Slide (Kaydırma) Tekniği ve Çeşitleri

En genel anlamda bir notadan diğerine kayarak geçmeye slide denir. Legato slide ve slide arasında bir fark vardır. Legato slide yaparken ilk notaya vurup diğer notaya geçeriz ve geçtiğimiz notaya ek bi vuruş yapmayız. Slide tekniğinde ise iki notaya da pena vuruşu yaparız. Herhangi bir yerden gelen ve giden slidelar: Bu slide tekniği tamamen gitaristin hissiyatına, daha basit haliyle tamamen keyfine bağlıdır.

Sahne durumuna göre, çalan kişinin ruh haline göre şekillenir. Bir tab sistemi üzerinde gördüğümüzde slide’ın sadece ilk notası veya son notası belli, diğer notası belirtilmemiş, sadece nereye doğru gittiği veya nereden geldiği görünüyorsa bu slide herhangi bir yerden gelir veya gider.

Şimdi 4. telin 5. perdesinden başlayalım ve 12. perdeye bir legato slide, bir slide çalışalım. Pesten inceye gittiğimiz gibi aynı şekilde inceden pese doğru da gidelim. Kendimize sadece bir başlangıç bir bitiş noktası belirleyelim ve slide tekniğinin iki çeşitini de uygulayalım. Bu şekilde kendimize bir tel ve 2 perde belirleyip gidişler ve gelişler yaparak kendimizi alıştıralım. Bu teknik şarkıların hemen hemen hepsinde karşımıza çıkar, çok kullanışlı ve bir o kadar da keyiflidir.

Yazar
Alperen Seyhan
2015-06-24T14:31:00+00:00

Leave A Comment