Akustik Gitar Mı? Elektro Gitar mı? Nasıl Karar Vereceğiz?

Blog
sponsorlu reklam
reklam

Akustik gitar ve elektro gitar arasındaki farkı bilmek çalma deneyiminizi tamamen değiştirebilir. Eğer yanlış gitarı alırsanız, gitardan soğuyabilirsiniz. Ama bu hatadan şu adımlarla kaçınabilirsin:

  1. Deneyimi dikkate alın. Eğer yeni başlıyorsanız, bir klasik akustik gitar daha iyi bir seçenek olabilir. Çünkü nasır tutana kadar naylon teller parmaklarınız için daha rahat olacaktır. Yani farklı teknik ve gamları kolayca öğrenip daha sonra bunları elektroya taşıyabilirsiniz. Eğer zaten akustik gitar çalıyorsanız, elektroya geçmek eğlenceli bir seçim olabilir.
  2. Fiyat aralığı. Bir başka önemli faktör de fiyattır. Genellikle akustik gitarlar elektroya göre daha ucuzdur. Çünkü akustik gitarlarda elektrodaki donanımlar yoktur, bu nedenle maliyeti daha azdır. Bununla beraber; ucuz bir akustik, ucuz bir elektro kadar iyi olmayabilir çünkü yapım aşamalarında ufak hatalar yapmak oldukça kolaydır. Fakat yine de akustik gitarlar daha ucuz olabilir. Eğer parayı dert etmiyorsanız, elektro da iyi bir seçenektir.
  3. Tarz. Sessizce akustik gitar çalmaktan hoşlanacak sakin biri misin? Yoksa kirli ve gürültülü seslerden hoşlanır mısın? Eğer rock, metal, punk ve biraz da pop senin tarzınsa; elektro senin için uygun olabilir. Ama eğer klasik, folk, blues ve biraz da jazz hoşuna gidiyorsa; o zaman akustik daha iyi bir seçim olabilir. Sadece ne dinlediğini değil, gerçekten ne çalmak istediğini de düşün. Bazı metalciler klasik gitarları sever, bazı blues dinleyicilerin de rock müziğe ilgileri vardır. Tarzını seç.
  4. Nerede çalmak istiyorsun? Kendini arkadaşlarınla sahilde takılırken hayal edebiliyor musun? Eğer ediyorsan akustik sana uygun olabilir. Ya da kendini sahnede rock müzik yaparken hayal ediyorsan elektro gitar daha iyi bir seçenek olabilir. Aynı zamanda gitarınla ülke dışına çıkmak isteyip istemediğini de düşünmelisin. Çünkü elektroda bu, amfi ile birlikte biraz zor olabilir. Ama akustikte sadece kılıfına atman yeterli olacaktır.
  5. Bir kâğıt al. İki gitarın da artı ve eksilerini yaz. Kendini bir tanesine daha yakın hissediyorsan bile artılarını eksilerini yaz. Böylece daha objektif seçim yaparsın. Fiyat, taşınabilirlik, ses ve çalınabilirlik (çalış zorluğu) gibi şeyleri yaz. Senin için daha iyi olanı bulursan, onunla devam et. Sadece ucuz olanı alma aksi takdirde ilerde diğerini almak isteyebilirsin. Fiyata aldırmadan gerçekten istediğini al.

Tüyolar

  • Eğer enstrüman konusunda acemiysen müzik merkezine, seçerken yardım almak için, tecrübeli bir gitarist ile git.
  • Eğer bir gruba girmeyi düşünüyorsan, elektroya geçmeden önce akustik öğrenmen daha iyi olabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir