Neden J-Rock?

Blog
sponsorlu reklam
reklam

Öncelikle J-Rock nedir onu açıklayayım. J-Rock, Japanese Rock’ın İngilizce kısaltmasıdır. Sürekli olarak Japanese Rock demek yorucu olacağından böyle bir kısaltmaya gidilmiş.

Her ne kadar ülkemizde ve dünyada yeni yeni tanınmaya başlanan bir tür olsa da, J-Rock’ın kökeni 60’lı yılların sonuna dayanıyor. O yıllara kadar Japonya’da sadece geleneksel klasik müzik (batı müziği değil; bizim sanat müziğimiz gibi onların da sanat müziği var), genelde meyhanelerde dinlenen “enka” isimli müzik ve halk şarkıları dinlemekte; biraz daha zengin olan kesim ise batıdan getirdikleri plaklar sayesinde jazz dinlenmekteydi.

Batıda rock müzik gelişmesine rağmen Japonya’da henüz doğmamıştı bile. Ta ki The Beatles ortaya çıkıp Japonya’da konser verene kadar…

Aslında J-Rock dediğimiz kavram The Beatles’a tepki olarak doğdu desek yeridir. The Beatles’ı gören Japon müzisyenler “biz daha iyisini yaparız” demişler ve J-Rock’ın ilk örneklerini vermeye başlamışlar.

Japonlar için müzikteki ikinci kırılma noktası ise Kiss’in Japonya konseri sonrası yaşanır… Kiss’in kostümlerinden, sahne şovundan etkilenen Japonlar yine “biz daha iyisini yaparız” demişler ve X-Japan isimli grup ortaya visual kei’nin ilk örneklerini çıkarmıştır.

Eminim ki şimdi soruyorsunuzdur “visual kei ne demek?” diye, hemen açıklayayım. Visual Kei, rock müzik temelli; sahne şovuna önem verilen; müzisyenlerin çeşit çeşit kostümlerle, makyajlarla sahneye çıktığı müzik türüdür. Aslında bu nedenle sık sık glam rock / glam metal ile karıştırılır, fakat visual kei ile glam çok farklı türlerdir.

Visual Kei öğeleri, Japon kültürü ve tarihinden beslenir. Örneğin; Japonya’da eskiden kadınların tiyatrocu olması yasak olduğundan dolayı bazı geleneksel Japon tiyatrolarında kadın oyuncular bulunmaz. Peki bu durum visual kei’ye nasıl yansımıştır? Tabii ki erkeklerin kadın kılığına girmesi şeklinde. Nasıl ki eskiden tiyatrolarda kadınların tiyatrocu olması yasak olduğundan dolayı kadın rollerini erkekler oynuyorsa, visual kei’de de erkekler kadın rollerine girmekten çekinmemiştir. İşte bu sebepten ötürü, batılıların çoğu visual kei müzisyenlerini gördükleri zaman “deli mi ne?” diye bakarlar.

Ben, lise ikinci sınıftan bu yana J-Rock dinliyorum. Yaklaşık olarak 10 yıl falan olmuştur. İlk dinlediğim grup Malice Mizer isimli bir visual kei grubuydu. O günlerde hiç tahmin edemezdim…

J-Rock’ın hayatıma kazandırdığı diğer bir şey ise, gitar öğrenmeme vesile olması oldu. Dinlediğim bir grubun yaptığı müzikten o kadar çok etkilendim ki o gün kendime gidip ucuz bir klasik gitar alıp gitar öğrenmeye başlamıştım. Diğer hiçbir batılı grup bana bu etkiyi yapamadı. Elbette ki J-Rock diğer rock türlerinden üstündür demiyorum ama benim en sevdiğim tür oldu.

Aslında J-Rock’ın bana yeni tecrübeler kazandıracağı ilk dinlediğim zamanlarda aklımın ucundan bile geçmezdi. Ama müzik gruplarında çalmaya başlamama vesile oldu. Türkiye’de üç tane J-Rock cover grubunda çaldım ve her girdiğim grupta yeni şeyler öğrendim. Örneğin, ilk grubumda lead gitar (genelde solo gitar demeyi tercih ediyorlar ama ben orkestra mantığında düşünüp birinci gitar demeyi daha hoş buluyorum) pozisyonundaydım, diğer gruplarda ise bas gitar çaldım… Açıkçası Türkiye’de böyle şeyler yapabileceğim aklımın ucundan bile geçmezdi. Sonuçta dinlediğiniz müziğin dili Japonca ve en fazla kaç kişi Japon Kültürüne ilgili olur ki?

Yazar
Mesut Selçuk Sarpkaya
facebooktwitter

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir