Yes Grubunun Kurucularından Basçı Chris Squire 67 Yaşında Vefat Etti

Basçı, efsanevi progressive rock grubunun büyün albümlerinde yer alan tek üyesiydi.

Prog rock ikonu Yes’in kurucularından uzun süreli basçısı ve bütün albümlerde yer alan tek üyesi Chris Squire, löseminin nadir görülen bir türünden mustarip olduğunu açıkladıktan bir ay sonra vefat etti. Squire 67 yaşındaydı. Yes’in şu andaki klavyecisi Geoff Downes haberi attığı tweet’te duyurdu, “Değerli arkadaşım, grup üyemiz ve ilhamımız Chris Squire’in vefatını duyurmaktan büyük bir üzüntü duyuyorum.”

Yes resmi Facebook sayfalarında Squire’in ölümünü doğruladı. Açıklamada grup, “Dayanılmaz bir üzüntüyle çok değerli arkadaşımız ve Yes kurucusu Chris Squire’in aramızdan ayrılışını duyuruyoruz. Chris dün gece Phoenix, Arizona’da sevgili eşi Scotty’nin kollarında huzur içinde dünyaya gözlerini yumdu.” yazdı.

“Yes’in varoluşu için Chris kilit adamdı ve bunca yıl birçok yönden grubu bir arada tutan tutkal gibi olmuştu. Harikulade basgitar hünerleriyle Chris, günümüzde ünlü birçok müzisyen de dahil sayısız basçıyı etkilemiştir. Chris aynı zamanda harika bir şarkı yazarıydı, Yes’in en güzel şarkılarını yazmış ve yazılmasına yardım etmiştir. Aynı zamanda solo albümü “Fish Out of Water”da da bu hünerlerini göstermişti.”

Yes 1968’de şarkıcı Jon Anderson bir barda, kendini eğitmiş basçı Squire ile tanışınca kuruldu; ikiliye daha sonra gitarist Peter Banks, klavyeci Tony Kaye ve baterist Bill Bruford katıldı. Yes, aynı adlı ilk albümlerini 1969’da çıkardı. Fakat grup asıl büyük çıkışını Banks ve Kaye’in yerini Steve Howe ve Rick Wakeman aldıktan sonra 1971’de “The Yes Album” ve “Fragile” albümleriyle yaptı.

İlerleyen onca yılda Yes, grup üyelerinin ayrıldığını, yeni üyelerin geldiğini ve eski üyelerin geri döndüğünü gördü ama Squire bu değişen grupta aynı kalan tek üye oldu ve neredeyse 50 yıl grubun basçısı oldu. Squire aynı zamanda Yes’in “I’ve Seen All Good People,” “Starship Trooper,” “Owner of a Lonely Heart,” “Yours Is No Disgrace” ve “Heart of the Sunrise” gibi birçok ünlü parçasına imza atanlardan olmuştur.

Yes ile çalışmalarının yanı sıra Squire, yan ve solo projelere de dahil olmuştur. 1975’te çıkardığı solo albümü “Fish Out of Water” prog hayranları tarafından hayranlıkla dinlenmiştir. Squire aynı zamanda 2000’de Conspiracy projeleri için Yes part-time gitaristi Billy Sherwood ile birlite çalışmıştır ve Genesis gitaristi Steve Hackett ile Squackett’i kurmuştur. Yes’in mevcut şarkıcısı Jon Davison ve Squire’in Rolling Stone’a yaptığı açıklamaya göre vokalist, Foo Fighters’dan Taylor Hawkins’in tavsiyesi üzere gruba alınmış.

Mayısta Squire kendisine akut eritroid lösemi tanısı konduğunu ve grubun Toto ile olan yaz turnesine katılamayacağını duyurmuştu. Grup tarihinde yokluğu ilk defa hissedilecekti ve Yes ilk defa onsuz sahneye çıkacaktı.

Squire bir açıklamada, “1968’de kurulduğundan beri Yes sahneye ilk defa bensiz çıkacak,” dedi. “Ama çocuklar ve ben, Billy Sherwood’un harika bir şekilde yerimi dolduracağı konusunda hemfikiriz ve konser hayranlarımızın beklediği gibi aynı Yes tadını verecek.”

2013 Şubat’ta Rolling Stone Squire ile Yes’in mirası ve de Rush’ın – ama Yes değil – Rock and Roll Hall of Fame’e katılması hakkında konuşmuştu. Squire, “Sanırım komite için bunu Yes’e vermek zor,” dedi. “Rush ise oldukça kolay. Aynı üç adam ve hep aynıydılar. Orada olmayı hak ediyorlar, buna hiç şüphe yok. Ama görünüyor ki hala 70’lerin Yes ve King Crimson gibi prog rock gruplarına karşı önyargı var. Bizim durumumuzda ise, şu anda 18. üyemizdeyiz. Eğer biz katılmış olsaydık, bunun adil olması için eski ve yeni bütün üyelerimizi kapsaması gerekirdi. Yani komite için sorun bu olabilir. Emin değilim.”

Çeviri
Melis Koşar
2015-06-29T21:11:00+00:00

Leave A Comment