Enstrüman Öğren: Gitarda akor ve gamları bulmanın kolay yolu

Bu dersin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Gitar üzerinde akorları ve gamları bulmak yeni başlayanlar için oldukça zor olabiliyor. Ancak gitar armoni öğrenmek için oldukça kolay bir enstrüman. Hatta kapsamlı bir armoni bilgisi olmadan da klavye üzerinde gamları farklı yerlerden çalabilirsiniz. Bu derste de bunu anlatacağım. Bir gamı ya da akoru klavye üzerinde nasıl kolay bulursunuz? Bu dersi tam olarak anlayabilmeniz için gitar klavyesi üzerindeki notaları bilmeniz gerekiyor. Eğer bilmiyorsanız sizi buradaki “Gitar klavyesi üzerindeki notalar nasıl kolay bulunur?” dersine alalım.

 

 

Bu videodaki bilgilere çalıştıktan sonra bir sonraki aşama olan klavye üzerinde akor ve gamları nasıl kolay bir şekilde bulabilirsiniz kısmına geçebilirsiniz.

Gitarın yapısı nedeniyle gamlar ve akorlar çok kolay bir şekilde başka bir pozisyona taşınabiliyor. Piyanoda işler böyle olmuyor. Akorları ya da gamları çalabilemek için o akorun hangi notalardan oluştuğunu bilmeniz gerekiyor.

Dikkat

Gitar, bu özelliğinden dolayı da birçok gitaristi tembelliğe itebiliyor ve bu nedenle de armoni bilgilerini geliştirmelerinin önüne geçebiliyor. Bu dersteki amacım, ilk etapta klavye üzerinde daha rahat çalışabilmeniz için bu videoyu hazırladım.
Gitar konusunda derinlemesine çalışmayı ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka armoni bilginizi geliştirmeniz gerekiyor. Aksi halde belli kalıpların dışına çıkamadan, aynı pozisyonlarda uzun süre çalmak zorunda kalabilirsiniz.
Ben bu hataya uzun yıllar boyunca düştüm ve bu nedenle de çok kısıtlı şeyler yapabildim. Benim düştüğüm bu hataya düşmemek için bu derste anlattıklarımı öğrenme sürecini biraz daha hızlandıracak bir kaynak olarak görün ve armoni çalışmayı ihmal etmeyin.
Ders ve konu hakkındaki düşüncelerinizi de paylaşmak isterseniz, aşağıya yorum bırakabilirsiniz.

Enstrüman Öğren: Gitarda akor ve gamları bulmanın kolay yolu

2017-02-22T18:24:45+00:00

Leave A Comment

x