Akorların Kötü Duyulmasının 5 Nedeni

Akorların Kötü Duyulmasının 5 Nedeni

Öncelikle Akor Nedir?

Akor dediğimiz şey gitar’da aynı anda tınlayan en az üç sesin bir araya gelerek oluşturduğu ses grubuna verilen isimdir. Akorların o kadar çok çeşidi var ki şuan inanın konumuz o değil :).

Akor Çeşitleri Nedir?

Akorların öyle çok bir çeşidi yok 🙂 Majör ve Minör olmak üzre 2 çeşidi vardır. Şimdi diyeceksiniz C7, A7 felan var, veyahut F5 E5 gibi akorlar var 5li 7li akorlar çeşitten sayılmıyor mu? Sayılmıyor!
Gel gelelim gül gibi gitaristlerimizin gitar çalarken bastığı akorlardan cızırtı veya temiz ses alamamanın 5 nedenine 🙂

Akorlar Neden Bozuk veya Cızırtılı Çıkar?

Akor çalarken, gitarda basılan akorların seslerinin bozuk çıkmasının başlıca nedenlerini ve çözümlerini bu yazıda sıralıyoruz.
1. Akort edilmemiş, akortu yanlış gitarla çalmak.

Eğer çaldığınız gitarın akortu yerine değilse çaldığınız sesler de yanlış duyulacaktır. Gitarın akortu, gitarın burguları farkında olmadan bir yere değdiği için bozulmuş olabilir. Gitar çalmaya başlamadan önce kesinlikle gitarınızın akordunu kontrol etmelisiniz. Gitar nasıl akort edilir öğrenmek isteyenler sitemizdeki gitar akort yazısını okuyabilirler.
2. Parmakların gitar üzerinde doğru yerlere basılmaması.

Gitar çalarken parmaklarınız perde demirlerinin hemen yanına fakat perde demirine değmeyecek şekilde basmalıdır.
3. Perdelere yeterince güçlü basmamak.

Gitar çalarken, parmaklarımızı tellere kendimizi yormayacak şekilde fakat güçlüce basmamız gerekmektedir. Eğer tellere yeterince güçlü basmazsak sesler cızırtılı gelecektir. Tellere güçlü basarken baş parmağı da çok yormamaya özen göstermek gerekir, baş parmak gitarı tutarken sadece destek olmalı, fazladan güç uygulamamalıdır.
4. Hava değişimi gibi etkenler dolasıyla gitarın sap ayarının bozulması.

Gitarın sap ayarları mevsimsel olarak yapılmalıdır. Aynı zamanda tel değişiminden sonra da gitarın sap ayarında bozulmalar yaşanabileceği için tel değişimi sonrasında da gitarın sapının düzgün olup olmadığı, sap ayarının yerinde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Gitar sap ayarını kendisi yapmak isteyenler gitar sap ayarı nasıl yapılır yazımızı okuyabilirler.
5. Akorun yanlış basılması.

Akorları çalışırken içindeki sesleri de ezberlemek önemlidir. Akoru sadece pozisyon olarak nasıl basıldığını ezberlersek akoru yanlış basabiliriz, fakat akorun içindeki sesleri bilirsek akoru doğru basıp basmadığımızı kontrol edebiliriz. Akorlar hakkında ayrıntılı bilgiyi gitar akorları yazımızdan da edinebilirsiniz.

Yorum yapın