SCANDAL’ın Yeni Albümü: YELLOW

SCANDAL’ın yeni albümü “YELLOW” 2 Mart günü itibariyle satışa sunuldu.

Aslında bu albümden epey umutsuzdum. SCANDAL’ın en kötü işi bu olacak diye düşünüyordum ama çok şükür beni haksız çıkardı SCANDAL.

Bir önceki albüm olan Hello World’ü yazılarımdan birinde The Beatles’ın White Album’üne benzetmiştim yapısı itibariyle. Bu albüm de aslında Hello World 2 etiketi taşısa yeriydi ((:

SCANDAL hep bir albüm sonbaharda bir albüm de ilkbaharda yayınladığı için albümsüz geçen uzun bir süre oldu ve bu durum fanlar tarafından epey eleştirildi aslında. Ama albümdeki şarkılara bakınca beklemeleri iyi olmuş da diyor insan. Çünkü şarkılar öyle şarkılar ki tam bir yaz albümü olmuş bu albüm. Tabii gönül isterdi ki sonbahar-kış sezonu için de şarkılar yazılmış olsa ve sonbaharda da bir albüm dinleyebilseydik.

Sanırım SCANDAL üyeleri “Hello World zaten kışlık bir albümdü, yeni albüm hazırlamayı ilkbahar-yaz dönemine bırakalım, bu arada turnelere çıkalım” diye düşünmüş olmalılar.

Bir de bu albüm gerçekten çok sağlam şarkılar içeriyor. Aslında albümü iki bölüme ayırmak gerekli. Birinci bölüm SCANDAL’ın kendini dünyaya tanıtmak için yaptığı şarkıları içeriyor. İkinci bölümde Japonlara hala kendilerinin hala en iyi rockerlar olduğunu hatırlatıyor.

Lafı fazla uzatmadan şarkılar hakkındaki görüşlerimi yazayım.

1)Room No.7:

 

Şarkıdan ziyade, enstrümental bir intro diyebiliriz buna. Albüm için güzel bir giriş parçası olmuş. Adeta “biz SCANDAL’ız, birazdan dinleyecekleriniz bizim eserlerimiz.” diye bas bas bağırıyor bu şarkı herhangi bir söz içermese de.


2)Stamp!:
 
 
 

Bu şarkı SCANDAL’ın en çok tartışılan şarkısı oldu. Çünkü SCANDAL sound’u ile alakası yok bu şarkının…

Geçtiğimiz sene SCANDAL, Amerika kıtasında, ABD dahil olmak bir çok ülkede konserler düzenledi. Üyelerden Mami de “Bir sürü param var. Japonya’ya dönerken bir şeyler alayım” diye düşünüp alışverişe çıkar. Normalde insanlar alışverişe çıktıklarında giysi, hediyelik eşya vs alır. Ama burada Mami’den bahsediyoruz. Japonya’nın gördüğü en otaku kişiliklerden biri. Kendisi gidip şarkı satın almış ABD’de, alacak başka şeyler yokmuş gibi ve bunu da diğer üyelerden habersiz yapınca Mami epey azar yedi tabii. Diğer üyeler de “aldık bari boşa gitmesin” diye bu şarkıyı yaparlar. Bu nedenle bu şarkının, Haruna’nın da dediği gibi, SCANDAL ile bir alakası yok aslında. Tamamen Mami’nin işgüzarlığı sonucu ortaya çıktı.

3)Love Me Do:
 

 
 
Oldukça ilginç bir şarkı. Sanki biraz Kore sound’u taşıyor gibi geldi bana. Koreli bir grup bu şarkıyı söylese fena durmaz gibi. Sanırım Haruna’nın Koreli gruplara olan ilgisi sonucunda ortaya çıkmış bir şarkı bu. Ama güzel olmuş. Kore’de sırf bu şarkıdan dolayı bile epey satarlar.

4) Morning Sun:
 
 

İşte bu şarkı tam bir SCANDAL şarkısı. Albümün ikinci yarısı da burada başlıyor bence. SCANDAL gerçek tarzını bu şarkıyla beraber yansıtmaya başlıyor.

Sabah okula giderken dinlemek güzel oluyor tavsiye ederim ((:

5)Sunday Drive:
 
 

Yine SCANDAL sound’una sahip bir şarkı. Bass motifleri gerçekten çok güzel. Nakarat kısmı da harika.

6) Konya Wa Pizza Party:
 
 

SCANDAL’ın en sevdiğim yönü punk öğelerine sahip olmasıydı. Bu şarkı da bu öğeleri bol bol bulunduruyor. Tomomi’nin vokali bas motifleri şarkıyı daha da güzelleştirmiş. Bir de Tomomi uzun bir süre ilk defa kısa da olsa bas solosuna sahip bu şarkıda bu da güzel olmuş. Bence Tomomi kendisine pek güvenmediği için slap içeren bas sololarından kaçınıyor ama kendisi gerçekten çok iyi bir basçı.

7)Heaven Na Kibun:
 
 
 
İşte bana önce “oha!” dedirten sonra orgazmdan orgazma koşturan şarkı.

SCANDAL geçtiğimiz sene Türkiye’ye gelmişti hatırlarsanız. İşte bu şarkı da o seyahatin bir ürünü ((:

SCANDAL’ın şimdiye kadar yaptığı en iyi şarkı bence budur. Hatta utanmadan diyorum ki, J-Rock piyasasında (visual kei’yi hariç tutuyorum) bu şarkının üzerine şarkı yoktur.

Bunu milliyetçi duygularla demiyorum. Tamamen bestenin bende uyandırdığı hisle söylüyorum. Prodüksiyon derslerinde ders olarak okutulacak bir şarkı olmuş tam anlamıyla.

Ayrıca o solo nedir öyle Mami? Ben de seninkiyle aynı Stratocaster modelini kullanıyorum ve o gitara olan saygım daha da arttı… Tüplü amfi şart demek ki…
 

8) SUKI -SUKI:
 
 

Heaven Na Kibun’da seviyeyi yükselten SCANDAL bu şarkıdan sonra seviyesi yine yüksek olan bu şarkıyı koymuş. İyi de yapmış. Heaven Na Kibun kadar harika bir şarkı. Gerçi biraz elektronik olmuş ama güzelliğinden pek bir şey kaybetmemiş. Gitar ve bas motifleri bu şarkıda da.

İşin ilginç yanı ben bu şarkının tanıtım versiyonunu dinlediğimde bu kadar güzel değildi bu şarkı. Şu haliyle muhteşem olmuş.

Köprü bölümü de hoş olmuş.

9) LOVE:

 
 
ABD’de reggae’den etkilenmiş olsalar gerek böyle bir şarkı ortaya çıkmış. Seveni vardır elbet ama ben çok da beğenmedim. Ama yanlış anlaşılmasın. Bestesi güzel şarkının sadece bu tür müzikleri ben sevmiyorum pek.

Biraz da The Beatles sound’u sezdim sanki? ((: Ama bu ilk The Beatles göndermesi değil. SCANDAL çoğu şarkıda The Beatles göndermesi yapıyor.

10) Sisters:
 
 

Bu şarkı beni çok düşündürdü ne yazsam diye. Tam bir yaz şarkısı aslında ama erkeklere pek hitap eden tarafı yok. Biraz da disko şarkısı gibi olmuş. Ben sadece strat’ın tonlarından dolayı sevdim bu şarkıyı. Mami güzel tonlar elde etmiş.

11) Happy Birthday:
 
 

SCANDAL’ın ilk şarkılarını hatırlatan bir şarkı. Uzun zaman sonra bu türden bir şarkı duymak sevindirdi beni.

12) Chiisana Honoo:
 
Ritmi ve trafiği bana “Sayonara My Friend”i hatırlattı. O şarkıya çok benzemiş bu şarkı. Sanırım “müziğimizi daha ileri götürebilir miyiz?” diye düşünmüş olmalılar. Çünkü o şarkıya çok benziyor ama çok daha güzel bestelenmiş.

13) Your Song -English-:
 
 

Albümün en özensiz şarkısı bu bence. Bence bu şarkıyı İngilizce söyleyerek büyük bir hata yapmışlar. Ben olsam Chiisana Honoo ile bitirirdim albümü.

Muhteşem bir girişe rağmen finali kötü yapmak yakışmamış SCANDAL’a.

Son Söz:

Hep merak ederdim, “SCANDAL, STANDARD albümünden daha güzel bir albüm hazırlayabilir mi?” diye. Bu albüm STANDARD’dan çok daha iyi.

 

2017-02-20T22:25:15+00:00

Leave A Comment