6 Enstrümental Metal ve Rock Grubu (Yeni tatlar arayanlar için!)

Blog
sponsorlu reklam
reklam

Selam arkadaşlar;

Bugünkü yazımda sizlere şahsımın da bolca dinlediği 6 enstrümantal metal, rock grubunu tanıtacağım. Bu grupların hepsi gitar hakimiyetinizde etkili olabilecek bir çok teknik ve farklı çalım stilleri kullanıyor, dinlemeniz bile gitar çalışınıza ve vizyonunuza etkili olacaktır. Gitar çalan arkadaşların bu yazıda belirttiğim grupları dinlemelerini şiddetle öneriyorum. Unutmayın gaza gelirseniz gitar çalışırsınız işte bu gruplar o gazı fazlasıyla getiren türden! Keyifli okumalar..!

CHON

2008 yılında Amerikalı bir grup genç tarafından kurulan progresif rock grubu olan chon ilk göze çarpan özelliği gerçekten çok fazla progresif olması!! Evet kullanılan teknikler ve yazılan riffler gerçek anlamda çok usta işi ve fazlasıyla gelişmiş teknik gerektiriyor. Aslında bir nevi math rock da denilebilir.

Woohoo! ve Newborn Sun adlı iki EP ve Grow adlı 2015 yılında yayınladıkları bir albümleri olan grup fazlasıyla bağımlılık yapıyor dinlemenizi şiddetle öneririm.

Grubun internet sayfası: http://staygoldmedia.com/rde/chon/splash/

ANIMAL AS LEADERS

ANIMAL AS LEADERS

2007 yılında Tosin Abasi tarafından kurulan grup Enstrümantal progresif metal, Djent tarzının başarılı temsilcilerinden. Grubu dinleyen dinleyicilerdeki ilk tepki “ne çalıyo olm bunlar” oluyor genellikle. Bu sizi korkutmasın absürt derecede kullanılan teknikler, poliritmik davullar, 8 telli gitarlar. Grupta 2. gitarda Javier Reyes ve davulda Matt Garstka bulunuyor. Fazlasıyla farklı olan AAL modern çağın getirdiği bütün teknik ve ekipmanı kullanıyor.

3 stüdyo albümleri şunlar;

  1. Animal as leaders
  2. Weightless
  3. The joy of motion

Kesinlikle etkisinde kalacağınıza eminim özellikle yeni tadlar arayanlarınız için..

Grubun internet sayfası: http://www.animalsasleaders.org

SCALE THE SUMMIT

SCALE THE SUMMIT

Amerikalı progresif enstrümantal metal/rock grubu olan sts 2004 yılında kuruldu. Gitarlar Chris Letchford ve Travis Levrier, bas gitar Mark Michell, davulda ise J.C. Bryant bulunuyor. Grupta gitarlar 7 ve 8 telli elektrolar bas ise 6 telli kullanılıyor. Grupta yine diğer gruplarda olduğu gibi çok fazla teknik sololar ve rifflerden oluşan şarkılar mevcut. Bazen sert, bazen ise bir o kadar bir o kadar soft tınılar ile her tarzdan dinleyicinin kendinden birşeyler bulmasını sağlıyor.

Yayınlanmış stüdyo albümleri Monument, Carving Desert Canyons, The Collective, The Migration ve V grup her albümü için offical sayfalarında albümün gitar tabları olan bir kitabı satışa çıkarıyor. Çalışmak isteyen arkadaşlar olabilir internetten de ulaşabilirsiniz tabiki tablara fakat en orjinali için internetten kitabıda satın alabilirsiniz

Grubun internet sayfası: http://www.scalethesummit.com

POLIYPHIA

Djent progresif metal tarzındaki grup 2010 yılında Dallas da kuruldu. Grup cover yaparak başladığı macerasında kendi albümlerini 2012 yılında yapmaya başladı. Yine burada tanıtacağım her grupta olduğu gibi fazlasıyla teknik  gitarların poliritmik davulların olduğu grup metal tarzında vokali aratmayan melodi ve rifflere sahip aslında oldukça yeni olan bu grup adını fazlasıyla duyurmaya başladı artık. Çok yakın bir zamanda Chelsea grin grubundan tanıdığım Jason Richordson ile düet parçalarını yayınladılar. Grupta; gitarlar; Tim Henson ve Scott LePage, bas gitar; Clay Gober ve davullarda; Brandon Burkhalter bulunuyor.

Grubun yayınladığı albümler ise; Muse,Inspire ve Resurrect

Grubun internet sayfası: http://polyphia.net

Modern Day Babylon

Bana göre adı bile çok orjinal olan bu grup Djent/Groove enstrümantal tarzında şarkılar yapıyor. Tek kişilik bir proje olarak başlayan MDB daha sonra diğer elemanların girmesiyle grup halini aldı. Tomas Raclavsky gitar, Vojtech Seminsky davul ve Marek Mervik bas gitar çalıyor. 2010 yılında kurulan grup 2 adet stüdyo albümüne sahip; The Manipulation Theory  ve  Travelers

Fazlasıyla sert ve agresif bir sound’u olan grup kullandığı efektlerle metali başka boyutlara taşıyor. Çok absürt sololar olmasa da kullandığı teknik ve tonlar olarak yine çok boyutlarda bir grup olduğu söylenebilir. Kayıt teknolojisini sonuna kadar kullanan grup bu farklı tarzlarıyla sizleri kendilerine çekeceklerinden şüphem yok.

Grubun internet sayfası: http://www.moderndaybabylon.net

Vitalism

Ed Garcia tarafından kurulan tek kişilik bir proje olarak başlayan bu grup daha sonra gitara André Casagrande bas gitara Marcelo Braga ve davula Ali Ahmed’in katılmasıyla yeni proje şekillenmiş oldu.

Progresif enstrümantal metal grubu olan vitalism özellikle solo gitar çalan arkadaşlar için gerçekten çok fazla katkı sağlayabilecek türden şarkılar üretiyor. Oldukça fazla çalım tekniği kullanan grup şarkılarındaki agresif sound her metalcinin hoşuna gidecek türden.

Grup şuana kadar Causa adında bir albüm yayınladı.

Grubun internet sayfası: https://www.youtube.com/channel/UCf8aRvg3FymEHpmKFXpYYGQ

Ayrıca eklemek istediğim bir kaç grup daha var;

  • Angel Vivaldi
  • Wide Eyes
  • I Built The Sky…

Evet arkadaşlar benim söyleyeceklerim şimdilik bu kadar ileri ki yazılarımda çok daha fazla farklı grup tanıtmaya çalışacağım. Gerek ülkemizden gerek yurtdışından. Sizden rica ettiğim tek konu; bu grupları kestirip atmamanız yönünde. Bir tarza bağlı kalıp başka hiç bir şeyi dinlememek enstrüman bilginize zarar verir lütfen olabildiğince yeni şeylere açık olun kendinize iyi bakın..!

Yazar 
Hakan Sağın
Bana hakansagin@gitarogrencisi.com adresine mail atarak ulaşabilirsiniz. Her türlü soru ve önerilerinize anında cevap vermeye özen göstereceğim. Teşekkürler.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir