Sonbaharlı Şarkılar

​​Sonbahar kimileri için hüzün, kimileri için de huzurdur.

Hüzündür, çünkü yazın sıcaklığı ve davetkâr hararetinden yoksundur. Yaprak dökümüdür sonbahar.  Ayrılıktır, acıdır. İşte bu yüzden hüzün gibi, o da sevilmez pek.

Sonbahar kimileri içinse huzurdur, çünkü yazın uçucu coşkusu, sebepsiz telaşesi geride kalmış; hayatın o rutin ama tanıdık ve güvenilir akışı yeniden başlamıştır. Bir pencere kenarında kahve yudumlayarak dışarıdaki yağmuru seyretmektir belki de. Sonbahar deyince aklında güzel şeyler belirenler “Kasım’da aşk başkadır” der, “gerçek aşklar sonbaharda başlar” diye düşünürler içten içe. Yaz aşkları geçicidir, sonbahar aşkları kalıcı. Yani aşktır sonbahar bu bazıları için ve aşk gibi, o da çokça sevilir.


​İster sevin, ister sevmeyin; ya da sevme sebebiniz ister hüzün (malum hüznü seven de olabilir), ister huzur olsun; sonbahar şarkılarla daha güzel, orası kesin. Bizler sevenlere daha da çok sevdirecek, sevmeyenlere ise onu hafiften hafiften sevdirecek 5 şarkı seçtik. Eğer sonbahar huzur, hüzün ya da herhangi başka bir ruh haline denk geliyorsa, bu şarkıları o ruh halinde olduğunuz her dönem dinleyebilirsiniz. Bu yüzden bu şarkıların, tek bir mevsime sıkıştırılacak, yalnızca “sonbaharlık” şarkılar olmadığını belirtiyor; içinden sonbahar geçen, Sonbaharlı Şarkılar listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz. 

1. TEOMAN – İSTANBUL’DA SONBAHAR

Bir şekilde artık bizimle olmayan, çok uzaklardaki bir sevdiğimize duyduğumuz özlemi, İstanbul’un da hakkını vererek anlatan daha iyi bir cümle yok herhalde: “Ah burda olsan, çok güzel hala İstanbul’da sonbahar”. Teoman’ın gelmiş geçmiş en harikalarından “İstanbul’da Sonbahar”, sonbaharı sevmeyene de sevdirecek, hatta İstanbul’da olmayanı yılın bu mevsiminde kalkıp İstanbul’a gelmek için kışkırtacak güçteki şarkıların en başında geliyor.
(Söz-Müzik: Teoman | Düzenleme: Teoman, Burhan Kulle, Burak Kulaksızoğlu ve Arbak Dal)

2. HALİL SEZAİ – SONBAHAR

“Derdi nedir bu sonbaharın? Neden soldurur gülleri?” diye ve “Nerden bulur bu insanlar ben mutsuzken gülünecek şeyleri” diye devam eden bir şarkı neresinden baksanız hüzne bulanmıştır ve dinleyene “daha fazla hüzün”den başka bir şey veremez. Ama kimimiz acılardan kurtulmanın yolunu kendini daha fazla acıya maruz bırakmakta bulur ve işte bu şarkı da içindeki hüznü bir nevi “çivi çiviyi söker” düşüncesiyle daha fazla hüzünle atmaya çalışanların şarkısıdır. Derdi tasası olmayana dahi hüznü sevdirebilir, “benim neden derdim yok” dedirtebilir, aman dikkat!
​(Söz-Müzik: Halil Sezai | Düzenleme: Göksun Çavdar)

3. DENİZ SEKİ – BU ŞEHRE SONBAHAR GELDİ

“Galiba içim buruk. Hüzün dolu saatler. Ben biraz donuk. Tarif de edemiyorum aşkı size. Bu bana tanrıdan bir ceza
 diyerek ayrılığın ardından duyduğu hüznü çaresizce dile getiren bir kadının şarkısı bu. Sonbaharı hüzün ve ayrılıkla bağdaştıranları doğruluyor Deniz Seki. Sepya tonlarındaki klibiyle de sonbahara pek yakışan şarkıyı dinlerken aklımızdan geçen ise “Deniz Seki’siz bitmesin bu sonbahar” oluyor. “Bu Şehre Sonbahar Geldi” ile bu sonbaharda da kendisine duyduğumuz özlemi hafifletmeye çalışıyoruz. (Söz-Müzik: Deniz Seki | Düzenleme: Sadun Ersönmez)

4. SEZEN AKSU – SONBAHAR

Ortalama bir Sezen Aksu dinleyicisinin muhtemelen bilemeyeceği, kendisine aşina olmak için daha profesyonel bir “Sezenci” olmayı gerektiren bu şarkı Minik Serçe’nin 1986 tarihli “Git” albümünde yer alıyor. “Alır gider beni sarı rüzgârlarıyla sonbahar. Gelir anılardan bir davet, çocukluğum canlanır” diye başlayan, her zamanki gibi büyüleyici Aysel Gürel sözlerinin sizi de etkisi altına alıp geçmişle bugün arasında kısa, kişisel bir yolculuğa çıkarması işten bile değil. (Söz : Aysel Gürel | Müzik : Onno Tunç | Düzenleme : Onno Tunç)

5. ZAKKUM – HER GÜN SONBAHAR

Zakkum’u hüzün dozu yüksek şarkılarıyla hatırlıyoruz malum. Şarkı sözü ve bestelerindeki hüznü, grubun solisti Yusuf Demirkol’un ses rengi de körüklüyor ve acının dibine vurmanıza yardım edecek eserler ortaya çıkıyor. Dibe vurmadan yeniden ayaklanamaz bazıları, işte o noktada imdada yetişir Zakkum şarkıları. “Her Gün Sonbahar” da “Görmedim ben başka mevsim. Bana her gün sonbahar” diyenlerin kendinden bir parça bulabileceği etki gücü yüksek bir parça. (Söz: Cem Senyücel | Müzik: Yusuf Demirkol | Düzenleme: Zakkum)

2015-10-04T23:49:00+00:00

Leave A Comment