Gibson G FORCE Automatic Tuning Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomatik akordu keşfettiğimde, bağımlısı olmuştum. 2008 teknolojisi kullandığımdan bana çok fazla zaman kazandırmıştı, bir diğer artısı da artık stüdyoda gitarımın akordu bozuk diye şarkıları yeniden kaydetmek zorunda kalmıyordum… ve artık akort yapmak kolay olduğu için alternatif tonlar da keşfettim. Otomatik akorda karşı olanlar olsa da (ve doğruyu söylemek gerekirse başlarda ben de o takımdaydım) benim için manuel akort, gitarı kapıp anın ilhamından faydalanmayı engelleyen bir şey haline geldi.

Birçok insan Gibson’ın otomatik akort teknolojisinden haberdar fakat nasıl çalıştığını bilen yok. İşte cihazı çalıştırıp çalmaya başladığınızda olanlar:

Gitardaki her burguyu sıkan veya gevşeten küçük servo motorlar vardır. Bu motorlar oldukça yaygın ve güvenilir bir teknolojidir ve yıllardır kullanılmaktadır; Gibson G FORCE™ motorları gitar için uygun (küçük, hafif ve hızlı) ve elle de ayarlanabilir hale getirilmiştir. Manuel seçeneği bataryayı şarj etmeyi unutmanız dâhilinde oldukça yararlı (tek şarj ile 100’e kadar ayarlama yapıyor), aynı zamanda özel ayarlamalar yapmanıza da olanak sağlıyor ve G FORCE’un bu ayarları daha sonra tekrar kullanmak için kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

Gibson G FORCE
Gibson G FORCE İçerisindeki Ekipmanlar

Ayar mekanizması tel titreşimlerini hissedip her telin frekansını ayarlar. Eğer tel akortsuzsa, mekanizma servo motorlarına teli gerektiği kadar sıkması veya gevşetmesi için düzeltme sinyali yollar. Alternatif akort gibi fonksiyonları için de Gibson G FORCE™, alternatif akordun perdelerini hafızada saklar daha sonra da standart akort yerine bu perdelere göre düzeltme sinyali yollar.

Telin akordunu yapmayla gitarın tonunu değiştirmezsiniz. Bu önemli çünkü akortsuz telden akortlu bir tel sesini sentezleyen başka otomatik akort cihazları da var. Tonu değiştirmenin yanında telin kendi perdesi amfide duyulandan farklı olabilir.

Gibson G FORCE™’un bütün fonksiyonları — alternatif ve özel akortlar, kendi aralarında akortlu ama akort notasına uymayan enstrümanları akort etmek, tek bir telle özel ton dengeleyiciler eklemek, kelepçe (kapo) ile akort etmek ve benzeri şeyler — aynı mantığa dayanır: G FORCE telin içinde olduğu perdeyi bulur sonra da servo motorlarına gereken sinyali yollar böylece teli kusursuz perdeye uygun biçimde akort eder (ya da kusurlu perdeye göre, eğer istediğiniz buysa).

Önceki modelinde (Min-ETune™) bulunmayan yeni fonksiyonlarının yanı sıra G FORCE depo seçeneği de sunuyor çünkü insanlar daha yaratıcı oldu ve “Düşürülmüş D” ve “DADGAD” dışında da akortlar olduğunun farkına vardılar (bkz: Fig. 1). Artık 36’ya kadar özel ön ayar akort elde etmek mümkün. Bunları istediğiniz zaman değiştirebilir veya fabrika ayarlarına ger dönebilirsiniz.

Fig 1: Benim son özel akordum D G D G D D şeklindeydi, aslında açık G ama hiç majör veya minör özellik ve beşte güçlü bir vurgu olmadan. Her teli kusursuz bir şekilde akortlu özel akort yaratmak için Pitch Assist özelliğini kullandım, sonra da ikinci teldeki D’yi (normalde B) hafif bemol ve ilk teldeki D’yi (normalde E) eşit miktarda diyez yapmak için Pitch Offset özelliğini ekledim böylece beraber çalındıklarında tatlı bir koro etkisi yarattılar. İster altı telde bare akor ile ister slide ile çalınsın, bu akort güçlü bir gitar ritmi sağlıyor.

İşte G FORCE™’un temel hikâyesi bu. Bir deneyin ama bağımlılık yarattığını unutmayın.


Gibson
Çeviri: Melis Koşar
2015-06-18T22:00:00+00:00

Leave A Comment