Elektro Gitarda Kendinizi Geliştirmek İçin 7 Basit İpucu

Gitar öğrenen her kişi, annelerinin karnından bu beceriyle doğmamıştır. Gitarda ustalaşan her kişi bu iş için büyük bir zaman ve emek harcamış, gerektiğinde maddi olanaklarını bitirmiş, çalışırken gecesini gündüzüne katmıştır. Ancak Gitarda gelişmek bazı ipuçlarıyla gerçekten daha kolaylaşmaktadır.

Yazımızda sizlere Elektro Gitarda gelişmek için bazı basit ipuçlarından örnekler sunacağız. Doğru ve verimli çalışarak bu ipuçlarını izlediğiniz takdirde gelişimi gerçekten hissedeceksiniz. Şimdiden kolay gelsin!

1- İzleyin 

Usta gitaristleri izleyin. Ders videolarını, Medley’lerini, Konserlerini takip edin. İnternetten John Petrucci, Michael Angelo Batio ve usta Türk gitaristi Selim Işık gibi gitaristlerin derslerine de göz atabilirsiniz.

2- Dinleyin 

“Soloya bak kanka” repliğini sıkça duymuşuzdur kendi aramızda :). Evet gerçekten de soloya bakın. Durmadan dinleyin. Yolda yürürken, otururken veya günlük herhangi bir aktivitenizi yaparken usta gitaristleri dinleyin ve uyguladıkları teknikleri çözmeye çalışın.

3- Araştırın, İlgili Olun 

Bilginin %80’i İlgidir. Siz de ilgili olun. Forumlardan, Tab sitelerinden usta gitaristlerin şarkılarını ya da sololarını araştırın.

4- Varsa Klasik Ya Da Akustik Gitarınızla Egzersiz Yapın 

Klasik veya Akustik Gitarınız; gerek sap yapısı olsun, gerek tel yapısı olsun Elektro Gitarınızdan daha zordur. “Sizi öldürmeyen şey güçlendirir” prensibinden yola çıkarak Klasik veya Akustik gitarınızın sizi daha ileriye götüreceğinden şüphemiz yok.

5- Her Gün Pratik Yapın 

Unutmayın ki hayatın herhangi bir alanında çalışmadan hiçbir yere gelinemez. Gitar gibi bir alanda ise çalışmak işin temelidir. Her gün pratik yapılmadığı takdirde bir gelişme gözlenmez. Öyle ki öğrendiklerinizi de unutursunuz. Bu yüzden her gün pratik yapmayı unutmayın.

6- Üstüne Gidin 

Zorlandığınız bir kısım mı var? 5 dakikalığına gitarı kenara bırakın, rahatlayın. Ardından üstüne daha büyük bir istekle ve arzuyla gidin. İlerleme kaydettiğinizi göreceksiniz.

7- Sabırlı Olun

Sabredin. Unutmayın ki hiçbir büyük gitarist çok kısa zamanda bu hallerine gelemedi. Başarıları, büyük bir sabrın ve düzenli çalışmanın eseridir.

Size verdiğimiz öneri listesi burada son buluyor. Çalışmanızda bu teknikleri uyguladığınız takdirde gelişmenizi umuyoruz. Başarılar dileriz!

Yazar: Berk Yüksek
2015-06-13T17:50:00+00:00

3 Comments

  1. Adsız 14 Haziran 2015 at 00:35 - Reply

    Çok güzel bir yazı teşekkürler.

  2. ipek akşen 14 Haziran 2015 at 00:45 - Reply

    Bencede mükemmel bir yazı olmuş. ben yeni heveslendim bu işe acaba önerebileceğiniz bir gitar tarzı varmı yeni başlayanlar için

  3. Eren Can 15 Haziran 2015 at 12:27 - Reply

    Süreki pratik yapmak gerek.

Leave A Comment