Dünyanın En Pahalı Gitarları

Dünyanın En Pahalı Gitarları nedir? Gitar fiyatları ve en değerli gitarlar nedir? En fazla fiyata satılan gitarlar nelerdir? Gitar fiyatları neden çok pahalıdır

Dünyanın En Pahalı Gitarları

Birçok çeşidi olan gitar dünya çapında muhteşem bir etkiye sahiptir. Gitar türlerini incelemek gerekirse; klasik, akustik, elektro, bas, perdesiz, lap steel, 7 telli gitar, 12 telli gitar, Weissenborn gitar ve Jazz gitarlar bulunmaktadır. Bazı gitarlar ise en az gitaristlerin kendileri kadar ünlüdür. Peki bu çalgı aletlerinin fiyatları ne kadardır? Aşağıdaki Görsellerde dünyanın en pahalı gitarlarına ait resimleri inceleyebilirsiniz.

  1. Brownie Stratocaster – Eric Clapton 450.000 Dolar 

Bu gitar, herkesin bildiği Eric Clapton’ın başarılı “Layla” şarkısının kayıtları sırasında sanatçının elindeydi. Brownie Stratocaster, Derek ve Dominoes adlı grupla da büyük başarı yakalamıştır. Şu anda bu gitar 450.000 dolar değerindedir.

2. Gold Leaf Strat – Eric Clapton 455.000 Dolar 

Gold Leaf Strat ABD merkezli çok ünlü bir gitar üreticisi olan Fender tarafından üretilmiştir. Mark Kendrick imzası taşıyan bu harika müzik aleti Eric Clapton için özel olarak üretilmiştir. Ünlü İngiliz Blues gitaristi enstrümanını 1997’deki The Legends turnesinde ve 2001 yılındaki dünya turnesinde çalmıştır. Daha sonra ise Gold Leaf Strat, Christie’s tarafından satın alınmıştır.

Dünyanın En Değerli Gitarları

3.Gibson – George Harrison ve John Lennon 570.000 Dolar 

Bu gitar 60’lı yılların ünlü müzik grubu The Beatles tarafından kullanıldığı için ünlenmiştir. Grubun 1966’da çıkardığı Revolver ve 1968’de çıkardığı White isimli albümlerinde çalınan gitar, birçok ünlü şarkıya da eşlik etmiştir. Taxman, Eleanor Rigby ve Got to Get You Into My Life bunlardan bazılarıdır. Daha sonra John Lennon’ın sahiplendiği gitar, Back in the USSR, Revolution ve While My Guitar Gently Weeps isimli şarkılarda, başarılı gitariste eşlik etmiştir.

4. Fender Strat – Stevie Ray Vaughan 623.500 Dolar

1980’li yılların unutulmaz Blues sanatçılarından olan Stevie Ray Vaughan başarılı bir Amerikan gitaristiydi. Lenny ismi verilen Fender Strat, Stevie Ray’in birçok unutulmaz şarkısına imzasını atmış, dünyanın en pahalı gitarlarından biridir.

5.1939 CF Martin – Eric Clapton 791.500 Dolar 

Clapton, 4 yaşındaki oğlunun ölümünden sonra çıkardığı 1992 yılındaki Tears in Heaven şarkısıyla başarıyı yeniden yakaladı. Bunun üzerine MTV’de akustik çaldığı bu gitar, sanatçıyla beraber ünlendi. Gerçek değerinin 80.000 dolar civarında olduğu bilinen müzik aleti, neredeyse değerinin 10 katına satılarak, dünyanın en pahalı gitarları arasına girmeyi başardı.

6. 1964 Gibson ES335 – Eric Clapton 847.500 Dolar 

Eric Clapton’ın The Yardbirds, Cream, John Mayall’s Bluesbreakers ve Blind Faith gibi gruplarla birlikte çaldığı yıllarda, bu ünlü gitar sanatçıya eşlik etmiştir. Gerçek fiyatının 80.000 dolar civarında olduğu düşünülen gitar, bir münazarada 847.500 dolara alıcı bulmuştur.

7. Blackie Stratocaster – Eric Clapton 959.000 Dolar

Dünyanın en önemli ve başarılı gitaristlerinden biri olan Eric Clapton, bu gitarı 1970 ile 1985 yılları arasında kullanmıştır. Clapton, Rolling Stone dergisi tarafından Jimi Hendrix’den sonra ikinci en iyi gitarist olarak tanıtıldı. Ayrıca Tears in Heaven şarkısıyla da 6 dalda Grammy ödülü kazanmıştır. Dünyaca ün kazanmış bu önemli sanatçısın gitarının değeri ise 959.000 dolar.

8. Washburn – Bob Marley 1.2 milyon Dolar

Nesta Robert Marley, Jamaikalı bir Reggae sanatçısı ve şarkı sözü yazarıdır. Daha çok Bob Marley olarak tanıdığımız sanatçı, aslında yalnızca Reggae değil aynı zamanda Ska türü müzik de yapmıştır. Ünlü sanatçı vesilesiyle Jamaika müziklerini tüm dünya tanıma şansı yakaladı. Marley’in en popüler şarkıları arasında hepimizin bildiği No Woman No Cry, I Shot the Sheriff ve Jamming isimli şarkılar var. Sanatçı bir zamanlar Washburn adlı ünlü gitarını, kendisine göre yeniden tasarlaması için bir teknisyen olan Gary Carlsen’e vermiş. Bob Marley için tekrar tasarlanan bu gitarın değerinin ise 1.2 Milyon Dolar olduğu tahmin ediliyor.

9. 1968 Strat – Jimi Hendrix 2 Milyon Dolar

Dünyanın en harika gitar çalan adamı ve en önemli müzisyenlerinden biri olan Jimi Hendrix, Amerikalı bir sanatçı ve şarkı sözü yazarıdır. Hendrix, ilk müzisyenlik yıllarında ismini Avrupa’da duyurdu. Ancak daha sonra Amerika’da katıldığı Monterey Pop Festival’inde dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Ayrıca ünlü Woodstock Festival’inde de assolist olmayı hak ederek başarısını kanıtladı. Bunlara ek olarak, 2003 yılında Rolling Stone dergisi tarafından tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi gitaristi seçildi. Hendrix, 1970 yılında uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybetti. Ancak insanların ilgisini çektiği 4 yıl gibi kısa bir sürede, başka sanatçıların hayatları boyunca yakalayamadığı başarıyı elde etti. Hendrix’in gitarı ise herkesi şaşırtarak tam 2 milyon dolara, Microsoft’un kurucularından biri olan Paul Allan tarafından satın alındı.

10. Tsunami Kurbanları için Satılan Fender Strat Gitar 2.7 Milyon Dolar

2004 yılında tüm dünyayı ağlatan korkunç felaketi bilmeyen yoktur. Hint denizinde meydana gelen tsunamiden çok sayıda insan etkilenmiştir. Bu üzücü olay üzerine  dünya çapında yardımlar başlatılmış ve insanlar birlik olmuştur.

Özellikle de tanınmış insanlar tarafından başlatılan kampanyalarla afetzedelerin yaraları sarılmaya çalışılmıştır. Dünyanın en pahalı gitarı da bu yardım kampanyaları sayesinde ortaya çıkmıştır. Ünlü isimler bir araya geldi ve Fender şirketinin ürettiği, aslında sıradan bir müzik aleti olan gitarın üzerine imzalarını attılar.

Bu ünlü isimler arasında; Paul McCartney, Mick Jagger, Keith Richards, Eric Clapton, Brian May, Jimmy Page, David Gilmour, Jeff Beck, Pete Townsend, Mark Knopfler, Ray Davis, Liam Gallagher, Ronnie Wood, Angus Young, Malcolm Young, Tony Iommi, Sting, Ritchie Blaclmore, Bryan Adams ve Def Leppard grubunun üyeleri vardır. Tanınmış insanların imzasını taşıyan, dünyanın en pahalı gitarının değeri 2.7 milyon dolardır.

2017-10-08T16:01:01+00:00

Leave A Comment