Hayatımıza Hızlı Giriş Yapan 5 Çıkış Şarkısı

Bir şarkıcının müzikal kariyerinde ilk albümünün ayrı bir yeri olsa gerek. Dinleyiciye o ilk seslenişin ne kadar heyecan verici olabileceğini tahmin etmemiz zor değil. Kendini insanlara doğru anlatıp tanıtma ihtiyacı ve isteği piyasada yeni olan çoğu şarkıcı için kaçınılmaz. Yaptığı işe güvenen, emeğinin karşılığını almak isteyen her şarkıcı için ilk albümün başarısı büyük bir motivasyon kaynağıdır ve başarının en büyük ölçütü, her zaman doğru olmasa da popülaritedir. Popüler olan bir şekilde başarılı kabul edilir. Doğru ya da yanlış, bu durum hiçbir dönemde değişmemiştir, değişmesi de zor gibi görünüyor.

Müzik piyasasındaki yeni bir isim için “ilk albüm önemlidir” dedik. İlk albümden daha önemli olan bir şey varsa o da albümün lokomotifi olarak seçilen ilk şarkıdır; nam-ı diğer “çıkış şarkısı”.


İlk albüm yeni bir şarkıcı için önemliyse, o albümden öne çıkarılacak ilk şarkı çok çok önemlidir. Malum, ortalama bir dinleyicinin, yeni bir şarkıdan ancak klibi varsa haberi olur. Şarkı dikkatini çekerse, şarkıyı söyleyenin kim olduğuna bakma ve bir sonraki aşamada da o şarkıcının tüm albümünü dinleme gayretine girer bu ortalama dinleyici. Burada birçok albümü baştan sona dinleyip yeni şarkıları keşfetme konusunda usta olan “ileri seviyedeki” müzik takipçilerini bu genellemeye dâhil etmediğimizi belirtelim.

Sizlere bu yazıda bizleri yeni bir şarkıcıyla tanıştıran ve ilk andan itibaren çok sevilip dinlenen şarkıları listeleyeceğiz. İşte 2000’li yıllarda hayatımıza hızla giren ve söyleyenini de aynı hızla ünlü eden en iyi 5 çıkış şarkısı:

1. HANDE YENER – YALANIN BATSIN (2000)

Sezen Aksu okulundan geçmiş isimlerden biridir Hande Yener. Ama o okuldan geçmiş birçok ismin aksine o bir Sezen Aksu şarkısıyla “merhaba” demedi bizlere. Hande Yener’in adını geniş kitlelere çok hızlı bir şekilde ezberleten o kutsal şarkının, “Yalanın Batsın”ın mimarı Altan Çetin’di. Sonrasında birlikte başka şarkılara da imza attılar ve Hande Yener yeri geldiğinde Altan Çetin’den hep “uğurum” diye bahsetti. Gerçekten de tuhaf bir şarkıdır “Yalanın Batsın”. Biz hala her dinlediğimizde kendimizden geçiyor, şarkının klibinde Hande Yener’in diskoda yaptığı gibi salınmalı dans figürlerini tekrarlamaya çalışırken buluyoruz kendimizi.

2. TARIK – OF DELİ GÖNÜL (2001)

Televizyonda yayınlanan Biri Bizi Gözetliyor (BBG) isimli yarışmayla hayatımıza giren Tarık, bu yarışmanın getirdiği şöhret sayesinde ilk albümünü ve şarkılarını bizlere ulaştırma şansı yakalamış olsa da onun başarısında bu yarışmadan çok daha büyük bir etken, gitarı eşliğinde bizlere ulaştırdığı şarkılarında hissedebildiğimiz samimiyetti. Gönlünden kopanı müziğe olduğu gibi aktarabilmek ve bunu dinleyicinin kulağını hızlıca yakalayabilecek şekilde yapmak herkesin harcı değildir. Tarık daha ilk şarkısında bunu başarabildiğini bizlere göstermiş ve sonrasında bunun devamını yeni şarkılarla getirebilmiş nadir isimlerden biridir.

3. NEZ – SAKIN HA (2002)

1977 tarihli bir Ajda Pekkan şarkısının, 25 yıl aradan sonra büyük bir hit olacağını tahmin edemezdi kimse sanırım. Yapımcısı Erol Köse’nin de etkisiyle erotik bir imajla müzik piyasasına giren, klibindeki seksi dansları nedeniyle yer yer müziğinden çok görselliğiyle anılan Nez öyle ya da böyle şarkılarıyla da sevildi ve ilk albümü beklenenin de üstünde bir satış rakamına ulaştı. “Sakın Ha” 2002’nin yılın en büyük hitlerinden biri oldu ve o zamandan bu yana şarkının eski halini bilenler de dâhil olmak üzere hemen herkes “Sakın Ha” deyince, klibi eşliğinde Nez’i hatırlar oldu. O dönemdeki enerjisiyle geri döneceği günü sabırla bekliyoruz.

4. YALIN – ZALİM (ELLERİNE SAĞLIK) (2004)

Henüz klibi yayınlanmadan önce radyolarda patlayan şarkılardan biri oldu “Zalim”. Tesadüf eseri şarkıyı duyarak “Bu parçayı kim söylüyor?” diye merak edip cevaben de Candan Erçetin’den Kenan Doğulu’ya Türkçe Popun önemli isimlerini sayanlara rastlamadık değil. Yalın kendi adı gibi yalın bir şarkıyla girdi hayatımıza. Yalın olduğu kadar büyülü, yumuşak ama güçlü. O bize “ellerine sağlık” dedi, biz de ona “sesine sağlık” dedik ve o da devamında bize hep daha iyi şarkılar sundu. Gördük ki gelip de bi’ tanemiz olmaya pek hakkı varmış doğrusu.

5. BURAY – İSTERSEN (2015)

Bu listenin son şarkısı diğerlerinden farklı olarak 2000’lerin başı değil, içinde bulunduğumuz yıla ait. Malum, tek seferde, ilk çıkış şarkısıyla adını duyurup ünlü olabilmenin çok daha zor olduğu bir dönemdeyiz. İyi şarkılar, iyi sesler er ya da geç bir şekilde dinleyiciye ulaşsa da göz ardı edemeyeceğiz bir durum var. Popülarite için doğru bir reklam ve pazarlama stratejisi eskiye nazaran şimdi çok daha önemli. “İstersen” şarkısı abartılı bir promosyon çalışması olmadan, hemen her radyo ve müzik kanalında saat başı çalınıp dinleyiciye “hit şarkı” olarak empoze edilmeye çalışılmadan sevildi, beğenildi, yayıldı. İşte Buray bu yüzden ayrıca bir alkışı hak ediyor. O ve şarkısı “İstersen” popüler olmak için değişmeyen bazı etkenlerin altını çiziyor: İyi şarkı, iyi yorumcu ve samimiyet.

[alert title=”Bilgi Mesajı” icon=”info-circle”] Merhabalar, “Hayatımıza Hızlı Giriş Yapan 5 Çıkış Şarkısı” alıntı yapılmış olup, düzenlenerek “gitarogrencisi.com”a eklenmiştir. [/alert]

2015-10-11T15:15:00+00:00

Leave A Comment