Legato Nedir? Legato Nasıl Yapılır?

Legato Nedir?

Legato aslında bir teknik değil, belirli bir bölümü birbirine bağlı, ardaşık şekilde enstrümanla çalma biçimidir. Ardışık notaları, aralarında hiçbir kopukluk olmaksızın bağlı çalmaktır. İtalyanca “bağlı” anlamına gelmektedir. Parçaları legato ile çalmak akıcılık ve hız kazandırır.

Perdelere sadece sol elle vurarak çalınır. İçerisinde pena vuruşu bulunmadan ardarda dizilmiş Hammer On, Pull Off ve Slide tekniklerinin bir arada bulunduğu, birden çok notadan oluşan bir pasajın notalarını birbirinden ayırmadan, birbirine bağlı çalmaya yarayan bir teknikler topluluğudur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısaca Pull Of ve Hammer On, Slide gibi akıcı çalmayı sağlayan tekniklerin ard arda kullanılması da diyebiliriz, bu yüzden öncelikle bu tekniklerde sağlam hakimiyet gerektirir.

Legato yapılmayan diğer tellerin tınlamasını ve gürültü yaratmasını önlemek, diğer telleri sağ elle susturmak gerekir.

Tuşeyi, yani parmakların vuruş gücünü iyi ayarlamak gerekir. Parmaklar perdelere dik olarak güçlü bir şekilde vurmalı ya da diğer telin tınlamasını sağlayacak şekilde çekilmeli veya kaydırma sırasında parmağın gücü azaltılmamalıdır. Aksi takdirde ilk seslerden sonra gelen sesler sönük olacak hatta duyulmayacaktır.
2015-12-13T22:16:00+00:00

Leave A Comment