Cort KX1Q Katana Elektro Gitar Tanıtımı

CORT HAKKINDA

Öncelikle Cort firmasıyla ilgili birkaç şey yazmak istiyorum. Piyasada çok fazla olumsuz eleştiri olması sebebiyle yazıma bu bölümü ekleme ihtiyacı hissettim. Büyük ihtimalle siz de sağdan soldan Cort ne abi, dandik marka, kalitesiz gibi vb. eleştiriler duymuşsunuzdur. Bu tür eleştirileri yapanların çoğu da konuyla ilgili kulaktan duyma bilgisi olan,  eline alıp birkaç Cort gitar denememiş olan,muhabbet arasında bilgi seviyesini kanıtlama isteğinde olan arkadaşlardır. Para bolluğu içerisinde olup fiyat açısından üst seviye gitar kullananlar da bu tarz eleştirileri yapabilirler. Ancak bildiğimiz bir şey var ki ülkemizde müziğe, enstrümana bakış açısı nedeniyle enstrümanlarımızı ve ekipmanlarımızı seçerken bütçe konusunda çoğunlukla rahat olamıyoruz. Bu sebeple elektro gitar açısından da düşük fiyattaki modellere yönelmek zorunda kalabiliyoruz. Cort firmasıyla ilgili oluşan ön yargının çoğu da burada oluşuyor.

Cort uzun yıllardır (1960’dan bu yana) bu sektörde olan dünya çapında ismi olan bir marka. Hatta az önce bahsettiğimiz eleştirileri yapan maddi durumu iyi olan arkadaşlarımızdan bazılarının gitarlarını da Cort firması üretmiş olabilir. Geçtiğimiz yıllarda Fender, Ibanez, Ltd gibi büyük firmaların Çin ve Endonezya üretimi gitarlarını bizzat Cort firması, bünyesindeki fabrikalarda üretmiştir.Ve daha birçok ünlü marka için halen ekipman üretmeye devam etmektedir.

Gibson, Fender gibi markaların aksine Cort, fiyat alt sınırını çok aşağılarda tuttuğu için alt seviye gitarlarıyla ilgili eleştiriler genel bir yargıya sebep oluyor. Tabi hepimiz elektro gitara bir Amerikan Stratocaster’la ya da Les Paul’la başlamayı isterdik. Ancak dediğim gibi ailelerimizden çok azı enstrümana başlama işinde maddi ve manevi destek konusunda cömert olabiliyor. Ayrıca 3000 liraya Fender gitar alıp özel derslerle büyüyen arkadaşlarımıza da ülkemizdeki ortalama maddi durumu hatırlatmak istiyorum. Cort’a yapılan eleştirileri hak eden düşük model bazı gitarlar var. Malzemesi ve tonu gerçekten kötü diyebiliriz. Ancak klasik gitar fiyatına elektro gitar alıp da performansından şikayet etmek ne kadar mantıklı orası tartışılır. Ve bahsettiğim maddi konular sebebiyle Cort’a yönelip çok düşük fiyatlara elektro gitar alanlar oluyor. Tabi konu ticaret olunca az paraya çok kalite beklemek de zor. Bu ucuz modeller yüzünden Cort’un orta seviye ve üst seviye gitarları için de aynı yorumda bulunmak bence gereksiz ve yanlış olacaktır. Örnek olarak Ibanezin de düşük fiyat gitarlarından bahsedersek onların da paralarına çoğunlukla değmediğini söyleyebiliriz. Ve ülkemizde Cort ekipmanların çok uygun fiyatlara satışa sunduğunu; Jackson, ESP gibi markaların normal fiyatlarından daha pahalıya satılıyor olduğunu da söylemek gerek.                                                       

Cort KX1Q Katana Elektro Gitar Tanıtımı

Cort KX1Q, markanın orta seviye gitarlarından. İlk olarak gitarı neden tercih edebileceğinizi söyleyeyim:

1) Sustain: Gövdesi ve sapı maun ağacından yapılmış. Maun çok yoğun, sert, zor işlenen ve pahalı bir ağaç. Bu sebeple üst seviye gitarlarda daha sık karşımıza çıkıyor. Yoğunluğunun bize avantajı sustain açısından harika tepki vermesi. Sustainden bahsetmişken sap-gövde bağlantısının da set-neck olması dikkat çekiyor. Yani sap gövdeye yapıştırıcı yardımıyla bağlanmış. Vidayla bağlantı (bolt-on) ya göre daha yüksek sustain sağlıyor. Ve gövdenin string thru olması yani tellerin gövdeyi delip içinden geçerek gitarın arkasında sonlanması da sustaine olumlu etkisi olan şeylerden. Özellikle güzel sustain için tasarlanmış bir gitar, pratikte de hakkını fazlasıyla veriyor.

2) Coil Tap: Ton bölümünde push-pull özelliği sayesinde 2 humbucker manyetiği single manyetiğe dönüşüyor. Clean tonlarda çift humbucker gitarlarda sorun yaşayabiliyoruz. Ancak coil tap ile çözüm getirilmiş. Clean tonları gerçekten çok hoş bir gitar.

3) Manyetikler: Manyetikler pasif EMG-HZ – Metal tonları maun gövdesiyle tok ve sağlam.Gayet tatmin edici sert tonlar yakalanabiliyor. Coil tap sayesinde single olan manyetikler gitardan çok farklı tonlar elde edebilmemizi sağlıyor. Yani metal gitarı alıyorum clean tonlar kötü olabilir gibi bir endişeniz olmasın. Uygun bir amfiyle harika clean tonlar yakalayabilirsiniz.

4) Tasarım: Maun gövde üzerine yapılan akçaağaç kaplama ve gövdeye verilen eğimler gerçekten çok şık duruyor.

Ve aynı fiyat aralığında bu malzemelere ve tona sahip pek fazla gitar yok.

Genel olarak da gitar özelliklerini gözden geçirelim. Endonezya üretimi. Sapı ve gövdesi maun ağacı. Bağlantısı ise set-neck. Gövde üzeri akçaağaç kaplama. Klavyesi gül ağacı, 24 perde(large). Klavye üzerinde perdeleri belirleyici abalone noktalar mevcut. Sabit köprülü (tune-o-matic), string thru gövdesiyle ağaç karakterini daha güzel yansıtıyor. Manyetikler EMG nin pasif humbucker manyetikleri (EMG-HZ SA1 VE TB1). Ton potansında coil tap’e sahip. 1 ton,1 volume potansı var. 3 yollu switchi var (yalnız sap,sap+köprü,yalnız köprü).

Pratikte kullanımı için de klavyesinin çok rahat olduğunu söylemem gerek. Hız için de elverişli. Ton tokluğu açısından 0.10 tellerle kullanmanızı tavsiye ederim. Aynı zamanda amfisiz de güçlü ve güzel bir ses alabilirsiniz. Ses kaydı bilerek atmıyorum. Çünkü amfi, pedal ve prosesörlerinize göre çok değişecektir. Youtube’da da çeşitli videolar mevcut. Sustaininin çok iyi olduğunu tekrar söyleyeyim.

Köprü manyetiğinde çok sert ve tok metal tonları alabileceğinize emin olabilirsiniz. Clean seslerde de coil taple ve normal olarak sap manyetiğinde çok tatlı yumuşak tonlar alabilirsiniz. Manyetik ayarlamalarınızla çok farklı tonlar yakalayabilirsiniz, yelpazesi çok geniş bir gitar.

Yanında kullandığınız ekipman seçiminiz de çok önemli. Roland, Line 6 ve Laney amfilerde kullandım.Ve hiç pişman etmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Sabit tarzda çalmıyorum diyorsanız gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

İyi Çalışmalar.

Yazar
Tarık Sarıdoğan
2015-06-22T13:52:00+00:00

Leave A Comment