Hızlı Gitar Çalma Teknikleri

Hızlı gitar çalma dersleri belki ileride sizlere videolu olarak sunulacak. Eğer böyle bir video çekilirse çok iyi olur ve anında hem sitemizde yeni bir konuda hemde burada linklendirme ile sizlere bildirilecektir. Gitar çalma teknikleri veya direk olarak gitar teknikleri diyebileceğimiz bu konumuzda gitarı nasıl daha iyi ve kaliteli bir şekilde kullanabiliriz, çalabiliriz gibi önemli noktalara değineceğiz.

Malumunuz gitar çalmaya hevesle başlayan her gitarist adayının hayali “hızlı gitar çalmak”dır. Tabi hızlı gitar çalmayı ne kadar kişi başarmış, ne kadar kişi başaramamış muamma. Öncelikle şunu unutmamak gerek ki; herşey zamana bırakılmalı. Eğer gitar kursuna gidiyorsanız gitar kursunun dışında öğrenim programını (sıralamasını) bozarsanız asla hızlı olarak gitar öğrenimi gerçekleştiremezsiniz. Aynı zamanda internetten gitar öğrenmeye çalışan kişilerde belli kural ve öğrenim sıralamasına göre gitar öğrenmeye çalışmalıdır. “Şunu çalmak istiyorum şunu ilk şunu öğreneyim” gibi bir düşünce söz konusu olmamalıdır. Hızlı gitar çalmak için bildiğiniz gitar çalışmalarını sürekli tekrarlayın.

Dün çaldığınız bir şarkıyı aynı hızda öbür gün çalamayabilirsiniz. Örnek olarak “İzmir Marşı” solosunu tablarına bakarak çaldınız ve buna 30 dakika çalıştınız. 30 dakika sonrası dahada hızlandınız. Yarın bir arkadaşınıza çalmak istediğinizde dünkü gibi hızlı ve temiz bir ses alarak çalamayabilirsiniz. Bunun için hergün tekrar önemlidir. Ayrıca bir şarkı solosuna veya ritmine takılıp kalmayın. Yeni şarkılara açık olun, şarkıları çalmadan önce dinleyin.

Her gün Etüt Yapın

Özellikle gitara yeni başlamışsanız her gün tekrar yapın ve sürekli kendinizi geliştirmeye bakın. Bunu nasıl hızlı yapabilirim diye düşünmeyin, çalışın..
Etütlerinizi kısa tutmayın. Çalışmaya başladığınızda ilk 10 dakika elinizin alışma süresi olacağından fazla verim alamayabilirsiniz. 10 dakika sonrasında ise tam olarak çalışmalarınızı zevkle ve kendinize hayranlıkla izleyeceksiniz.

Yenilikçi Olun

Tek bir şarkıya bağlı kalmayın. Sürekli yeni şarkılar bulun ve o şarkıları çalmaya çalışın. Şarkıların ritimleri, arpejleri veya sololarını çalarken mutlaka önceden o şarkıyı dinlemiş olun. Bunun size çok yararı olacaktır. Zamanla şarkıların sololarını veya ritimlerini çıkarabileceksiniz.

Hızlanmak İçin En İyi Yöntem: Metronom

Metronom ile parmak çalışmalarını yaparsanız adım adım parmaklarınız gelişir. Sololar için harika bir çalışma olabilir. Metronom ayarlarını yapın ve 4/4’lük bir ritim tutun. 50’lik hız ile başlayan metronom’u git git yükseltin. Her tık sesinde 1,2,3,4 perdelerinde parmaklarınızı tek tek perdelere basın. Böylece metronom hızı arttıkça parmaklarınız hızlanmış olacak.

Azimli Olun!

Çalışmaktan, müzik dinlemekten ve gitar dersleri videolarını, yazılarılarını okumaktan sıkılmayın. Gitar dersleri videolarını izleyerek kendini geliştirin. Sürekli çalışın. Müzik dinleyin. Bunları yapmaktan sıkılmamaya çalışın. Bunu nasıl yapabiliriz? Sıkılmamak için sevdiğiniz şarkılar üzerinden çalışın.. Sevdiğiniz tarzdaki şarkıları tercih ediniz.. Böylece eğlenerek öğrenebilirsiniz..
2015-05-13T20:12:00+00:00

One Comment

  1. Diayvay Sanat Merkezi 1 Ocak 2016 at 06:01 - Reply

    Faydalı bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık. http://diayvaysanat.com

Leave A Comment