Japonya’da Tsunami Etkisi Yapan Grup: SCANDAL (1.Bölüm)

Aslında STEREOPONY dosyasına devam edecektim. Fakat SCANDAL’ın önümüzdeki günlerde Türkiye’ye uğrayacak olmasından dolayı bu grup hakkında bir kaç şey yazayım dedim.

Kendileri Türkiye’ye uğrayacak olan ilk J-Rock grubu olacak.

Grup 2006 yılında 3 tane liseli kızın rock grubu kurmak istemesiyle kuruluyor.

Mami (lead gitar), Tomomi (bas) ve Rina (davul) aynı liseye giden üç kızdır ve rock müziği ölesiye sevmektedir. Bir yandan okula devam ederlerken bir yandan da bir gün bir grup kurabilmeyi hayal etmektedirler.

Hayal etmektedirler, çünkü hiçbiri enstrüman çalmayı bile bilmemektedir. Hatta Tomomi, bas gitarın nasıl bir şey olduğunu bile bilmemektedir ki yazının ilerleyen kısımlarında bu konuyla ilgili komik bir anektod olacak.

Bu üçlü kanka modunda her gün birlikte takılırken, bir gün kültür gününde iki kişilik bir grup görürler. Grup o sene mezun olacak iki öğrenci tarafından kurulmuştur ve mezuniyet sonrası dağılacaktır. Ama o iki kişi bu üçlüyü çok etkiler ve kültür gününden 1 yıl sonra cesaretlerini toplayıp Haruna isimli senpailerinin (senpaiyi kabaca üst dönem diye tanımlayabiliriz) yanına giderler ve düşüncelerini paylaşırlar. Haruna ise “Olur ama sizi bir göreyim. Enstrümanlarınızı getirin bir deneme yapalım” der. Grup ise hiç düşünmeden “Tamam” der ve Haruna’nın evinden ayrılırlar.

Ayrılırlar ama Rina dışında kimsenin enstrümanı yoktur.

Mami, parası olmadığı için gitar alamaz, Tomomi de bas gitar diye ukulele alır.

Evet Tomomi’nin bas gitar hakkında bir şey bilmediğini yazmıştım. Satıcıya “4 telli gitar istiyorum” deyince satıcı ukulele zanneder ve Tomomi’ye ukulele verir. Tomomi’de bas gitar oldığını zannedip ukulele ile Haruna’nın evine gider. Acı gerçeği orada öğrenir.

Mami ve Tomomi’ye enstrüman gereklidir ama kimsede para yoktur. Haruna’nın maaşı ise (evet Japonya’da liseden sonra çalışmaya başlıyor bazı insanlar) kendisine anca yetmektedir.

Ne yapacağız diye düşünürlerken bir gün bir pastanenin ilanını görürler.

Eğer belirlenen sürede belirlenen sayıda dondurmayı yerlerse Türk Lirası’na göre yaklaşık 5000 TL gibi bir para kazanacaklardır ve bu para çok iyi enstrümanlar alamasalar da başlangıç için işlerini görecek enstrüman almalarına yardım edecektir.

Haruna yarışmaya katılır ve bir sürü dondurma yer. Kensinin nasıl kilo almadığıysa hala anlaşılamamış bir durumdur.

Grup gerekli olan parayı kazanır ve çalışmalara başlar.

İlk başlarda her hafta Osaka Kalesi’nin parkında çalarlar. Daha sonra Osaka ve Kyoto’daki müzik salonlarında çalmaya başlarlar.

Grup 2008 yılında Tower Records’a bağlı Kitty Records ile kayıt anlaşması imzalar. İlk single’ları Space Ranger, Tower Records’un en çok satan ikinci single’ı olur.

Daha sonraki single’ları Koi Moyou ve Kagerou ise bir numaraya yerleşir.

Bu iki single’dan sonra grup Amerika turnesine çıkar.

Fakat grubun unuttuğu bir şey vardır. Haruna mezundur ama Tomomi, Mami ve Rina hala okula devam etmektedir.

O turne senin, bu konser benim gezerlerken sınıfta kalırlar ve liseyi bir yıl uzatırlar.

Fakat grubun ünü yükseldikçe de gruba olan talep artmaktadır. Buna rağmen gruba toleranslı davranılır ve okulları bitene kadar gruba çok fazla yüklenilmez.

Mezuniyetleri sonrasında yaptıklarını ise bu yazının ikinci bölümünde anlatacağım.

2015-09-21T12:43:00+00:00

One Comment

  1. can 28 Ekim 2015 at 16:51 - Reply

    Gerçekten çok başarılı bir ekipten oluşuyor.Bende yeni yeni takip etmeye başlamıştım ve kısa sürede bağımlılık yaptı.

Leave A Comment