Heavy Metal İçin Nasıl Gitar Seçilir?

Heavy Metal İçin Nasıl Gitar Seçilir?

Rock ve heavy metal için elektrogitar seçerken işinize yarayacak bazı temel öneriler:

Kendinize karşı dürüst olun. Eğer gitarist olmak istiyorsanız, sadece pahalı veya signature model gitarlar almak sizi harika bir gitarist yapmaz. Alıştırma yapmanız gerek.

Tarzınıza uygun marka ve ekipmanları tanıyın. Mesela single coil (tek sargılı manyetik) Fender’ler her ne kadar en iyi gitarlardan biri de olsa heavy metal için uygun değildir.

ESP, Ibanez, Jackson, Gibson, Dean, BC Rich, Music Man, Schecter vb. markalar humbuckerları (çift sargılı manyetik) veya single coil’den daha iyi manyetikleriyle rock ve heavy metal için daha uygundur.

Ekstrem türler için Hollow Body gitar kullanmayın, solid body gitarlar almanız daha iyi olacaktır.

Yukarıdaki markaları satın almak sizin için mümkün değilse Yamaha, Cort, Aria, Fernandez, Squier, LTD gibi daha ucuz olan markaları alabilirsiniz. Unutmayın amaç gitar çalmayı öğrenmek, hava atmak değil.

Başlangıçta gitarınızı özelleştirmeyi, signature modelleri veya Caparison gibi el yapımı markaları almayı düşünmeyin. Daha önce de dediğim gibi en önemli faktör sizsiniz.

Gitar alırken sapta kullanılan ağaca dikkat edin. Gül ağacı, akçaağaç ve abanoz sapta kullanılan ağaçlardandır ve pek kir tutmazlar.

Bir diğer şey de manyetiklere dikkat etmek. Öncelikle Humbucker manyetikli gitarları tercih edin, Seymour Duncan, EMG, DiMarzio en iyi manyetiklerden bazılarıdır. Bazı gitar manyetikleri de Fender ve Dean gibi şirketlerin kendisi tarafından üretilir.

Gitarınızı aldıktan sonra tellerini değiştirmenizi öneririm çünkü gitardakiler deneme telleridir. Farklı ses ve tonlar için farklı numaralarda tel kullanabilirsiniz.

Başlangıçta V-V2-X-Star model gitarları denemeyin çünkü bu model gitarlar daha pahalı oluyorlar.

Yorum yapın