Sofar Nedir? Sofar İstanbul Nedir? (Sofar Sounds)

Sofar Sounds bir çok kişi tarafından duyulmuş olsa gerek. Gerçekten duyulmayacak gibi de değiller. Ama yinede siz siz olun fazla yaymayın. Ben, sen, o, biz yeter. Şunlar, onlar, bunlar bilmesin. Neyse biz uyarımızı verelim de sonra böyle güzellikleri kaçırmayın. Gelelim Sofar Sounds nedir’e.. Sofar Sounds 45’e yakın ülkede evlerin oturma odalarında yapılan, izleyici ile içiçe bir şekilde yapılan konserlerdir. Harika bir konseptte sahiplerdir.

Sofar Sounds’a üye oluyorsunuz ve bu harika projeye sizde dahil oluyorsunuz. Ücret yok! Üye olmanız yeterli. Üye olduğunuz takdirde her ay yapılacak ev konserlerine rezervasyon yaptırıyorsunuz. Konserin olacağı tarihden 1 gün önceye kadar kimin evinde yapılacağı, hangi grup veya müzisyenin geleceğini bilmiyorsunuz. Son 1 gün kala öğreniyorsunuz. Sizce de güzel değil mi? Üstelik evinize davette edebiliyorsunuz.

Sofar Sounds’un en güzel yani konser sırasında telefonlar yasak! Yiyecek yemek yasak! Konuşmak Yasak! Tek yapmanız gereken büyük bir ilgi ve alaka ile çalınan müziği dinlemek. Hemde konforlu, rahat ve sessiz bir ortamda…

Ayrıca bu konserlere katılan gruplar tanınmış ama büyük bir kitlesi olmayan gruplardır. Grupların çoğu için “Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinden oluştuğu ve çoğu yaratıcı, yenilikçi yaklaşımları ile müziği bize daha çok sevdiriyorlar” diyebilirim.. Kısaca bu grupları iyi bir müziksever mutlaka tanır.

Sofar İstanbul Gruplar ve Müzisyenler

 1. Sedef Sebüktekin
 2. Neyse, Tesir
 3. Ars Longa
 4. Emre Akbay
 5. Selin Sümbültepe
 6. Hedonutopia
 7. Biz
 8. Adamlar
 9. Laa Dee Eda
 10. TSU!
 11. Ağaçkakan
 12. Stornoway
 13. Sapan
 14. Allen Hulsey
 15. Hay Bin Kunduz
 16. Seha Can
 17. Can Kazaz
 18. Nilipek
 19. Yok Öyle Kararlı Şeyler
 20. Nekizm
 21. Cihan Mürteazoğlu
 22. Burcu Tatlı Ses
 23. Son Feci Bisiklet
 24. Mara, Kalben
 25. Miss Crowley
 26. Ahmet Ali Arslan
 27. On Your Horizon
 28. Ah! Kosmos
 29. Nu Park
 30. Oha Aho
 31. Can Büyükbaş
 32. Kaan
 33. Nihil Piraye
 34. The Yams
 35. No Land
 36. Utkan La Deniz
 37. Yolda
 38. The Away Days
 39. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 40. Ali Somay

Genel Tanıtım:

Sofar Sounds bir müzik hareketidir. Sofar Sounds’a üye olunur. Belli bir tarih seçilir ve her üyeye tarih mail atılır. Sonrasında üyeler rezervasyon yaptırırlar. Sofar Sounds’a üye müzisyenler veya gruplar gelir. Konsere 1 gün kalaya kadar kimse konserin hangi evde yapılacağını, hangi grupların veya müzisyenlerin gelip, çalacağını öğrenemezler.

Sofar, konserleri bir üyenin evinde gerçekleştirmek üzere tasarlanmıştır. Bir üye buyrun benim evime gelin der ve en uygun ev seçilir, rezervasyon yaptıranlar seçilir, grup seçilir ve konsere 1 gün kala bunlar açıklanır.

Sofar Global

Sofar, 2009 yılında Londra’da ortaya çıkmış muhteşem bir müzik harekatıdır. Sofar’ın açılımı Songs From A Room yani “bir odadan şarkılar” olarak çevrilebilir. Zaten isminden anlaşılacağı gibi Sofar evlerde yapılan konserlerdir. Sofar şuan için yalnız 45 ülkede yayılmış durumdadır ve sürekli olarak bu rakam artmaktadır. ABD’den Barcelona’ya kadar bir çok ülke bu eğlenceye dahil! İstanbul’a ise 2013 Aralık ayında bu harekatın bir ayağı olmuştur.

Sofar’ın İstanbul’a gelmesi epey bir geç oldu. Şuan İstanbul ve Ankara’da bulunuyor. Sofar Sounds konser sırasında bazı kuralları koymuştur. Bunlardan en önemlisi müzik performansı sırasında asla konuşmamak.

Sofar Sounds Kuralları – Konser sırasında Yasak;

 • Yiyecek yemek
 • Telefon vs. alet ile mesajlaşmak
 • Konuşmak
2015-04-26T15:10:00+00:00

Leave A Comment