Heavy Sky Yeni Albümü ve Klibi İle Yoluna Devam Ediyor

ROCK GRUBU HEAVY SKY İLK ALBÜMÜ DREAMER’I YAYINLADI

2013 yılında gri şehir Ankara’da kurulan Heavy Sky, üzerinde 3 yıldır çalıştığı ve dinleyicilerinin merakla beklediği ilk albümü “Dreamer”ı yayınladı!

Heavy Sky, 2012 yılının sonunda Batu Akdeniz, Çağlar Töngür ve Hakan Kılıç tarafından Ankara’da
kuruldu. Grup 1 yılı aşkın süre “BATU” ve “Supermoon” isimleriyle konserler verdi ve tanınmaya
başladı. 2013 yılının sonunda bas gitarda Mehmet Öztürk’ün katılımıyla son haline kavuşan grup Heavy Sky ismini aldı.

Topluluk, ilk video ve singleı olan “Unbreakable”ı 31 Mayıs 2014’te yayınladı. Yayınlanan bu single, grubun kısa sürede yerli-yabancı sadık bir dinleyici kitlesi kazanmasını sağlayarak, dinleyiciden tam
not aldı. Single’ın kayıt ve miksini Stüdyo Mirage (Ayhan Aydın, Uğur Karaman, Bulut Gör) üstlenirken, mastering’i de dünyaca ünlü mastering mühendisi Ryan Smith (Bon Jovi, ACDC, Scorpions, Buckcherry Joe Bonamassa, Paul Rodgers) tarafından yapıldı.

Grup, ilk singleının ardından dinleyicilerinin beklentisi üzerine albüm çalışmalarını hızlandırdı ve 2015 yılının ekim ayında albümünü tamamladı. Yapım süreci yaklaşık bir buçuk yıl süren albümün, kayıt ve miksajı yine Ankara’da Mirage Stüdyolarında yapılırken, mastering işlemi ise bu kez dünyaca ünlü mastering mühendisi Scott Hull (Sting, Bruce Springsteen, Lou Reed, Bob Dylan) tarafından gerçekleştirildi. Grup 2016 yılının ilk aylarında “Dreamer” isimli albümünün yayınlanması için “Onair” isimli yapım şirketiyle anlaşmaya vardı. Grup, albüm öncesi “Broken” ve “Fallin’ For You” isimli iki single daha yayınlayarak, daha geniş kitlelere ulaşmayı başardı.

“Broken”, 2015 yılı haziran ayında yayınlanmış ikinci Heavy Sky singleıdır. 2013 yılında Konya’da soğuktan donarak ölen Ayaz bebek için yazılan ve bestelenen parça, buna uygun bir kurguyla klip haline getirildi ve iTunes ve Spotify gibi elektronik müzik ortamlarında single olarak yer aldı.

Üçüncü Heavy Sky single’ı “Fallin’ for You”, 2015 yılı aralık ayında çıktı. Video olarak da yayınlanan parçada gruba Ankaralı ünlü rock gitaristi Süleyman Bağcıoğlu eşlik etti.

Grup elemanları, müziklerini Ankara’nın havasını suyunu almış, kaygılı ve gürültülü olarak tanımlamaktalar. Heavy Sky, rock müziğin tüm evrelerinden etkilendi. Grup elemanlarının iki farklı jenerasyondan olması grubun müziğinin farklı dönemlerden izler taşımasında etkili oluyor. Dinleyicileri, Heavy Sky’ı dinlerken 70lerden 2000lere kadar geniş bir rock yelpazesinin etkilerini duyduklarını ifade ediyorlar. Bununla birlikte, grubun şarkılarını da yazan genç solisti Batu Akdeniz (23), YouTube üzerinden

yabancı müzisyenlerle yaptığı çalışmalarla da tanınıyor. Akdeniz’in bugüne kadar Fransa, İngiltere, Amerika gibi ülkelerden müzisyenlerle yaptığı çalışmaların YouTube’da izlenme sayıları yüz binlere varıyor. Bu çalışmalar, yurt dışından da çok sayıda dinleyicinin Heavy Sky’a ilgi duymasına sağladı.

Grup, dünyaca ünlü Türk gitar virtüözü Asım Can Gündüz’ün de dediği gibi; “Ülkenin en çok gelecek vaat eden rock grubu” ve ulusal, uluslararası düzeyde hemen hemen aynı ilgiyi görüyor. Heavy Sky, Türk topraklarının yetiştirdiği en büyük uluslararası grup olma iddiasıyla çalışmalarını kararlılık ve hevesle sürdürmekte. Grubun ünlü virtüöz Asım Can Gündüz ile 22 Nisan’da birlikte verdiği konserde, Gündüz sahneye vokalist Akdeniz’i davet etti ve kendisini seyirciye şöyle tanıttı: ” Batu’lara, Heavy Sky’a çok

güveniyorum ve ileride Avrupa’nın en büyük gruplarından biri olacaklarına eminim. Onunla bir hayalimiz var, buradan ilk kez söylemek istiyorum. İleride Heavy Sky Wembley’de çalacak ve bu kez
ben onlara ön grup olacağım ve bu gururu yaşayacağım.. “Asım Can Gündüz’ün bu sözleri muhteşem bir alkış tufanının kopmasına neden oldu. Gecenin tamamı, iki farklı jenerasyonun rock müzik sanatçılarını birleştirmesi yönünden çok önemliydi ve her anı ileride yayınlanacak bir belgesel olarak kaydedildi. Gecenin sonunda Asım Can Gündüz ve Batu Akdeniz bir röportaj verdi.

Topluluk 14 Mayıs Cumartesi gecesi Ankara Noxus Bar’da albümünün lansman partisini düzenledi ve sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı. Gruba mekanın kapasitesini aştıran 250 kişilik muhteşem bir dinleyici kitlesi sesleri kısılana kadar eşlik etti. Grup, albümün tamamını çalarken bunun yanında Guns N’ Roses, Prince, Lenny Kravitz, Deep Purple gibi sanatçılardan parçaları yorumladı. Geceyi özel kılan bir diğer özelliği ise ileride DVD olarak yayınlanmak üzere tamamının kaydedilmesiydi!

Grup 16 Mayıs günü Ankara’da Şebnem Ferah ve Pera ile birlikte Atatürk Anadolu Lisesinin
festivalinde yer alacak! Bunun yanında Haziran ayında bir İstanbul lansmanı yapacak Ankaralı rock savaşçıları, Eylül ayı itibariyle ufak bir Türkiye turnesiyle de albümünü taçlandıracak.

İlk Albüm: Dreamer

Heavy Sky’ın çıkış albümü “Dreamer”, isminden de anlaşılacağı gibi bir hayalin gerçekleşme

yolculuğu… Albümün söz ve müzikleri solist Batu Akdeniz’e, düzenlemeler ise gruba ait. Grubun şarkıları yaşanmış güzellik ve çirkinlikleri, hayalleri ve hayal kırıklıklarını, aşkları ve savaşları, düzlükleri ve girdapları, kısacası hayatı ve içindeki duyguları anlatıyor.

“Walk Away” insanoğluna getirilen bir ikiyüzlülük eleştirisi iken, “Save Me” hepimizin bir gün kendini içinde bulduğu ya da bulabileceği ruhsal girdapları anlatıyor. Albüme ismini veren “Dreamer” grubun en iddialı parçalarından biri ve bir hayalperesti ve hayallere tutunmakla ilgili… “Down on the road” ise kötü bir sürprizle sonlanan bir aşk hikayesi!.. Grubun ismini taşıyan kapanış parçası “Heavy Sky” en karanlık gecenin de bir sabahı olduğunu anlatan bir yıldırım gibi.. Parçalar şimdiden sıkı takipçiler tarafından ezberlendi ve Batu canlı performanslarda asla yalnız kalmıyor!

Dreamer Plak Olarak da Yayınlanacak!

Grubun albüm öncesinde takipçilerine duyurduğu en özel haberlerden biri de Dreamer’ın 180gr plak olarak da yayınlanacağı idi. 999 adet sınırlı sayıda yayınlanacak olan plaklar grubun ilk albümünün çok daha önemli bir yere sahip olmasını sağlıyor.. Her plağın üzerinde bir seri numarası olacak ve bu da her plağı daha önemli yapacak! Günümüzde tekrar iyi satış rakamlarına ulaşmaya başlayan plaklar müziği kayıpsız ve en doğal haliyle dinlemek isteyenler için olağanüstü bir önem taşıyor! Heavy Sky’dan ünlü oyuncu Haldun Dormen’in yeni filmine 2 parça!

Grup, 6 Mayıs’ta vizyona girecek ve Haldun Dormen, Asuman Dabak gibi oyuncuların başrol oyuncusu olduğu “Adım Adım” filmine sözleri ve müziği kendilerine ait olan “Dreamer” ve “Walk Away” parçalarını verdi! 2 parça,Sezen Aksu, Fikret Kızılok gibi isimlerin şarkılarının da yer aldığı soundtrack’de yer aldı ve 3 sahnede kullanıldı!

Gelecek Kaygısı: Dreamer’dan Sonra Ne Olacak?

Gruba röportajlarda en çok sorulan sorulardan biri Heavy Sky’ın geleceğinin ne olacağı? 17 Mayıs günü TRT Kent Radyo’da katıldıkları programda Uğur Haspolat bu soruyu sordu. Aldığı cevap ise
çarpıcıydı, grubun elinde hali hazırda 6 yepyeni şarkı daha var ve bunları kaydetmek için
sabırsızlanıyorlar. “Üretmezsek ve yeni şeyler denemezsek tembelleşiriz” diye de ekliyorlar.
Önümüzdeki sene yepyeni bir albüm gelebilir!

Macera Dolu Amerika: Lucy ile Tanışın!

Grup, albüm ve klibin ardından kolları sıvadı ve yurtdışında da bir konser verebilmek için kolları sıvadı.Şimdi bambaşka bir hikaye geliyor..

Yıllardır Atlanta’da menajerlik yapan ve Bad Company, Paul Rodgers, The Answer gibi gruplarla
çalışmış Lucy Piller, Dünya’nın en büyük rock gruplarından sayılan  “Free”, “Bad Company” gibi
gruplarla yaklaşık 40 yıldır tanışıyor.. 40 yıl önce, Free ilk kurulduğunda onların en büyük hayranlarından olan ve grubun gelişimine bizzat şahit olan Lucy, o günden beri grup üyeleriyle(başta Paul Rodgers olmak üzere) ilişkilerini korumuş ve çok iyi arkadaş olmuş. Lucy, internette tesadüfen keşfettiği Batu’nun videoları ile Heavy Sky’ı bulmuş ve çok beğenmiş! Batu’yla tanıştıktan sonra grubun Amerika temsilcisi olan Piller, yıllardır rock müzik endüstrisinin içinde ve grubun müziğine olan inancı çok büyük! Albüm ve klibin çıkmasıyla Lucy, çalışma temposunu yoğunlaştırdı ve Temmuz’da Amerika’ya gelecek Batu’yu bekliyor, kim bilir, belki ufak akustik konserler için!

Kapanış: Heavy Sky On!

Heavy Sky, hem sürükleyici ve akılda kalıcı melodileriyle, hem elemanlarının enstrümanlarından
çıkarttıkları sesin tavrıyla, hem de rock müziğe olan tutkusuyla şimdiden hatırı sayılır bir kitleye sahip!
Eylül ayı itibariyle bir Türkiye turnesiyle ilk albümünü taçlandıracak grup, tüm sevenlerini konserlere
ve albümlerini dinlemeye davet ediyor!

Sizleri 1 hafta önce yayınladıkları klip ve sosyal medya linkleri ile baş başa bırakıyoruz.

2016-06-28T15:00:00+00:00

Leave A Comment