Gitar Çalanlar ve Çalmak İsteyenler İçin 8 Sorunsal

1) Abi Para Büyük Problem! 

Müzik enstrümanları da her üründe olduğu gibi fiyat performans olarak doğru orantılı olarak artan bir piyasaya sahip. Direk bu cümleyle girmek okuyucunun canını sıksa da maalesef öyle fakat her şeyde olduğu gibi ucuz veya idarelik gitarlar da mevcut. Herkes iyi gitarla çalmak ister fakat öğrenme sürecinde alınabilecek çok sayıda gitar mevcut ülkemizin şartları gereği yurtdışına oranla daha yüksek olsa da enstrüman fiyatları 2.el ürünlerin fiyatları ciddi anlamda alıcıyı mutlu edecek cinsten.

Çalışan insanlar dışında öğrencilerin ailesinden aldığı destek çok önemli bu konuda ama her şey gibi en uygun enstrüman seçilip uygun bir fiyata bu işe başlayıp devamını getirmeleri çok önemli. Kendimden örnek vermem gerekirse 200 tl gibi makul bir ücret karşılığı edindiğim amfi ve gitar ile başlayıp yaklaşık bir sene sonra daha üst bir setup a geçiş yaptım. Sizinde bu şekilde yapmanız sizin için çok önemli çünkü sadece bir heves ise bu durum boş yere paranızdan olmamış olursunuz.

2) Klasikle Başlasın Sonra Elektroya Geçer?!

Ben hala bunun ne demek olduğunu anlamış değilim. Maalesef ki bunun mağdurlarından biride benim, akustik ile başlayıp elektro gitara geçiş yaptım. Aslında bende gitar olmadığı için akustikle başladım rus pazarından 5 dolara alınmış bir gitarla başladım maalesef. Daha sonra elektro ya geçtim. Öncelikle hangi enstrümanı çalmak istiyorsanız onunla başlamanız çok önemli çünkü hepsi için çalışma teknikleri, yapılan alıştırmalar ve sound tamamen farklı. Araştırmalarınızı iyi yapın ve hangisini çalmak istediğinize karar verin.

3) Gitar Çalmaya Nereden Başlasam Ki?

İlk olarak belirttiğim gibi ekipmanınızı elde ettikten sonra herkesin kafasında oluştuğu gibi ilk nasıl başlamalıyım sorusu beliriyor. Öncelikle benim tavsiyem özel ders almanızdır. Tabi ki en önemli unsur bu işi sadece para için yapan insanlardan uzak durmanız. İnternet çağında yaşadığımız için artık bir çok yerden ders veren insanları bulmanız mümkün ve tabi ki bir çok gitar ders videosuna ulaşmak mümkün. Ancak bana göre birebir ders alıp o yardımcı videoları izleyerek kendinizi geliştirmeniz. Ayrıca önemli olan ikinci unsur ise birebir dersler olmalı 4-5 kişilik sınıflarda verilen derslerin çok etkili olduğunu olduğunu hiç görmedim. Dediğim gibi aynı hatalara düşen biriyim sütten ağzım fazlasıyla yandı.

Gitar çalışmak

4) Hangi Marka Gitar En İyisi Abi?

Önemli konulardan biride tabi ki gitar seçimi. Az çok belirli bir tarzınız var ve o tarzda ilerlemek istiyorsunuz. Bu yazım tabi ki gitar çalan arkadaşlar için geçerli. Her tarza uygun binlerce gitar mevcut insan çoğu zaman ikilemde kalıyor tabi ki. Bir çok marka mevcut ülkemizde olanlardan ibanez, gibson, fender, washburn, cort vb. bir çok modelini müzik marketlerde bulmanız mevcut.

Yapmanız gereken müzik marketlere giderek gitarları denemek olmalı. Tabi ki suratı sız ve sizi sadece müşteri olarak gören yüzlerce yer mevcut ülkemizde uzak durmanızı öneririm.

Tabi ki bazı arkadaşlar “çevremizde müzik market yoksa” diyebilir. Yine internet üzerinde hemen hemen tüm gitarların amatör veya profesyonel tanıtımları mevcut buralardan izleyerek de  gitarlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz. Denediğiniz gitarları eleyerek karar vermeniz en önemlisi, bir heyecanla alınan gitarlardan sonradan istediğiniz tadı elde edemeyebilirsiniz. Acele etmeyin ve deneyin karşılaştırma yapın.

5) Abi Daha ‘nating elz medırs’ Çalamıyorum!

Anlayabiliyorum aslında bu duyguyu çünkü bende yaşadım. Birebir aynısını çalmak istiyor insan tonları tutsun, solo aynı hızda olsun, aynı duyguyu vereyim. Ama bu imkansız bir şey öncelikle dinlediğiniz müzikler yoğun bir editing den geçerek sunuluyor dinleyiciye o tonları evinizde elde etmeniz belli bir seviyeye kadar imkansız bir şey. Tezcanlı bir karakteriniz varsa sadece bu yüzden gitar çalmaktan bıkabilirsiniz. Eğer en sevdiğiniz şarkı ise ve sırf onun için gitara başladım diyorsanız sizin için daha da büyük bir sorun olur ama üzülmeyin çünkü o şarkıyı çalan insanla siz bir değilsiniz. Bunu sizi kötülemek için yazmıyorum sadece farkı göstermek için öncelikle her şarkının kendine has bir ruhu var ve onu yakalamak şarkının yaratıcısından başkasının ulaşması zor bir durum. İkinci olarak şarkı soloları aynı hız ve aynı kalitede atmanız sadece sizin pratik yapmanızla düzelecek bir durum ancak solodaki haz için bir şey yazmam imkansız beklide tutturursunuz o tadı 🙂 Her zaman çalamayacağınız şarkılar olacak ne kadar ilerleseniz de, bunların sizi yıldırmasına izin vermeyin ve sadece çalışın. Çalıştıkça ve daha çok şarkı çalmaya başlayınca bu kötü ruh halinden uzaklaşacaksınız

Gitar Grup

6) Bir Müzik Grubunda Çalacak Seviyede Değilim!

Bu da sıklıkla duyduğum bir şey kendi öğrencilerime de söylediğim gibi her zaman sizin seviyenizde olan ve sizinle aynı şeyi düşünen çok fazla insanla çok yakınsınız aslında. Kimse size gitarı al direk metallica çalmaya başlayalım demiyor. Sıfır hariç yinede az çok bir şeyler bilip rahatlıkla bir grup oluşturulabilir. Çünkü bir grupta çalmak kendin evde pratik yapıp veya cover çalarak geçirdiğin zamandan kat kat daha fazla geliştiriyor seni . Kulağın, çalışın, duruşun her şeyin yerine oturmaya başlıyor sosyalleşmeye başlıyorsun özellikle. Haftada bir saat bir grubunla bir kaç şarkı çalarak geçirdiğin zaman aylarca evde yaptığın pratikler çaldığın şarkılardan çok daha etkili olacaktır emin olun. İyisi kötüsü olmaz hep birlikte gelişeceksiniz grupta direk duygusal bağ kurmayın grubunuzla saygılı bir şekilde başlarsanız çok iyi şeylerin sizi beklediğini bilin.

7) Ego! (Aslında bu en büyük sorun ama bunun farkında değiliz)

Gitar çalmaya başladınız yıllar geçti gayet de iyi çalıyorsunuz bir çok gruba girdiniz, konserler verdiniz. Bir süre sonra insan kendini bir şey sanmaya başlıyor aniden. Daha dün gitar çalamazken bugün insanları beğenmemeye başlıyorsun. Buda genellikle siz olmasanız bile çevrenizde %100 karşılaşacağınız gerçeğini değiştirmiyor. Ben artık her şeyi çalabilirim benden daha iyisi yoktur vb. laflarla rehavete kapılıyor insan boşluyor gitarı veya alay ediyor yeni gitaristlerle siz siz olun egonuzun müzik aşkınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Müzisyen tabi ki biraz farklı olacak diğer insanlardan ama bunu gereksiz yersiz triplere dönüştürmeyin kendinize ve çevrenize zarar verirsiniz.

8) Abi Zamanın Yok!

Daha öncede belirttiğim gibi aceleci olamayın her şey zamanla rayına oturuyor hevesiniz kaçmasın ve zamana yayarak çalışın. Ne diğer işlerinizi aksatın ne de gitarı. O zaman en iyi sonucu alacağınızdan emin olun.

Yazar: Abdulkadir POLAT
2015-06-14T11:50:00+00:00

3 Comments

 1. Adsız 18 Haziran 2015 at 22:23 - Reply

  herkesin yetenekleri ve algılama kabiliyetleri farlı sürekli tekrar yapmak gerekli 8 yıl sola gitar çaldım bir şeyi anladım aynı sporcu gibisin performansını korumak için sürekli çalışman gerekiyor
  ,best54.

 2. ahmet kara 29 Ekim 2015 at 13:51 - Reply

  gitar çalmak en büyük hayalimdi ama bir türlü nasip olmadı sanırım kabiliyet meselesi…

 3. enes özer 14 Ocak 2016 at 00:53 - Reply

  Kesinlikle değil. Gitar çalmak şınav çekmeye benzer. İlk başladığında zorlanırsın fakat düzenli olarak yaptığında alışırsın. İlk zamanlarımda senin gibi düşünüp bırakmaya bile kalkıştım. Ama sonra sen ne yapıyorsun dedim kendime. Yıllardır istiyordun şimdiyse yüz çeviriyorsun. Ve 3 ayda temel olarak gitarı öğrendim. İlk başladığımda müzik kulağım yok denecek kadar azdı. Ama vardı, çünkü çocukluğumdan beri şarkı dinliyorum ve 1970 ten 2007 ye kadar şarkı koleksiyonu yapmıştım. Yüz binlerce şarkı dinledim. Ve şuan sahnelere çıkıyorum. Denemeden ne olacağını bilemezsin. Zor gibi görünen şeyler bazen çok kolaydır. Fakat denemediğin için bunu fark edemezsin bile. Umarım sözlerimin hayatında katkısı olur…

Leave A Comment