Akustik ve Klasik Gitar Arasındaki Farklar Nelerdir?

Akustik gitar ve klasik gitar bir çok alanda farklılıklar göstermektedir. Fakat ilk olarak bilinmesi gerekenlerden birisi, akustik gitar tellerinin klasik gitar tellerinden yapısal anlamda farklı olduğudur. Akustik gitarın telleri çelik alaşımlıyken, klasik gitarın son 3 teli misinadan yapılmaktadır.

 

 

Aynı zamanda gövde büyüklüğü, klavye, ses ve kullanılış yerleri de farklılıklar göstermektedir. Akustik gitarın gövdesi büyük olup fakat klavyesi inceyken, klasik gitar daha büyük bir gövde ve daha kalın bir klavyeye sahiptir. Akustik gitarda ses ince, tiz ve yüksek frekanslı çıkarken, klasikte daha tok bir ses elde edilmektedir.

 

Akustik gitar, daha çok rock, caz gibi müzik türlerinde tercih edilirken, klasik müzikte klasik gitar kullanılmaktadır.

 

Akustik gitarın tellerini söküp klasik gitara taksam ne olur? diyen arkadaşlar içinse uyarı yapıyorum eğer fantezi amaçlı bir deneme değilse önermiyoruz 🙂 Akustik gitarın telleri çelik alaşımdan yapıldığı için tellerin gerginliği klasik gitarın tellerine göre daha fazla olacaktır. Bundan dolayı klasik gitarın kasası bu gerginliği kaldıramayıp çatlayabilir veya kırılabilir.

2017-02-24T18:34:02+00:00

Leave A Comment