Line 6 Spider IV 15W İnceleme ve Tanıtım

Öncelikle bu amfiyi tanıtmamın sebebi elektro gitara yeni başlayacak arkadaşlar için uygun bir seçenek olması. Fiyatının uygunluğu ve ton çeşitliliğiyle, aynı zamanda içerdiği temel efektlerle başlangıç seviyesinde kendini geliştirecek arkadaşları tatmin edebilecek bir amfi olduğunu söyleyebilirim. Analog mu dijital mi tartışmasına hiç girmeye gerek yok bana kalırsa. Henüz tarzını tam belirlememiş olan arkadaşlar için birçok tarza hitap edeceğini düşündüğümden amfi hakkında birkaç özellik yazmak istiyorum.

Gitarınızdan ne istediğinize göre ilerleyen yıllarda dijitalden analoğa, transistörlü amfiden lambalıya geçiş yapabilirsiniz. Gitar tercihinizi de büyük ihtimal değiştireceksiniz. Bu meseleler oturana kadar bu tip genele hitap eden ekipmanlarla başlamanız bence daha faydalı olacaktır.

Fiziksel özelliklerinden başlarsak amfi 15 watt 1 adet 8 inç 4 ohm hoparlöre sahip. Transistörlü. Drive, bass, mid, treble, channel volume ayrı 5 bölümle ayarlanabiliyor. Onların dışında 2 adet efekt ayarı bölümü var. İki bölüm de 270 derece dönecek şekilde ayarlanıp efektlere bölünmüş. 1. bölümde ilk 45 derece açı flanger ayarı artırıyor. 2. 45 derece açı ise chorus efekti ayarlıyor. Ardından 2. 90 derecelik açı phaser ayarı yapıyor. Son 90 derecelik açısı ise tremolo efektinin sıklığını ayarlıyor. Diğer efent bölümü de benzer şekide 3 adet 90 derecelik bölümlere ayrılmış. Sırayla sweep echo,tape echo ve reverb ayarı yapılıyor. Son olarak da master bölümünden amfinin genel ses seviyesi ayarlanıyor.

Line 6 Spider IV 15W

 Üzerindeki girişlerden biri gitar jack girişi. Onun dışında record girişiyle temiz kayıtlarınızı da kayıt cihazınıza bağlayıp alabiliyorsunuz. Ve ekstradan cd/mp3 3.5mm küçük jack girişi sayesinde telefonunuzdan veya bigisayarınızdan açacağınız ses dosyalarını da amfi hoparlörüne verebiliyorsunuz. Backing trackler üzerinde çalışmanız için kolaylık sağlıyor.

4 adet kanal tuşu var tek basmayla aralarında geçiş yapabiliyorsunuz. Eğer bahsettiğim eq veya efekt bölümlerinden değişiklik yaparsanız ardından o kanalın tuşuna basılı tutarak değişikliğinizi de üzerine kaydedebiliyorsunuz. FBV Pedal girişi de ön panelde mevcut. Ancak bu footswitch girişi ethernet kablosu şeklinde. Normal footswitchlerle kullanmanız mümkün değil. Ethernet girişli bir footswitchle amfinizi kontrol edebilirsiniz.

4 kanal tuşunun dışında bir adet daha tuş mevcut. Basılı tuttuğumuzda tunerı aktif edip rahatça gitarı akort etmemizi sağlıyor. Aynı zamanda sweep echo ve tape echo efektlerinin yankılarının sıklıklarını değiştirebiliyorsunuz. Bu son bahsettiğim tap butonunun ekstra 2 adet özelliği daha var. Distortion boosst özelliği clean kanalında tap butonuna basılı tutarken drive tuşunu saat 12 ye getirmenizle aktif oluyor. Amfi burada gitardan gelen sesi amfi modellemesine sokmadan önce boostlayarak daha kirli tonlar elde edebilmenizi sağlıyor. Bir diğer işlevi ise noise gate.Insane kanalında yine tap butonuna basılı tutarken echo/reverb ton bölümünüzü saat 12 yönüne getirdiğinizde aktif oluyor. Bilmeyenler için kısaca bahsedecek olursak belli bir seviyenin altındaki sesleri kesiyor. Gürültü olmasını engelliyor. Ancak sustain ve harmonikleri de zaman zaman kesebiliyor. Bahsettiğim efektlerle genel olarak blues’dan metal’e çok geniş bir ton yelpazeniz oluyor. Ekstra olarak sweep echodan da kısaca bahsedeyim.Normal echo yankı sesine oto-wah benzeri bir efekt katıyor.

Amfiyle ilgili kendi görüşlerimden de son olarak bahsedeyim. Line 6 spider IV 15 çoğu gitardan güzel ve çok çeşitli tonlar almak için uygun. Gitarınız kötü de olsa bu amfiyle geniş bir ton aralığına sahip olabilirsiniz. Line 6 nın kendi sitesindeki kaynaklarda da şarkılara ve gitaristlere özel kanal eq ve efekt ayarlarından hazır olarak yararlanabiliriniz. Başlangıç seviyesinde tatmin edici ve fiyatına göre en uygun amfilerden. Ev içinde kullanımda da sesi yarıya bile açamıyorsunuz. Sesi düşük gelir gibi bir endişeniz olmasın. Apartmanda ses sorununuz varsa da bir referans kulaklığıyla record bölümünden giriş yaparak kolayca her saatte çalabilirsiniz. Crunch kanalının blues tarzı kirli clean tonları içerdiğini ve insane kanalının da distortion solo kanalı olduğunu belirteyim.

İyi çalışmalar

Yazar
Tarık Sarıdoğan
2015-06-14T22:18:00+00:00

Leave A Comment