Poser Ne Demek?

Blog
sponsorlu reklam
reklam

Poser, İngilizce kökenli bir kelimedir. Aslında kelimenin gerçek anlamı grafik programlarında kullanılması için geliştirilmiş bir orijinal insan figürü çizimidir. Sanatçılar, tıbbi ve endüstriyel tasarım çizimleri, editoryal illüstrasyonlar, bilgi grafik, çizgi roman illüstrasyonlar, çizgi roman ve yetişkin odaklı insan çizimleri ve kaplamaları için poser kullanılmaktadır.

İşin aslı “poser” kelimesi İngilizce’de yukarıda ki anlamı yansıtır. Asıl poser kelimesi “Poseur” olarak tanımlanmaktadır. Tabi Türkiye’de Poser olarak benimsenmiştir.

Poser müzik dünyasında müzisyenler ve dinleyiciler tarafından oldukça sık söylenmekte olan bir kelimedir. Peki nedir bu poser?

Aslında aşağılayıcı bir terim olan poser; bireyin punk, heavy metal, hip hop ve gotik kültürlerini benimsemesidir. Bunların içinde siyah tişörtler, siyah pantolonlar, siyah makyajlar, siyah olan kıyafet ve aksesuarları da görebiliriz. Tabi ki olmazsa olmaz kaykay ve sörfte bunların içerisinde. İlk başta normal bir davranış olarak görülen bu durum aslında görüldüğü gibi değildir. Bunların hepsi gösteriş ve ilgi çekmek için yapılmaktadır. Davranışlar, kıyafetler, konuşma tarzları, tavırları ve gotik alt kültürünü kendilerine empoze etme çabaları bu tür insanlarda sıkça görülmektedir. Hayat felsefeleri dahil bir çok düşünceleri kopya olup, başkasını taklit etmeye yöneliktir.

19. yüzyılın sonları doğru çıkan bu kavram ile poser diye adlandırılan kişiler özgün kişilikler tarafından günümüzde dahi yadırganmaktadır.

Poser

 

Poser ve Heavy Metal

Ağır metal alt kültüründe bazı eleştirmenler; saç, makyaj ve fantezi kıyafetlerin müzikten daha önemli olduğu, aşırı ticari gruplar olarak gördükleri grupları tanımlamak için MTV dostu glam metal grupları tümcesini kullanırdı. Başka bir metal alt türünde ise, nu metal diğer metal türlerine göre tartışmalı bir hayran kitlesine sahip olduğu gerekçe gösterilerek “mallcore”, “whinecore”, “grunge for the zeros” ve “sports-rock” gibi aşağılayıcı sıfatlarla özdeşleştiriliyordu. Jonathan Davis, öncü nu metal grubu Korn’un solisti bir röportajında, Allmusic’den Gregory Heaney’in “ana akım içine aşırı talihsiz bir şekilde yerleştirilmiş bir metal türü” şeklinde tanımladığını belirtti;

Metal ya da her neyse; ona doğru gelmediği için bazı şeylerden nefret etmiş o kadar çok kapalı görüşlü sadelik yanlısı metalci var ki… ama Korn hiçbir zaman bir metal grubu olmamıştı dostum. Biz bir metal grubu değiliz. Bizi her zaman nu-metal olarak tasrif ettikleri şey olarak gördüler. Ama her zaman günah keçisi olduk ve o kalıba hiç sığmadık … Biz sürekli gelişiyor ve sürekli hayranları kızdırıyor ve diğer hayranları kazanıyorduk ve bu hep böyle olduk…

Korn Grubunun Vokalisti: Jonathan Davis

Ron Quintana bir yazısında Metallica grubunun 1980’lerin LA metal sahnesinde bir yer bulmak için çalıştığı zamanlarda, “hızlı ve ağır olan şeylerin önemsenmediği ve alaycı kurallı bir yerde, (ağır) müziklerini çalarak büyük bir kalabalık kazanmaları” bir grup için çok zor bir durum olduğundan bahsetti.

Poser

Poser aslında bir nevi loser kavramını yansıtıyor. Müzik dünyasında poser kişilikleri özetlemek gerekirse; metal müzik dinlediğini söyleyip hiç bir bilgisi olmayan ve gerçek metalciler gibi giyinip, onların hal ve hareketlerini taklit etmeleridir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir