Elektro Gitarda Entonasyon Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu konumuzda gitarda entonasyon nedir ve entonasyonla ilgili bir çok şeye açıklık getireceğiz. Entonasyon enstrümandan enstrümana anlamında değişiklikler olabilecek bir kavramdır. Genel olarak kabul görmüş anlamı ise: Enstrümanda ses frekanslarını değişmeden aynı kaliteli ile dışarıya yansımasıdır. Sesin netliği, yükseliği ve tonunun aynı frenkansta gelmesidir.

Elektro Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Elektro gitarda entonasyon ayarı yaparken öncelikle tellerin yeni takılmış olması ve bunun yanı sıra sap ayarının mutlaka yapılmış olması gerekiyor. En önemlisi de bilmediğiniz bir şeyi asla yapmayın, profesyonel bir destek alınız. Eğer teknik bilginiz el veriyorsa devam edin. Gitarın sap ayarını alyan yardımı ile yapınız, içinde bulunan metal çubukları çevirerek ayarları yapın ve mutlaka yeterince doğru olmasına özen gösterin. Sap ayarları çok önemli olduğundan ve yanlış ve tahrip edici yapımların gitarınıza teknik zararlar verebileceği için profesyonel destek almanızı öneririz. Sapınız dümdüz olduğunda tel yükseliğine bakılarak klavyenizdeki notalara vurunuz ve doğru ses aldığınızda bu sap ayarlarını yapmış sayılırsınız.

Entonasyon ayarlarında ise yine yeterli teknik bilgiye sahip olmalısınız. Eğer yeterli bilgiye sahipseniz gitarınızı alarak bu işleme başlayalım. Yapmanız gerekenler tornavida, tuner aleti ve yeterli bilgiyi birleştirmek. Tuner cihazınızı alın ve gitarınızın akordunu doğru bir şekilde ayarlayın. Doğru yaptığınızın sağlamasını ise 12. tel ve boş telin aynı sesi vermesi ile yapınız. Eğer bu işlem sırasında tiz veya pes bir ses aldıysanız gitarınızda bulunan köprü kısmını tornavida yardımı ile ayarlayınız. Dikkat! Tornavida kullanımı çok hassas olmalıdır.

2017-02-20T21:30:28+00:00

Leave A Comment