Hak Ettiği Değeri Görememiş 12 Türk Grubu

Blog
sponsorlu reklam
reklam

Aslında bu yazımı yazarken en çok zorlandığım nokta başlık bulmak ve bu başlıkta bu grupları övebilecek bir kelime olmasıydı. Bu konuda pek çok kez yazıp, sildim, yazıp sildim.. Çünkü listeye Büyük Ev Ablukada gibi gruplarda dahil olacak bu yüzden tanınmamış gruplar demek biraz garip kaçabilirdi. Bir kaç başlık denemesinden sonra başlığın bir önemi yok, içeriğe odaklanayım dedim. Dolayısıyla başlıkta “Hak Ettiği Değeri Görememiş 12 Türk Grubu” olarak şekillendi. Bu başlık aslında en ideal başlıktı. Çünkü bu gruplar gerçekten hak ettiği değeri görememiş gruplar.

Sosyal medya’da şöyle güzel bir akım var; Güzel müzik yapan ve tanınmamış grupları sosyal medya hesaplarımızda paylaşmıyoruz ve bu gruplar ünlü olmuyor. Bencilce biliyorum, bu yüzden böyle bir yazı yazmalıyım dedim..

Bu listeyi hazırlarken ara, mola vs. vermeden direk yazdığım için yanlışlıklar olabilir. Olabildiğince grupları tanıtmaya çalıştım. Çoğu kişi neden “bu” grubu tanıtmadın diyebilir ama öncelikle bunlara yer vermek istedim. (Tanıtmaktan ziyade incelemek.. 🙂 ) İşte;

Hak Ettiği Değeri Görememiş 20 Türk Grubu

 1. Yüzyüzeyken Konuşuruz
 2. Son Feci Bisiklet
 3. Yok Öyle Kararlı Şeyler
 4. Büyük Ev Ablukada
 5. Biz
 6. Adamlar
 7. Yolda
 8. No Land
 9. Sapan
 10. Peyk
 11. Evdeki Saat
 12. İkiye On Kala

Yüzyüzeyken Konuşuruz

Değişik bir ses, orijinal ve yaratıcı sözler. Şarkıyı dinlerken çay içebilirsiniz. Eğlenceli ve düşündürücü. Solisti Kaan Boşnak. Yüzyüzeyken konuşuruz grubu ile ilgili bilgi aramaya çalıştık ama “huzur” kelimesinin yoğunluğu nedeniyle pek birşey bulamadık. Bu tür gruplarda “huzur” kelimesini sıkça duyacak hatta dinlerken sizde pekçok kez söyleyeceksiniz.

Bu grubun ismi nereden geldi? Merak etmemek elde değil biliyorum.. Hucumkayıt’ın Kaan Boşnak ile yaptığı röportaj’da Kaan şöyle anlatıyor;
Yüzyüzeyken Konuşuruz grubunun ismi nasıl ortaya çıktı? İsim nereden geliyor?

Aslında üzerine düşünülmüş bir şey değil. Benim isim düşündüğüm bir zaman vardı. Ozan’la internetten konuşurken “Birkaç isim buldum sana söyleyicem bunları” dedim o da “Abi yüzyüzeyken konuşuruz.” dedi. Ondan sonra hoşumuza gitti epey üstüne yaptığımız espriler falan, öyle gelişti.

Gelelim grup ile ilgili temel sorulara. Grup tahmini olarak 2010-2011 yıllarında başladı. Kesin bir bilgi bulamadık. Yüzyüzeyken Konuşuruz, sözleri oldukça samimi olduğunu zaten dinlediğinizde anayabilirsiniz. Bu sözlerin üzerine sayfalarca yazı yazabilirim. Gerçekten müthiş bir söz yazarlığı söz konusu. Zaten Kaan Boşnak ile yapılan röportajda söz yazarlığına son derece güvendiğini söyleyebiliriz. Hatta alternatif müzik yapanlardan kendini ayıran özelliklerden biride buymuş…
Yine bir röportaj’dan alıntı yapıyoruz.. Kaan Boşnak’ın hayali neymiş biliyor musunuz?
Soru: Nasıl bir noktaya ulaştığında bu projenin başarıya ulaştığını ve olmuş bir proje olduğunu düşüneceksin?

Bu sürekli değişen bir şey aslında. Mesela üç sene öncesinde “Ekşisözlük’te benim müzik yaptığım projenin ismine entry’ler girilince başarılı olmaya başladığımı anlayacağım,” demiştim. Ama şimdi çok değişti, belki çok büyük hayaller değil ama şu anki hayalim Kadıköy’de Süreyya Operası’nda bir konser vermek. Takım elbiseli falan belki küçük bir Klasik müzik orkestrasıyla beraber. Bu şu an için uzak bir hayal ama bir sonraki hayale geçmek için önce bunun olmasını beklemek gerekiyor.

Yüzyüzeyken Konuşuruz grubu böylesine samimi, eğlenceli ve kaliteli müzik yapan bir grup. Sizinde playlistlerinizde en üst sıralarda olmalı..

Son Feci Bisiklet

En çok dinlediğim gruplardan biri olmasına rağmen grubun ismini yazarken sonuna hep “kazası” ekleme alışkanlığı edindiğim bir müzik grubu. Son Feci Bisiklet Kazası değil 🙂 Son Feci Bisiklet. İsim konusu tartışmadan önce grubu tanıyalım.

Son Feci Bisiklet grubu Ankara’dan ortaya çıkmış. Arda Kemirgent, Can Sürmen ve Erkin Sağsen üçlüsü tarafından 2011 yılında Ankara’da kurulmuş bir grup. İsminin ortaya çıkması ise bilindiği üzere grupların müziklerine değil isimlerine yoğunlaşan müzikseverlere tepki olarak ortaya çıkmış. Tabi gerçekten bu yüzden mi bu ismi seçtiler bilmiyoruz. Bence bir anlamı vardır. Neyse bu magazin kısmını geçelim, çünkü bu tür gruplar bu tür magazinsel bilgilere yer verilmesini pek etik bulmuyor. Ama gruplarımıza sahip çıkmak, onları daha iyi tanımak bence daha iyi olabilir.

Son Feci Bisiklet, müziklerini nasıl tanımlıyor. Bir röportajdan alıntı (KübranınMüzikKutusu);

Müziğimizi tam olarak tanımlamıyoruz. Ama rock’tan, akustik müzikten ve pop’tan etkileniyoruz. Onların bi senteziyiz. Genelde yabancı müzisyenlerin etkisindeyiz diyebiliriz. The Beatles, Queen, Bob Dylan bunların en başında yer alanlardan. Bunların dışında Radiohead ve Blur gibi İngiliz alternatif rock gruplarından oldukça etkileniyoruz. Günümüzde ise Arctic Monkeys, Mika, Queens of the Stone Age, Jaga Jazzist gibi müzisyenleri dinlemekten zevk alıyoruz. 

Evet, Son Feci Bisiklet’te böyle. Aslında bu tür gruplar için yazı değil, müzik listesi gerekli. Direk Müzik listeleri. Yakında buradaki grupların tüm şarkılarının listendiği bir konu mutlaka yapılacaktır. Bu grubu dinlerken mutlaka Gaffola parçasını da dinleyin, derim..

Yok Öyle Kararlı Şeyler

Yok Öyle Kararlı Şeyler, yine müthiş bir grup. Ortaya çıkması 2011’de Çorlu-İstanbul yolunda gidiş-gelişlerde gelişmiş. Evde kaydettikleri şarkıları ileride albüm yapmak için son sürat çalışmaya başlamışlar.
“YÖKŞ’ün tamamdır oldu dediğiniz nokta neresidir” sorusuna;

Boğaç: Planlı ilerlemedi hiçbir şey. Elma soyarken yapılan şarkı bile var. Süreç dediğimiz biraz kendi başına ilerledi.
Erdem: Benim tamam dediğim nokta sanırım Lana Del Rey konseri oldu. Geçen sene Eylül’deki konserde 10.000 kişiye çalmıştık. Bir gün önce 13 kişiye çalmıştık mesela.

Ve Erdem’in ilginç açıklamaları

Tişört Yakışmayan Adam isimli şarkım vardı ama yayınlamaya cesaretim yoktu. Bu janra öncesi hep aşklı şarkılar yazmıştım. Büyük Ev Ablukada, Çıplak Ayaklarda konserini vermeden önce ben onların Havadar şarkısını dinlemiştim. Bartu’yla Cihanagir’den tanışıyorduk o zamanlarda ve yaptıkları çok ilgimi çekmişti. Çok cesur gelmişti. Aslında Büyük Ev Ablukada, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve Halimden Konan Anlar da birbirlerine çok yakın zamanda aynı minvalde müzik üretmeye başladılar. Bu YÖKŞ için de geçerli. İnternetten bir şarkıdan cesaret alıp hali hazırda var olan işleri devam ettirmece oldu bizimkisi. Yoksa hiçbir grubun durup da sıfırdan yapmadığını rastgele ilerlediğini biliyorum çünkü Tolga’yı da Kaan’ı da tanıyorum ve hepsi öncesinde de üretime sahip insanlardı. Büyük Ev Ablukada Çağrı’nın dediği gibi yeni bir kulvar açtı ve sonra hepimiz o kulvara geçtik. 

 Evet, YÖKŞ’ü yaptığı müziklerden dolayı takdir ediyoruz. Cidden güzel bir proje içerisindeler.

Büyük Ev Ablukada

Sonunda geldik Büyük Ev Ablukada’ya. İnanılmaz bir grup. Öncüler. Eğlenceliler. Sözleri yine muhteşem; samimi ve mizahi.. 2008 yılında İstanbul’da kurulmuş. Afordisman Salihins ve Canavar Banavar sakallarıyla tanınmış grup üyeleri. Bu grup hakkında yazmak yerine direk şarkılarını dinlemenizi tavsiye ederim. En iyi sevdiğim gruplardandır.

Biz

Kısa ve öz. Alışık değiliz bu tür gruplarda böyle kısa bir isme. Biz grubu 2008 yılında ortaya çıkmış ve birçok kez grupta değişim olmuştur.
İlk başta yazdığım gibi ismi kısa, samimi ama alışık olunmayan bir isim. Bu isim nasıl ortaya çıktı, sorusuna bakın nasıl yanıt veriyorlar;

MG: Şarkılarımızın çoğu birlikte hareket etme hissiyatına vurgu yapan ve bunu yücelten şarkılar olduğundan dolayı ‘Biz’ ismi ortaya çıkınca başka hiçbir ismi düşünmedik bile.
OK: Mehmet bir gün gelip “Grubun ismi ‘Biz’ olsa ya” dedi . Bizim de hoşumuza gitti ve zaman içinde grubun hayatımdaki yeri de bu isimle pekişti.
Damla Pehlevan: ‘Biz’ sade ve samimi bir isim, cafcaflı bir isim değil. Hem müziğimizi hem de karakterimizi yansıtıyor diye düşünüyorum.

Bu grupta “huzur” kelimesini sonuna kadar hakeden bir grup.

Adamlar

Ben “huzur” diyince bu grubu önerebilirim. “Kapısı Kapalı” parçası gerçekten müthiş! İnanılmaz güzel. Orijinal ve yaratıcılar. Kesinlikle en iyi gruplardan biri. Büyük Ev Ablukada’da ki gibi ilginç sözlere sahip. Adamlar grubu 5 isimden oluşuyor; Tolga Akdoğan, Burak Güngörmüş, Gürhan Öğütücü, Burak Irmak ve Berkan Tilavel.
Grup hakkında fazla yorum yapmaya gerek yok. Dinlenesi, playlistiniz de en üst sıralarda olması gereken bir grup.

Yolda

Hepsine de aynı şeyi diyorsun be çocuk! diyebilirsiniz haklısınız ama bu grup gerçekten “huzur” kelimesi ile bütünleşmiş, özdeşmiş. Özellikle “Aşk Dediğin” parçası ile. Bir sofar şarkılarını dinlediyseniz tamamdır. Bu grup öyle kenara köşeye atılabilecek bir grup değil. Ciddi ciddi Barış Manço şarkılarının verdiği etkiyi verebilirim. Anlatılır mı bilmem ama “tatlımsı” olarak nitelendirebilirim. Çok hoş. Dinlenmesi gerek..

No Land

Bu grup hakkında ilginç bir bilgiye rastladık: Bu grup ilk resmi konserini Sofar Sounds ile gerçekleştirmiş. Dinlerken sözlerde bir Pinhani esintisi seziyorum, diyenlerle karşılaştık. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bir his bilmiyoruz.. Ama oldukça iyiler. Sofar İstanbul etkinliğinde de performanslarını alkışlanası.. 

Sapan

Che parçası -akustik- ilgimi çekmedi değil. Sofar Sounds’a dahil gruplardan biri sanırsam. Etkileyici bir sese sahip solistleri var. Grup 4 kişiden oluşuyor;
 1. Baykal Ada (Gitar/Vokal) 
 2. Tahsin Güngör Aktürk (Gitar) 
 3. Cihan Deniz (Bas) 
 4. Hikmet Altınyıldız (Davul)

Peyk

Peyk isminin nereden geldiğini soruyorlar ve bu grupta diğer gruplar gibi bunun bir öneminin olmadığı ve buna takılmaya gerek olmadığını düşünüyor. Ve bir manası yokmuş. Playlistlere eklenmeli, hafif bir müzik yapıyorlar. Kısmen 🙂 Sözleri de diğer gruplar gibi ilginç ve güzel. Roman okurmuş gibi dinlerken şarkıya sürüklenip gidiyorsunuz..

Evdeki Saat

Bu grubu dinlediğinizde aklınıza gelen ilk şey “kaan boşnak klonlanmış” olsa gerek. Bu grubun solisti Kaan Boşnak veya Kaan Boşnak’ın klonlanmış hali değil. Grubun solisti Emre Alıcı. Grup hakkında fazla bir bilgi bulanamadı. Henüz yapılmış röportajları da yok. 
Gene olarak bilgi vermek gerekirse: Evdeki Saat, 2014 yılında Eren Alıcı (vokal+gitar) ve Sunguralp Esat (back vokal+davul) tarafından kurulan alternatif bir müzik grubudur. Daha sonra Umut Tugay Temel (bass) gruba dahil olarak Evdeki Saate güç kazandırmıştır.
Benim severek takip ettiğim gruplardan birisidir.

İkiye On Kala

Yok böyle bir grup, yok böyle bir samimiyet. Sözleri samimi olabilir, ama gerçek samimiyeti ancak bu kadar katılabilirsin şarkına. Bu grubu çok sevdim! Ben beğendim, dinleyin derim..
Evet gruplarımızı inceden bir tanıttık, şarkılarını paylaştık (Grup isimlerini youtube’a yazarak şarkılarına erişebilirsiniz) şimdi sıra sizlerde. Sizde en sevdiğiniz ve listemizde bulunmayan ünlü olamayan/olamamış grupları yazın, inceleyelim, tanıtalım.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Hak Ettiği Değeri Görememiş 12 Türk Grubu” üzerine 2 yorum

 1. bunları unutmuşsunuz dedi ki:

  ilginç bir isim ve plaj da listeye dahil edilebilir 🙂

 2. Emre Nalbantolu nerede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir