Gitar Parmakla mı yoksa Pena ile mi Çalınır?

Blog
sponsorlu reklam
reklam

Gitara yeni başlayan öğrencilerin en büyük problemlerinden birisi gitarı parmakları ile mi yoksa pena ile mi çalması gerektiği… Öncelikle hangi tür bir gitar çalmak istiyorsunuz, bunu belirleyin. Eğer klasik veya akustik gitar çalarak gitar hayatına atılmak istiyorsanız size önerilerimiz var. Klasik gitar ile başlayan ve gitar kursuna giden bir öğrenci mutlaka hocasının tavsiyesi üzerine gitarı parmak ile çalacaktır. Akustik gitar ile başlayan biride muhtemelen pena ile başlayacaktır.

Neden klasik gitarda parmak, akustik gitarda ise pena tercih edilir? Çünkü klasik gitarın hakimiyeti parmak ile daha akışkan ve kolay olabilmektedir. Klasik gitar pena ile çalınması yeni başlayanlar için zor olabilir. Aslında burada zordan kasıt seri bir gitar çalımı gerçekleştirilemez. Klasik gitarı parmaklarınızı geliştirdikten sonra pena ile de çalabilirsiniz. Akustik gitarda pena kullanımının tercih edilmesi ise tellerin sert olması yeni gitar öğrencilerine epey bir zorluk çıkarabilir, özellikle tellerden temiz sesi çıkarabilmesi konusunda..

Gelelim elektro gitara.. Elektro gitar pena ile çalınması tavsiye edilir. Elektro gitarın penayla çalınmasının tavsiye edilmesinin en büyük nedeni elektro gitarın parmakla çalınamadığından değil. Elektro gitar telleri yeni başlayan biri için aşırı derecede kesici olabilir. Eğer klasik gitar çalmış ve parmaklarınız iyice nasırlaşmışsa tabi ki elektro gitar parmakla da çalınabilir. Hatta bazı şarkılarda tam sesi alabilmek için parmak tercih edilmektedir.

Bu yazılarımızın ardından önemli bir şey söylemek istiyorum. Yıllardır gitar parmakla mı yoksa pena ile mi çalınır tartışmalarının son derece saçma ve kişisel görüşten ilerisi olmadığını bilin. Gitar parmak veya pena ile gayet güzel çalınabilir. Hangi gitar türü olursa olsun, siz nasıl rahat ediyor ve nasıl çalmak istiyorsanız öyle çalın. Kimseye aldırış etmeyin..

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir