Gitarda Çalışma Prensibi Nasıl Olmalıdır?

Bir örnekle başlamak istiyorum. Diyelim ki açtınız bir şarkıyı,birkaç kez denediniz ama yapamıyorsunuz. Bu gibi durumlarda yapacağımız ilk şey elbette yılmadan çalışmaya devam etmek olacak. Unutmayın, eğer ben bunu yapamıyorum deyip vazgeçerseniz sıradan bir gitaristten farkınız kalmaz. Uygulayacağımız 2-3 basit çalışma taktikleri işimizi fazlasıyla kolaylaştıracak ve çalışma prensibimizi oluşturacak. Bunların ilki eğer çaldığımız şey bizim için hızlıysa, yetişemeyip ölçü kaçırıyorsak daha yavaş şekilde çalışmak olacaktır. Yavaş bir tempoda başlayıp, zaman içinde hızımı arttırırsak bir süre sonra şarkımızı orijinal temposunda rahatlıkla çalabiliriz.

Diğer bir yol ise çalacağımız şeyi parçalara ayırarak çalışmak olacak. 10 ölçülük bir solomuzun olduğunu varsayalım. İkişer ölçülük 5 parça halinde çalışırsak devasa bir katkısının olacağını göreceksiniz. Bahsettiğim bu iki taktiğin faydasını uyguladıkça göreceksiniz. Bir şarkıya çalışırken iki taktiği birden uygulayarak çalışmak sonuca ulaşmak için en güzel ve en sağlıklı yoldur. Bu söylediklerimin dışında çalışma prensibinde ve şarkılarda hayati rolü olan bir olay var, o da pena vuruşları. Pena vuruşlarını asla önemsiz sanmayın, bir şarkıda doğru olarak yapılması mecburidir.

Vuruşlara asla baştan savma çalışmayın. Şarkıda nasıl yapmanızı istiyorsa ona göre uygulamalısınız. Unutmayın, bu çalışma prensibini benimseyerek azimle çalışırsanız önünüzde hiçbir solo, hiçbir lick, hiçbir engel duramaz.

Ayrıca etüt programlarınızda çalışmanız için sitemizde gitar dersleri veya tablar bölümüne göz atabilirsiniz. Sizin için egzersiz programları hazırladık, bunları sitemizden temin edebilirsiniz.

Yazar
Alperen Seyhan
2015-06-25T13:36:00+00:00

Leave A Comment