Bir şeyi neden mükemmel olana kadar pratiğini yaparız? Başkasının önünde çaldığınızda rezil olmamak için mi ?

Demek istediğimiz şey, saatlerce, günlerce yorulmadan tekniğinizi geliştirmek için çalışmanız. Ünlü gitaristler bile böylesine çalışmayı kıskanır. Ama en basitinden birinin yanında çaldığınızda bile en basit şey imkansız gibi gelir. Doğum günü müziği bile klasik bir esermiş gibi gelir çalarken.

Odanızda iken dünyanın yaşayan en sağlam gitaristisinizdir, ama hayranlarınız, konserleriniz, milyonlarınız nerede ? Burada yanlış giden bir şey var değil mi ? Gerçek şu ki odada çalmak ile insanlar önünde çalmak arasında kocaman bir fark var. Çoğu kişi bunu fark etmez çünkü herhangi bir icraatları yoktur ve ya ilerleyememişlerdir.

Yerel grupların çoğunluğunda gördüğümüz bir sorun konserde düzgün çalamamak, mekanı, ekipmanı suçlamaları vs... Bunlara ek olarak sinirler ve cesaret de büyük ölçüde etkiler.

İşte dikkat etmeniz gereken 5 fark.

1-Sesiniz Sizin İçin Değildir
En büyük farklılık ile başlayalım, kesin olan bir şey varsa o da sizin kendinizi duymanız dışında, dinleyicinin ne düşündüğüdür. Önemli olan tek şey dinleyicidir, çünkü sizi yukarı taşıyacak ve ya aşağı indirecek olan onlardır.

Bu sebeple dinleyici beğenisi, mekan sahibinin sizi tekrardan tutup tutmayacağını belirleyecektir.

Size tabi ki de kendinizi tamamen topluluğa satmanızı söylemiyoruz, müziği öncelikle kendinizi tatmin etmek için sevgiyle yapmalısınız. Söylediğim şey; aşırı yüksek ses ve amfi ayarlarında ful tiz, bassız bir sesi tercih etmemeniz. Evde belki bu tonlar size muazzam geliyor olabilir, Rock Tanrısı gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Ama fark burada bu ses size güzel geliyor, evdeyken. Bu demek değildir ki konserde herkesin kulağına hoş gelecek.

YAPTIĞINIZ TONLAR VE SES AYARLARI DENGELİ OLUP, HİÇ BİR GRUP ELEMANINI BASTIRMAMALI.

2-Şarkıları Tam Bilmek
Çaldığınız şarkıları tabi ki biliyorsunuz değil mi ? Yoksa nasıl insan önünde çalacaksınız ?

Burada evde pratik yaparken, arkadaşlar ile çalarken ve konserde ki "Şarkı bilmek" kavramında büyük bir fark var. Pratik yaparken ya da stüdyoda prova yaparken yaptığınız hatalar, ton denemeleri batmaz. Parçanın çalmanız gereken yerini kaçırdınız ya da soloyu yanlış notadan girdiniz... Eee ne olmuş ?

İşte, tekrardan dinleyici mantığı ile düşünmeniz gerek bir yer daha acaba onlara nasıl duyulacak? Prova sırasında hata yapmanızda bir sakınca yok tabi, baştan alırsınız ama konserde bunu yapamazsınız. Tabi güzel bir etki bırakmak istiyorsanız :)

Bunların sizi gerileteceğini söylemiyoruz, tam anlamı ile değil. Değinmek istediğimiz konu yaptığınız hatalar yok olana kadar pratik yapmanız.

ŞARKILARINIZI RADYODA ÇALINACAK KIVAMA GELENE KADAR PRATİĞİNİZ YAPIN!

3-Sinirler ve Gerginlik
Sinirlerin hâlâ çok bir etkisi olduğunu düşünmüyorum cesaretli olduktan sonra üstesinden gelinebilir. Her konsere çıkışınızda gergin olabilirsiniz, hiç geçmeye de bilir. Eğer iyi bir şekilde hazırlanmışsanız bununla başa çıkabilirsiniz.

Akla ilk gelen gerginken, notaları ve sözleri daha kolay unutabilecek olmanızdır, işte bu yüzden şarkıların içini, dışını iyi bilmelisiniz diyoruz. Ya da ne kadarını yapabiliyorsanız artık diyelim.. Şarkıların akorlarını ve gamlarını bu yüzden iyi bilmeniz gerekir ki, unuttuğunuz yerleri doğaçlama(birazcık tabi) ile boşluğu doldurup, hataya düşmeden kurtarabilirsiniz.

İyi yönden de işinize yarayabilir çünkü gerginken kanınıza adrenalin pompalandığı zaman, daha dikkatli, ani tepki verebilir ve daha hızlı davranabilirsiniz. Bu iyi haber.

Ama ne yazık ki her zaman işe yaramayabilir. Bazen aşırı adrenalin bomboş bir hafızaya sebep olabilir. Buna karşılık yine adrenalinden ötürü kaslarınızı da etkileyebilir. Bu da kötü haber.
Ne yazık ki bunlar gitar çalanlar için pek de hoş olmayan şeyler, parmaklar, eller kitlenebilir.

Bu yüzden bu da sizi 2. maddeye geri götürüyor. Hatasız olana kadar pratik yapmak.

YA DA DAHA BASİTİ SAKİNLEŞMEYİ ÖĞRENMENİZ GEREKİR!

4-Hatalar İçin Durmak
Konserde yapmayın! Sakın yapmayın!

Parçada ki yerinizi tamamen unuttunuz mu ? Doğaçlama yapın ( zaten akorları, notaları bilmiyor musunuz ?). Hiç bir şey bir hatalı nota yüzünden grubun, şarkının durması kadar boktan bir durum olamaz.

Pratik yaparken ya da kayıt alırken tabi ki durabilirsiniz... Ama sahnede işler farklı olur.

DİNLEYİCİNİZ ŞARKIDAN "PARÇALAR" DUYMAK İSTEMEZ. TAM BİR ŞEYLER DİNLEMEK İSTERLER.

5-Dinleyici ile Etkileşimde Bulunmak
Önceden de dediğimiz gibi, sahne/konser/şov dinleyici/izleyici için, sizin için değil. Gelenleri eğlendirmek için oradasınız siz, eğer siz eğlenmiyorsanız seyirci nasıl eğlensin ?

Müzisyen olarak insanları bir araya getiren sizsiniz. Bu yüzden bütün konser boyunca gitara ya da tavana bakmak pek de iyi bir fikir olmayabilir. İzleyenlere nasıl coştuğunuzu, parçalardan nasıl keyif aldığınız göstermelisiniz.

Çok iyi şarkılar çalmasanız bile, zamanlaması tutmuş bir mimik, grupça ritme uyan bir surat hareketi ile seyirciye de aynısını yaptırabilirsiniz. Eğer seyirci coşuyorsa, konser başarılı gidiyor demektir. Konser başarılı gidiyorsa, mekan sahibi sizi tekrar çağıracaktır. 

Hatta bir kaç hayran bile kazanabilirsiniz ki bu hiçte kötü bir şey değil ;). Ne kadar başarılı konseriniz olursa, ününüz o kadar artar ve daha çok yerden davetler alırsınız. Burada basitçe anlatmaya çalıştığımız şeylerin mantığını anlamışsınızdır.

KONSERLERDE ÇALDIĞINIZ ZAMAN KENDİNİZE VE EGONUZA DEĞİL, SEYİRCİYE ÇALINIZ!


Gitar eğitmeni Rob Barnes'ın yazısından çeviri ve alıntıdır.

Yorum Gönder

bunun hakkında kesinlikle bir yorum yapmalısın

Sergen German ( PhoenixGRM )

{picture#https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14980847_1231075623615734_6151024781532805895_n.jpg?oh=8781c20ab81a4bb6fb153c66f763783d&oe=58CC82EB} Gitar Öğrencisi Sosyal Medya Sorumlusu ve Müzisyen, Vokal, Söz Yazarı. {facebook#https://www.facebook.com/PhoenixGRM} {twitter#https://twitter.com/PhoenixGRM/} {youtube#https://www.youtube.com/c/phoenixgrm} {instagram#http://www.instagram.com/sergengrm}

Gitar Öğrencisi

{picture#https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13925067_618148035026588_4744090707304127109_n.png?oh=2b3ffe5121e55b12a48608d8210c1aba&oe=58C674FA} Gitar dersleri, gitar ve ekipman tanıtımları, gitaristler için akor ve tab paylaşımları ve müzik dünyasından son haberler. {facebook#http://www.facebook.com/gitarogrencisi} {twitter#https://twitter.com/gitarogrencisi} {google#https://plus.google.com/+GitarÖğrencisi}
Blogger tarafından desteklenmektedir.