J-Rock Müzisyenlerini Tanıyalım: Hizaki

Yavaş yavaş J-Rock müzisyenleri tanıtmaya başlasam iyi olacak diye düşünürken, ilk kimden bahsedeceğim konusunda epey zorluk yaşadım. Çünkü öyle birini seçmeliydim ki, hem herkese hitap etsin hem de J-Rock’ı en iyi şekilde temsil eden birisi olsun. Ayrıca burası bir gitar sitesi olduğu için de hakkında yazacağım kişi harika bir gitarist olmalıydı …

Bu nedenle Hizaki’yi tanıtmaya karar verdim. Çünkü Hizaki’yi garipsemeyecek birisi (batılılara göre) garipliklerle dolu olan J-Rock evrenindeki birçok şeyi garipsemez, diye düşündüm.

Hizaki (Erkek)

Resimdeki kişi Hizaki olmakta. Şimdi birazdan anlatacaklarım, Japon kültürüne ve J-Rock’a aşina olmayanlara tuhaf gelebilir. Hak veriyorum.

Her ne kadar kendisi kadın gibi görünse de, Hizaki bir erkek. Evet gerçekten bir erkek. Hatta bu durumun batılılar arasında epey bir geyiği dönmüştü.

Şimdi çok yanlış bilenen bir şeyden söz etmek istiyorum. Hizaki, gay veya travesti değil. Yani adamın yaptığı şeyin cinsel yönelim v.s. ile hiç alakası yok. Eğer bu sitede yazdığım “Neden J-Rock” başlıklı yazıyı okursanız daha iyi anlayacaksınız bu durumu. Okumaya üşenenler için kısa bir özet geçeyim. Hizaki’nin kadın kılığında sahneye çıkmasının sebebi Kabuki tiyatrosu ile alakalı. Kabuki tiyatrosunda kadınların sahne alması yasak ve kadın rollerini erkekler canlandırıyor, kadın kılığına girip. Kabuki tiyatrosu ile J-Rock birleşince de ortaya Hizaki çıkıyor. Eminim ki bir çok “çok bilmiş” insan bana yanlış biliyorsun diyecek. Eğer ben yanlış bilseydim, Japon kültürü ile ilgili dergilerde yazdığım J-Rock tarihçesi hakkındaki yazılarımın hepsi gerçi çevrilirdi ve yayınlanmazdı. Hizaki’nin yaptığı iş tamamen Japon kültürü ile alakalı ve Japonya’da hiç kimse garipsemiyor bu durumu. Sadece batılılar garipsiyor. Hatta çoğu zaman batılılar bu adamı çok utandırıyorlar. Örneğin dünya çapında yayınlanan bir TV programında Hizaki’ye “sen travesti misin?” diye soran bir kendini bilmeze Hizaki’nin verdiği cevap “Ben bir erkeğim ve erkek gibi yaşamak istiyorum. Uygun bir bayan bulunca evlenmek istiyorum” olmuştur.

Şimdi biraz da yaptığı işlere bakalım.

1997 yılında, Kyoto’da, ilk grubu olan Garnet Grave’e katılır. 2 yıl sonra grubun basçısıyla birlikte gruptan ayrılarak ve Airi isimli gitaristi de bünyelerine alarak Crack Brain isimli grubu kurar.

2002 yılında bu grup dağılır, Hizaki ve Airi Gurotesuku Romantikkaa (Grotesque Romantica) isimli grubu kurarlar. 2003 yılında grubun ismi Schwardix Marvally olarak değiştirilir. Bu grup, iki adet albüm çıkardıktan sonra dağılır.

Grubun dağılmasıyla birlikte Hizaki, solo kariyerine daha çok ağırlık verir ve Maiden Ritual isimli solo projesine başlar. bu projeyle Dance with Grace ve Maiden Ritual: Experiment Edition isimlerine sahip iki adet albüm çıkarır.

2005 yılında solo projelerine ara verip Sulfuric Acid isimli gruba katılır. 2006 yılında bu grup dağılınca solo projelerine devam eder ve Hizaki Grace Project isimli projesine başlar. Bu projede çalışması için müzisyenler eğitir ve projesine başlar. Eğitilen müzisyenler arasında en ünlüler daha sonra hep Hizaki’yle birlikte çalışacak olan Teru ve daha sonra Moi dix Mois isimli gruba katılacak olan Juka’dır. Bence bu proje Hizaki’nin tarzını bulduğunu dönemdir. Cidden Hizaki’nin çok harika işleri olmuştur bu dönemde.

2007 yılında Node of Scherzo etkinliğinde Juka’nın oluşturduğu karma grupta çalar ve Hizaki bu gruptaki Kamijo ile birlikte Versailles isimli grubu kurar. Tabi Hizaki Grace Project ile Hizaki’nin yancısı konumuna gelen Teru da bu gruba girer ( yancı dediğime bakmayın en az Hizaki kadar harika bir gitarist Teru, hatta boynuzun kulağı geçeceğini varsayarsak ileride Hizaki’den de iyi işler yapar ) Zaten Hizaki’nin en muhteşem dönemi de Versailles dönemidir. Gerek besteler, gerek sololar cidden harikadır. Ayrıca Teru ile de o kadar uyumlu çalar ki arada soloları paslaşırlar, bazen golü Hizaki atar bazen de Hizaki Teru’nun golü atmasına izin verir ((:

Eğer aşağıdaki videoları izlerseniz ikilinin bu dönemdeki soloları hakkında bir az çok bir fikriniz olur.

2012 yılında Kaya’nın Vampire Requiem isimli single’ındaki müzikleri besteler. Konserlerinde gitar çalar. Aynı yıl versailles grubu dağılır.

2013 yılında Kamijo dışındaki Versailles üyeleriyle birlikte Jupiter grubunu kurar. Zaten Versailles’dan bu yana ortamın ağası olan Hizaki daha grubun ilk yılında Akasaka Blitz’de konser verir. Bu olayın önemini şöyle açıklayayım. Çoğu kişi futbolu sevdiği için yine futbol üzerinden gitmek istiyorum. Diyelim ki Messi takımını bıraktı ve yeni bir takıma gitmek istiyor. Ama kulüp başkanları diyor ki “dur hele önce kendini kanıtla”. Messi bir önceki takımında yıldızken yeni takımında yedek durumuna düşüyor ve kendini kanıtlamaya başladıkça yeniden yıldız olmaya başlıyor. Japonya’da işler böyle yürüyor işte.

İstediğiniz kadar süper gitarist olun, yine d yeni bir grup kurduğunuzda en dipten başlıyorsunuz. En dipteki bir grubun ilk senesinde Akasa Blitz’e çıkması ise, daha yeni profesyonel olmuş bir takımın Şampiyonlar ligine çıkması gibi bir şey oluyor. Eh tabi takımınıza Cristiano Ronaldo, Messi gibi adamları doldurunca da bu yaptığınız iş daha da kolay oluyor ((: Aslında Zin eskiden de çok iyi bilinen bir vokalist olsaydı Jupiter için süper grup diyebilirdik ama sanırım Zin’in de ilk grubu oluyor.

Neyse daha fazla gevezelik etmeyeyim ve sözü Jupiter videolarına bırakayım.

Bir de konuyla alakası olmayan bir not yazayım. Japonya’da (yıl olarak tam hatırlamıyorum ama 2011 olması gerek) 2011 yılından sonra düzenlenen konserlerde kablo göremezsiniz. Sebebi ise 2011 yılından sonra büyük grupların kablosuz teknolojiye geçmeleri. Sonra ortada kablo yok adamlar çalmıyor falan demeyin ((:

Umarım yine beğeneceğiniz bir yazı yazmışımdır. Bir sonraki yazıya kadar bol bol J-Rock’lı günler dilerim ((:

Yazar
Mesut Selçuk Sarpkaya
facebooktwitter
2015-07-01T16:38:00+00:00

Leave A Comment