Bir Gitar Efsanesi; Jason Becker’ın Hayatı

Jason Becker 22 Temmuz 1969’da doğdu. 16 yaşında arkadaşı Marty Friedman ile Cacophony isimli bir grup kurdu. 2 albüm yayınladılar ve kısa süre sonra kendi solo kariyerlerine konsantre olabilmeleri için grubu dağıttılar.

1998 yılında ilk solo albümünü yayınladı ve sonrasında David Lee Roth grubuna katıldı. Yalnızca 20 yaşındayken ALS hastalığı teşhisi konuldu ve yaşaması için 3-5 yıl ömür biçildi. Hastalığın sonucu olarak önce topallamaya başladı; ardından da yürüme, konuşma yetilerini kaybetti. Böylece rock müzisyenliği kariyeri sonlanmış oldu.

Son yakındı. Ya da sadece öyle görünmüştü…

Vücudu fiziksel olarak çöktüyse de, aklı hala yerindeydi ve alarmdaydı. Hastalıklı vücudunun esaretinden kaçmaya çalışan bir mahkum gibiydi. Jason pes etmeyecekti. Babası, gözleriyle iletişim kurabilmesi için ona bir bilgisayar sistemi geliştirdi. Tüm kötü beklentilere karşı, daha uzun yaşadı ve doktorları yanılttı. Ayrıca gözlerini ve bilgisayarını kullanarak şarkılar besteledi.

Jason Becker
Jason Becker

Birkaç albüm yayınladı (Perspective, Raspberry Jams, Blackberry Jams, Collections ve bir tane de hit albümü). Albümler pek başarılı olamasa da bu Jason için bir zaferdi. Jason bir albümünde şu sözlere yer verir “ALS hastasıyım. Hastalık vücudumu elde edebilir, ama beynimi asla!”

“En büyük başarımız hiç düşmek değildir. Ancak düştüğümüz her zaman ayağa kalkabilmektir.”
Confucius

Şükürler olsun ki ALS ile yükümlü değiliz ancak Jason’dan öğrenmemiz gereken çok şey var. Hayatımızda bizi felç edecek zamanlar olacak ve belki de tek çıkış yolu olarak pes etmeyi göreceğiz. Böylesi zamanlarda Jason’ı ve diğer bir çok azimli insanı hatırlamalı ve bizi her ne esir ediyorsa ona karşı koymalıyız.

Yazar
Berk Yüksek
2015-06-14T21:57:00+00:00

One Comment

  1. Yıldız 16 Haziran 2015 at 10:47 - Reply

    Farklı bır yaşam tarzı ama ınsan hayatta bağlı olduğunda ve yaptıgı ısı sevdıgınde neler yapacagını gosteriyor.

Leave A Comment