardır.

Sabit bir hızla penayı tel boyunca kaydırın. ‘Feryat’ sesini çıkarması gerek.

12. perdeye ulaştıktan sonra sol elinizden bir parmağınızı on dördüncü perdeye vurun. Sol elinizi tel eşiğine doğru kaydırın ve sağ elinizi eski pozisyonuna getirin.

Eğer harika, kasvetli, pes ‘feryat’ elde edemediyseniz; pena pozisyonunu, sol elinizin yaptığı baskıyı değiştirmek gibi şeyler deneyin. Sesi elde ettikten sonra mükemmel olduğunu düşünene kadar alıştırma yapın. Şarkıya uygun bir şekilde değiştirebilirsiniz. Tempolu şarkılarda hızlı bir slide ya da daha ağır şarkılarda uzun süren bir slide deneyebilirsiniz. Pick slide farklı uygulamaları olan kapsamlı bir tekniktir.

2015-07-13T13:49:00+00:00

One Comment

  1. Serhan Polad 29 Ekim 2015 at 13:51 - Reply

    Anlatım iyi olmuş zor gibi görünüyor teşekkürler.

Leave A Comment

x