Bend Tekniği Nedir? Nasıl Yapılır?

Gitarda en özel, en kolay görünen ama yapılması bir o kadar da zor olan tekniktir. Doğru bir şekilde uygulamak için sıkı çalışma ister.

Teli yukarı doğru ittirirsek bastığımız notayı tizleştirmiş oluruz. Haliyle ne kadar yukarı doğru itersek bir o kadar notayı da tizleştirmiş oluruz. Fakat bu tizleştirme sırasında doğru notayı bulmak için sıkı bir şekilde çalışmamız ve bunun yanında iyi bir müzik kulağımızın olması gerekir.

Bend yapmaya yeni başlayan arkadaşlarımız yapamıyorum diye telaşa kapılmasın çünkü kimse başlar başlamaz bend tekniğini doğru şekilde uygulayamaz. Bazen ses çok tizleşir bazen çok pesleşir, bunlar gayet normal.

Bir örnek vermek gerekirse 5. perdeyi full bend yaparsak 7. perde sesi elde etmiş oluruz. Ama tekniği doğru olarak uygulayabilmemiz için öncelikle çaldığımız telin 7. perdesinden nasıl bir ses geldiğini bilmemiz lazım.Yoksa yanlış uygulasak da bize doğruymuş gibi gelir. 7. perdeden nasıl bir ses geldiğini ezberledikten sonra 5. perdeden bend çalışmasına başlayabilirsiniz. Bu şekilde egzersizleri çoğaltabilirsiniz.

Unutmayın, bend tekniği zor ve oturması süreç isteyen bir tekniktir. İyi çalışmalar.

Yazar
Alperen Seyhan

[alert title=”Bilgi Mesajı” icon=”info-circle”] Merhabalar, Bend tekniği hakkında daha detaylı bir yazı yakın zamanda sitemize yüklenecektir. Lütfen takipte kalınız. [/alert]

2015-06-27T15:33:00+00:00

Leave A Comment