Türkiye’de J-Rock

Önceki yazımda J-Rock’ın ne olduğundan, nasıl ortaya çıktığından ve bu tarza yön veren en önemli olaylardan bahsetmiştim. Aslında bu yazımda J-Rock müzisyenlerini ve gruplarını tanıtmaya başlayacaktım. Ama ilk önce bu müziğin ülkemizdeki durumundan biraz bahsetmek istedim.

 

J-Rock türü ülkemizde küçük bir azınlık tarafından takip ediliyor. Böyle olmasının birkaç sebebi var. Japonya bize biraz uzakta kalan bir ülke ve Japon kültürü hakkında çoğu kişinin bilgisi “samuray, ninja, geyşa, suşi” gibi kelimelerle sınırlı.

 

 

Bir de Kill Bill filminden birazcık Yakuza bilgisi… Diğer bir etken de Japonca bilen sayısının ülkemizde çok az olması. Batılı rock/metal müzisyenlerini dinleyenlere bile “Ne dediğini ablıyor musun da o adamların dinliyorsun onları? Ya anana küfrediyorsa?” tarzında eleştiriler gelirken, Japonca dinleyen birine de bu tarz eleştiriler gelmesi gayet doğal. Yani dinlediğimiz şeyi anlamak isteyen ve anlamadığımız şeyleri dinlemekten çekinen bir toplumuz aslında. Bu nedenle de Japonca bilmeyen insanların J-Rock dinlemek istememesi gayet doğal bence. Halimiz böyle olunca da elbette ki J-Rock küçük bir azınlık tarafından dinleniyor.

 

 

Türkiye’de fark ettiğim diğer bir olay ise J-Rock dinleyenlere bazen gerçekten çok anlamsız eleştiriler yapılıyor olması. Hayatında J-Rock dinlememiş insanlar “Nasıl dinliyorsun Japonca müzikleri? Çok uyduruk değil mi onlar?” diyebiliyor zaman zaman. Japonların başkalarının bestelerini çaldığı ve kendilerinin hiç orijinal bir bestesi olmadığını düşünenler de var. Bu kişilerin ya hiç J-Rock dinlemediklerini ya da dinledilerse bile gerçekten kötü örneklerine denk geldiklerini düşünüyorum. Çünkü Avrupa dillerinden aldığınız bir şarkıyı, bestesini hiç değiştirmeden üstüne Japonca sözler koymak zaten mümkün bile değil dilin yapısından dolayı. Arada uyanlar çıkıyor elbet ama onlar da gerçekten çok kötü uyarlamalar oluyor. Örneğin geçtiğimiz haftalarda ünlü bir Japon grup Amerikalı bir besteciden beste satın almıştı ve şarkı o kadar rezil haldeydi ki grup üyeleri “biz bunu deneme amaçlı yapmıştık zaten bizim tarzımızla bir alakası yok” deyip geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Gelelim Türkiye’de insanların nasıl J-Rock dinlemeye başladıklarına.

Tanıdığım Türk J-Rock dinleyicilerine neden J-Rock dinlediklerini sordum. %95’lik bir dilim “animeler sayesinde” %5’lik dilim ise arkadaşları sayesinde veya tesadüfen bir şarkıya denk gelip onu sevdikten sonra J-Rock dinlemeye başladıklarını söyledi.

Biraz da Türkiye’de J-Rock adına neler yapılıyor ondan bahsedeyim.

Müzik dinlemeyi seven insanların çoğunun en büyük isteği müzik yapmaktır diye düşünüyorum. Örneğin Metallica dinleyen birisi çoğu zaman “keşke onlar gibi çalabilsem” diye mutlaka düşünmüştür. Çoğumuz bu tür düşünceleri hayata geçiririz çoğumuz geçirmek ister ama geçiremez.

Eminim ki Türkiye’de J-Rock dinleyen küçük azınlık içindeki insanlar da mutlaka dinledikleri grubun müziğini çalmayı istiyordur. Ama kaç kişi bu hayalini gerçekleştirebiliyor ya da gerçekleştirmek için adım atıyor gerçekten bilmiyorum. Biz J-Rock dinleyenler, küçük bir azınlık olmamıza rağmen, birbirimizden gerçekten habersiziz aslında. Bu nedenle Türkiye’de J-Rock adına neler yapılıyor tam olarak bilmiyorum. Bildiklerim sadece çevremle kısıtlı. Keşke hepimizi birleştiren bir platform olsa da birbirimizden haberdar olsak. Ama böyle bir şeyi gerçekleştirmek de gerçekten zor bunu da biliyorum.

Belki çoğu kişi “hep kendi grupların hakkında yazmışsın” diyecek ama Türkiye’de yaşayan ve benim bildiğim J-Rock gruplarını tanıtmak istiyorum. Bu grupların çoğu tribute grubu olarak kuruluyor. Belki benim bilmediğim gruplar da vardır Türkiye üzerinde. Umarım o kişiler bu yazıyı okurlar ve onlarla da tanışma imkanımız olur. Atalarımızın dediği gibi: “Birlikten kuvvet doğar”

Yutami

Yutami, The Gazette isimli grubun tribute grubu olarak kuruldu. Ben ise bu grupta lead gitaristlik ( veya solo gitaristlik) yaptım. Fakat ne yazık ki bazı sebeplerden ötürü bu gruptan ayrıldım. Şimdi hala aktifler mi bir şeyler yapıyorlar mı hiç bilmiyorum. Epeydir haber almadım bu gruptan.

Ryuusei, Ankara Üniversitesi Japon Kültür Günü Konseri

Ryuusei

Ankara Üniversi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japonoloji Öğrenci Topluluğu’nun bünyesinde bulunana Kültür-Sanat Kulubü bünyesinde kuruldu bu grup. Amacı ise J-Rock türünü insanlara tanıtmak ve sevdirmek. Etkinlikleri Ankara Üniversitesi sınırları içinde kalsa da yine de J-Rock’ı insanlara tanıtıyor. Bu grupta ilk başta ritim gitaristi olsam da daha sonra bas gitarist bulunamaması sebebiyle bas gitar çaldım. 6-7 aydır da bas gitar çaldığım için gitar çalmayı unuttum ne yazık ki… Şimdi yeniden gitar çalmayı öğreniyorum.

Grubun Ankara Üniversi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi kampüsünde gerçekleştirdiği konserin izleyiciler tarafından çekilmiş bir videosu:

Shoujo Spin

Bu grup ilk başta 4 tane kızın cosplay yapmak amaçlı toplanmasıyla ortaya çıktı. Amaçları ilk başta cosplay yapmaktı ama daha sonra müzik yapmaya karar verdiler ve ortaya Shoujo Spin çıktı.

Bu grup Türkiye için gerçekten çok önemli. Çünkü Japon NHK kanalının alt kanallarından biri olan NHK World kanalı tarafından düzenlenen We Love Japanese Songs-2015 isimli yarışmaya katılmış ve birinci olmuşlardır. Ayrıca 2014 yılında da TV TOKYO’nun karaoke yarışması için bizzat TV TOKYO tarafından yarışmaya çağırılan tek grup olmuştur. Ülkemizi gerçekten çok güzel temsil etmekteler.

Bu grubun kadrosu çok fazla değişmekte. Vokaller sabit kalmakta (Sümeyye ve Ilgın) diğer elemanlar ise sürekli değişmekte. Bunun sebebi ise J-Rock çalmak isteyen müzisyenlerin çok nadir bulunması. Nihayet ben gruba bas gitarist olarak girdim de vokallerin yanı sıra bas gitarist de sabit kaldı.

Grubun facebook sayfasından grubun işleri hakkında bilgi alabilir ve sayfa üzerindn bu gruba sorular sorabilirsiniz.

https://www.facebook.com/SHOUJOSPIN

Appassionata Arpeggio

Bu ise benim solo projem olmakta. Her ne kadar Shoujo Spin’de bas gitar çalsam da, kendimin de ayrı bir projesi olmasını istedim. Çünkü Shoujo Spin vokalistleri bayan olduğu ve daha çok bayanların şarkılarına cover yaptıkları için bir erkek olarak zaman zaman erkek şarkıları çalmak istemekteydim. Ama tabi grubun konseptine ters olduğu için ben de Shoujo Spin’in yanına kendi projemi ekleyeyim dedim. Henüz gitar öğrenmekte olduğum için pek fazla bir şey yapamıyorum. Sadece gitar hakkında öğrendiklerimi paylaşıyorum.

https://www.facebook.com/appassionataarpeggio

Yazı biraz uzun oldu ama umarım okurken sıkılmamışsınızdır. Bir sonraki yazımda J-Rock müzisyenlerini tanıtmaya başlayacağım. O zamana kadar bol müzikli günler dilerim.

Yazar
Mesut Selçuk Sarpkaya
2017-02-22T22:53:19+00:00

Leave A Comment