Schecter Gitarlarında ki Yeni Teknoloji

Dünyaca ünlü Schecter markasının kullandığı yeni teknoloji Seymour Duncan ( SD ) firmasını bile sallamış gözüküyor.

Schecter gitar üretimi üzerinde yoğunluk verse de manyetik üzerinde bir kaç değişiklikler yapmayı başarmış. Bakınız EMG 81, 85 ve 60 modelleri Schecter’ın bazı gitarların da orijinal modellerden farklı tonlara sahip olduğunu iddia edenler varmış. Ancak bu iddiaları sadece boş laf olarak gören bir topluluk tarafından gelen tepkiler sonrası Schecter donanım ve yazılım uzmanı tarafından açıklama gelmiş. Bu haber pek yaygınlaşmış olmasa da açıklaması şöyle:
Biz farklı markalardan anlaşmalı aldığımız toptan ürünleri ( manyetikleri ) gitarlara montajlamadan önce yazılımları ile oynuyoruz. Kendimize has bir yazılımımız var ve lehim yapılmadan direk soket sistemli manyetikleri SD ve EMG gibi markalarda daha kolay değiştirilebiliniyor. İstediğimiz gibi ayarlayabiliyor ya da donanım ekleyebiliyoruz. Bakınız özel seri olarak piyasaya sunduğumuz Schecter gitarlarda şöyle bir özelliğimiz var; EMG 60 şu sıralar sık kullanılmaya başlanan bir manyetik oldu. Diğer ülkeleri bilemeyiz ancak buralarda böyle. 60 modeline biz şunu yaptık; konnektör ekledik ve bu konnektörleri içerideki yüklü yazılımı güçlendirerek aktifliğini artırdık. Konnektörlerimiz zaten altın kaplama olduğundan verimi yüksek. Bunun yanı sıra yazılımda bir çok değişiklik yaptık ve bu sayede ritm frekansının algılanması daha seri ve daha net hale geldi.

Bunun yanı sıra yazılımda frekanslara çalınacak ”ritm ve solo” ya göre komut verdik. Bu komutlar müzisyenin çalacağı ritmlere göre değişerek farklı bir ton verebiliyor. Yani örneğin blues bir riff yazdığınızı varsayın. Manyetik direk bunu blues bir ton ile dışarı veriyor. Tabi bunun için güç önemli. Güç için de jak girişine bağlı bir kablomuz var. Bu kablo sadece oradan güç alıyor.. Bunun için özel ürettiğimiz bir jak bir de güç verici jak kablomuz da var. Gitarın yanında zaten veriyoruz ve bunun fiyat farkını da gitarın fiyatına sabitliyoruz. Bunların yanı sıra peki potanslar ne işe yarıyor diyecek olursanız. Potanslar sizin aslında burada en önemli işleviniz oluyor. Çünkü yazacağınız riffe göre ton ve ses ayarı önemli. Ne kadar net ayarlarsanız. Manyetik de o kadar iyi algılar. Aslında potanslar algı cihazı gibi bir şey oldu. Ve hepsinden önemlisi iç kısmı tamamen özel kaplama yapıp üzerini boyadık. Bozulmasını zarar görmesini istemeyiz. Orijinal EMG 60 ile bizim değiştirdiğimiz EMG 60 arasında gerçekten büyük fark var. Yakında bunun için gerekli izinleri alarak bir çok Schecter modellerinde bu teknolojiyi kullanacağız. Ve buna benzer bir kaç modelimize daha bu değişiklikleri uygulayacağız. Örneğin plat ve pro serilerinin bir kaçında bu özellik var olacak. Zaten şimdilik sadece altı gitar serisinde tam teşekkürlü olarak bu teknoloji var ve piyasada değil. Çünkü gerekli izinlerimiz yok. Ancak bu söylediğimiz teknoloji tam teşekkürlü olarak çok yakın bir zaman sonra sizinle.

Yazan : Selim Yel
Düzenleyen : Sergen German

2016-10-26T00:05:00+00:00

Leave A Comment