Gitar Çalarken Parmakları Acıyanlara Tavsiyeler

Gitar Öğrencisi’nde bugün tamda gitar öğrencilerinin işine yarayabilecek bilgiler vereceğiz. Malumunuz gitara yeni başlayanlar parmakları ilk zamanlar epeyce bir ağrır. Gitar çalarken parmaklarınızın ucları sızlar, belki çalınamayacak derecede size acı verir. Tabi bunun için yapabilecek bir şey yok. Gitar çalarken parmaklarınız mutlaka acımalıdır ki; böylelikle nasır tutup sonraki çalımlarda parmakların acısının etkisi azalatsın.

Bazı kendini bilmezler tarafından “parmakların hep acıyacak, eğer acıya dayanamıyorsan gitarı bırak” gibi cümleler duymuş olabilirsiniz. Gerek forumlarda gerekse gerçek hayatta böyle insanlar var ve sizin yapmanız gereken bu insanların sözlerini bir kenara atıp sadece gitar öğrenmeye odaklanın. Parmalardaki acıların zamanla geçeceği gerçeğini unutmayın. Cefa çekmeden sefa sürülmez. Bu yüzden gitara ilk başladığınızda parmaklarınız 1,2 belkide 3,4 ay boyunca acıyacaktır. Tabi bu sizin günlük çalışma saatinize bağlıdır. Ne kadar çok çalışırsanız parmaklarınız o kadar çok alışır ve nasır tam olarak oluşur, parmaklar sertleşir.

Nasır tutmasını kolaylaştırmak için sıcak sudan uzak durun. Sabun ve sıcak suyu bir arada kullanmayın. Özellikle bayanlar ellerine bakım yapmak için limon, zeytinyağı ve özel kremler kullanmakta. Kesinlikle bu aşamada bu ürünlerden uzak durun, çok gerekmedikçe ellerinize sürmeyin. Eğer ellerinize sürmeniz gerekiyorsa, parmaklarınızdan uzak bölgelere uygulayın.

Pes Etmeyin! Özellikle bare basarken öğrencilerde mutlaka bir kırgınlık hissediliyor. Hevesini taze tutun! Hemen olacak diye birşey yok. Elleriniz acıdı diye gitar öğrenmekten vazgeçemezsiniz..

2015-05-24T20:28:00+00:00

One Comment

  1. berilsu 15 Haziran 2015 at 21:07 - Reply

    pes etmeyin ve öğrenmekte ısrarlı olun arkadaşın önerilerine uyun derim. başarı hiçbir zaman çalışmadan elde edilmez

Leave A Comment