Dünyanın En Çok Para Kazanan 10 Bas Gitaristi

Dünya’da bilinen bir gerçek var; çoğunlukla müzik grup üyelerinde en çok parayı solistler kazanıyor. Aslında gruplar içerisinde gitaristler ve davulcular da sanıldığından daha fazla para kazanabiliyor.

The Beatles’den Black Sabbath’a kadar uzun bir liste hazırladık. Bu liste; dünyanın en  para çok kazanan 10 bas gitaristi.

10. Geezer Butler

Kendisi Black Sabbath’ın kurucularından. Ayrıca grubun bas gitaristti. 2006’da Black Sabbath dağılır ve 2011’de tekrar grup bir araya gelir.
Kazandığı para: 65 milyon dolar

9. Bill Wyman

Bill Wyman, The Rolling Stones grubunun bas gitaristidir. Dünya genelinde The Rolling Stones 200 milyondan fazla albüm satmıştır. Bill Wyman, dünyaca ünlü bu grupta yer alıyor ve;
Kazandığı para: 80 milyon dolar

8. John Paul Jones

John, Led Zeppelin’in bas gitaristidir. Küçük yaşlarda bas gitara başladı. Led Zeppelin grubuna girdiğinde en çok sevilen ve sessiz grup üyesi olarak anıldı. Şuan Them Crooked Vultures’te bas gitarist olarak çalmaktadır.
Kazandığı para: 80 milyon dolar

7. Flea

Red Hot Chili Peppers grubunda bas gitar olan Avusturalyalı Flea aynı zamanda bir aktördür. Gerçek adı ise Michael Peter Balzary.  Bas gitar hayatı Blood Sugar Sex Magik albümünü yayınlanması ile başladı. Sahnede ki ilginç görüntüsü ile de dikkat çekmektedir. O müzik dünyasında Flea Rhcp ile anılır. Rhcp ise bass gitaristlik yaptığı grubun kısaltılmasıdır. İşte;
Kazandığı para: 115 milyon dolar

6. John Deacon

Tam adıyla John Richard Deacon, Queen’in bas gitaristidir. İlk grubu 14 yaşına Opposition’dur. 1971’de Queen grubu ilke kez Freddie, Biran ve Roger Taylor’un onu keşfetmesiyle kurulur. John Deacon grubun en önemli elemanıdır. Onu ciddiyeti ile tanıyoruz.
Kazandığı para: 115 milyon dolar

5. Adam Clayton

55 yaşında ve hala dinamik Adam Clayton, İrlandalı rock grubu U2’nin bas gitaristidir. Adam Clayton, U2 grubunun ew Year’s Day ve With or Without You adlı parçalarıyla ön plana çıkmıştır. Bas gitarla ön plana gelen Adam, 22 Grammy ödülü kazanmıştır.
Kazandığı para: 150 milyon dolar

4. Roger Waters

Roger Waters 71 yaşında Pink Floyd grubunun vokalisti, bestecisi ve bas gitaristidir. Savaşta ölen babası için The Final Cut adlı albümü yayınladı. 1965 yılında Roger ve Nick Mason tarafından sigma 6 adıyla bir grup kuruldu. Grubun ismini bir çok kez değiştirdiler ve son olarak Pink Floyd olarak değiştirdiler.1985 yılında Pink Floyd grubundan ayrıldı. Tekrar grubu katıldı ama grup daha sonra dağıldı. Waters, hayatı boyunca bas gitarı ve kendisini asla unutturmadı..
Kazandığı para: 270 milyon dolar

3. Gene Simmons

Kiss grubunun bas gitaristidir. Kendisi Kiss grubunun lideri olarak görülmektedir. Sahne performansları çok beğeniliyor. Kendisine özgün konser konsepti vardır. İsrail doğumlu Gene, Müslüman karşıtı bazı yorumlarda bulunmuş ve hayranlarından büyük tepki almıştır. Ayrıca kendisi aktörlükte yapmaktadır.
Kazandığı para: 300 milyon dolar

2. Sting

Gerçek adı Gordon Matthew Thomas Sumner, sahne adı ise Sting’dir. İngiliz müzisyen Sting, bas gitarla gündeme gelmiş ve en çok tanınan bas gitaristlerdendir.
Kazandığı para: 300 milyon dolar

1. Paul McCartney

Dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles bass gitaristi Paul McCartney gelmiş geçmiş en iyi şarkı olan Yesterday’in sahibidir. 100 milyon teklik satışı ilede Guinnes Rekorlar kitabına girmiştir. Sir ünvanına layık görülen tek Beatles üyesidir. Çok değerli bir bas gitarist olan Paul, Sutcliffe yaptığı kontratın sonra ermesiyle beraber bas gitar çalmaya başlamıştır. O günden bugüne ünü hala taze kalmaktadır. Şuan Paul McCartney, dünyanın en çok para kazanan bas gitaristidir.
Kazandığı para: 1.2 milyar dolar.

Kaynak: Wikipedia, Ekşisözlük

2015-06-17T19:05:00+00:00

One Comment

  1. Adsız 17 Haziran 2015 at 23:55 - Reply

    bas gitar çalmak için çok güçlü kulak lazım ve yeteneklerinle uyumlu oldumu işte böyle efsaneler çıkıyor.
    best54.

Leave A Comment