Evden Uzakta bir akustik müzik programı.” Sayfalarındaki tanıma baktığımız zaman karşımıza çıkan cümle bu kadar net. Birbirinden değerli müzisyenlerin açık havada çekilmiş akustik ya da akustiğe yakın performans videolarından oluşan müthiş bir müzik dizisi bahsettiğimiz. Asena Bulduk’la beraber yapımcısı oldukları bu projede Levent Sevi aynı zamanda yönetmen koltuğunda, sesle ilgili işler ise Yiğit Yemez’in kontrolünde. Böyle bir çekirdek kadro olduğu zaman da (bazılarınız Long Way From Home Istanbul Acoustic Sessions‘ı hatırlayacaktır) ortaya kötü bir iş çıkma ihtimali sıfıra yakın.
Şu ana dek 17 bölümü çekilen program perşembe günleri netd‘den yayınlanıyor. Her bölümün yaklaşık 20 dakika sürdüğü programda müzisyenler genelde bu süreye 4 ayrı performans sığdırıyorlar. Biz de bu müthiş müzik programını sizlerle tanıştıralım diye düşündük ve şu ana kadar çekilmiş her bölümden sizlere birer şarkı seçtik. Bir gün tüm sevdiğimiz grupları bu programda görmek dileğiyle!

Biz – Hepimiz Birimiz

biz-hepimiz-birimiz
Bu bölümden tavsiyemiz, Hepimiz Birimiz. Güzel insanlardan müteşekkil grubumuz Biz’in konuk olduğu bu bölüm, Evden Uzakta serisinin en favori bölümlerinden biri. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 12. Bölüm – Biz.

The Secret Trio – The Invisible Lover

the-secret-trio-the-invisible-lover-yine-mi-cicek
Bu bölümden tavsiyemiz, The Invisible Lover. Bizim bildiğimiz adıyla, Yine mi Çiçek. Ara Dinkjian’ın muazzam eserini çalan The Secret Trio ise yaşayan efsaneler Ara Dinkjian, Tamer Pınarbaşı ve İsmail Lumanovski’den oluşuyor. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 11. Bölüm – The Secret Trio.

Jehan Barbur – Gidersen

jehan-barbur-gidersen
Bu bölümden tavsiyemiz, Gidersen. “Gidersen bana da bir dengini yolla.” gibi müthiş bir cümleyle başlıyor şarkımız. Dikkatli gözler/kulaklar fark edeceklerdir ki videonun en başında Murat Çopur, Cenk Erdoğan ve Jehan Barbur birlikte Tanju Duru’nun müthiş eseri Raylar Boyunca’yı mırıldanıyorlar. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 10. Bölüm – Jehan Barbur.

Kardeş Türküler – Yanıyorum

kardes-turkuler-yaniyorum
Bu bölümden tavsiyemiz, Yanıyorum. Birbirinden güzel performanslarından seçim yaparken bayağı zorlandık açıkçası. Siz en iyisi bu bölümü baştan sona izleyin; ne siz yorulun, ne de biz. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 15. Bölüm – Kardeş Türküler.

Emir Yargın – Şeytan Azapta

emir-yargin-seytan-azapta
Bu bölümden tavsiyemiz, Şeytan Azapta. Emir Yargın’dan bir alıntı yapalım: “Dünyada 2 tip insan vardır: Bir, Tarkan sevenler; iki, Tarkan sevmiyorum diye yalan söyleyenler.” Serinin açık ara en şakalı/komikli bölümü. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 4. Bölüm – Emir Yargın.

İlhan Erşahin’s Wonderland ft. Hüsnü Şenlendirici – Göçmenler

ilhan-ersahins-wonderland-ft-husnu-senlendirici-gocmenler
Bu bölümden tavsiyemiz, Göçmenler. İlhan Erşahin sizi Harikalar Diyarı’na davet ediyor, tek yapmanız gereken sizin için seçtiğimiz şarkıyı dinleyerek ilk adımı atmanız. Bölümün tamamı:Evden uzakta 14. Bölüm – İlhan Erşahin’s Wonderland ft. Hüsnü Şenlendirici.

Elif Çağlar – Universal Love

elif-caglar-universal-love
Bu bölümden tavsiyemiz, Universal Love. Geçtiğimiz günlerdeki underground şarkılar listemizde de pek naif başka bir performansıyla yer alan Elif Çağlar’ın Evden Uzakta performansı da mükemmel. İyiliği, güzelliği yaptığı işe yansıyor adeta, tatlı bir gülümsemeyle izliyoruz. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 16. Bölüm – Elif Çağlar.

Yüzyüzeyken Konuşuruz – Sen Taştan Biz Ağaçtan

yuzyuzeyken-konusuruz-sen-tastan-biz-agactan
Bu bölümden tavsiyemiz, Sen Taştan Biz Ağaçtan. Bir başka pek sevdiğimiz, pek anlamlı sözlere sahip Yüzyüzeyken Konuşuruz parçası. Güzel sözler yazıyor gençler vesselam. Bölümün tamamı:Evden Uzakta 6. Bölüm – Yüzyüzeyken Konuşuruz.

İlkay Akkaya – Çav Bella

ilkay-akkaya-cav-bella
Bu bölümden tavsiyemiz, Çav Bella. Efsane bir sesten efsane bir şarkı, unutmayın “Güneş doğacak, açacak çiçek!”. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 5. Bölüm – İlkay Akkaya.

İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions – Selim

ilhan-ersahins-istanbul-sessions-selim
Bu bölümden tavsiyemiz, Selim. Zaten Selim’i dinleyince ağzınız açık diğer performansları dinlemeye devam eder bulacaksınız kendinizi. Sözün bittiği, müziğin başladığı yer. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 2. Bölüm – İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions.

Şirin Soysal – Uyurgezer

sirin-soysal-uyur-gezer
Bu bölümden tavsiyemiz, Uyurgezer. İkinci albümü Ziyaret’i daha bu ayın içinde yayınlayan Şirin Soysal’ın da Evden Uzakta performansı pek keyifli, özellikle bu videoda gitarla birlikte bir solo atıyor ki şahane. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 8. Bölüm – Şirin Soysal.

Yok Öyle Kararlı Şeyler – Nefret Söylemi

yok-oyle-kararli-seyler-nefret-soylemi
Bu bölümden tavsiyemiz, Nefret Söylemi. Keyifli müzikleriyle dinlemekten bıkmayacağımız gruplardan, bu arada Educatedear’ı canlı görmemiş olanlar trampet fırçalayan arkadaşa dikkat kesilebilirler. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 9. Bölüm – Yok Öyle Kararlı Şeyler.

Yasemin Mori ve Boğaziçi Caz Korosu – Venüste Uyandım

yasemin-mori-bogazici-caz-korosu-venuste-uyandim
Bu bölümden tavsiyemiz, Venüste Uyandım. Gerek dünya çapındaki başarıları, gerek pek çok önemli konuda gösterdikleri duyarlılıklarıyla takdirlerimizi toplayan Boğaziçi Caz Korosu bu kez de Mori’nin arkasında, pek keyifli bir performans. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 1. Bölüm – Yasemin Mori ve Boğaziçi Caz Korosu.

Ceylân Ertem – Nazım’a

ceylan-ertem-nazima
Bu bölümden tavsiyemiz, Nazım’a. Garipçe’de çekilmişti bu bölüm, eskiden salaş kahvaltıcılarıyla hatırlarken artık 3. köprü inşaatıyla hatırladığımız bir Boğaz köyümüz. Dedikleri gibi: “Asla suskunsan işime yaramazsın.” Bölümün tamamı: Evden Uzakta 3. Bölüm – Ceylân Ertem.

The Away Days – Your Colour

the-away-days-your-colour
Bu bölümden tavsiyemiz, Your Colour. İlk denk geldiğinizde “İngilizce konuşulan diyarların hangisinden geldi acep bu adamlar?” diye düşündürten, buralı olmalarına zerre ihtimal vermediğiniz ancak buralı şaşırtıcı indie grubu. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 7. Bölüm – The Away Days.

Mabel Matiz – Söylese O Ben Söyleyemem

mabel-matiz-soylese-o-ben-soyleyemem
Bu bölümden tavsiyemiz, Söylese O Ben Söyleyemem. Mabel Matiz’i tahminen Kadıköy-Moda sahil hattında çektikleri bu bölümde kendisinin Rumeli türküsü tadındaki bu parçasını size layık gördük. Bölümün tamamı: Evden Uzakta 13. Bölüm – Mabel Matiz.

Güntaç Özdemir – Suç Bende

guntac-ozdemir-suc-bende
Bu bölümden tavsiyemiz, Suç Bende. Doksanların beynimize en işlemiş eserlerinden, bir Mustafa Sandal klasiği. Güntaç Özdemir yorumunu dinliyoruz. Kendisi Benimle Yan klibinde Maritsa’yla oynamasından bu yana dikkatimizi bir daha çekememişti, kısmet bugüneymiş. Bölümün tamamı:Evden Uzakta 17. Bölüm – Güntaç Özdemir.

Bonus: Umut’un akustik bas gitarı

umutun-akustik-basi
İzlediğiniz videoların bir kısmında bu siyah akustik bas gitarı görmüş olmanız muhtemel. Hayır hayır, size subliminal bir mesaj vermeye çalışmıyoruz. Müzik piyasası o kadar dar, o kadar gariban ki, bir tane akustik bas gitar bulunca kırana kadar çalıyorlar çok afedersiniz. Bu listenin oluşumunda farkında olmadan çok büyük katkılar sağlayan Umut’a ve akustik bas gitarına biz buradan teşekkürümüzü edelim: Bugün bu topraklarda envai çeşit müzik yapılabiliyorsa, bunda senin de payın var Umut kardeş! Yaşa!

Yorum Gönder

 1. kardeş türküler ve ilkay akkayayı tek geçerim

  YanıtlaSil
 2. ahmet mnedim28 Ekim 2015 13:22

  akustik performans adına güzel bir çalışma ama ben akustik pek sevmiyorum belki de sanatçıdan sanatçıya kalite fark ediyordur...

  YanıtlaSil
 3. Kerim Şener28 Ekim 2015 18:21

  Akustik candır ya paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil

bunun hakkında kesinlikle bir yorum yapmalısın

Sergen German ( PhoenixGRM )

{picture#https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14980847_1231075623615734_6151024781532805895_n.jpg?oh=8781c20ab81a4bb6fb153c66f763783d&oe=58CC82EB} Gitar Öğrencisi Sosyal Medya Sorumlusu ve Müzisyen, Vokal, Söz Yazarı. {facebook#https://www.facebook.com/PhoenixGRM} {twitter#https://twitter.com/PhoenixGRM/} {youtube#https://www.youtube.com/c/phoenixgrm} {instagram#http://www.instagram.com/sergengrm}

Gitar Öğrencisi

{picture#https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13925067_618148035026588_4744090707304127109_n.png?oh=2b3ffe5121e55b12a48608d8210c1aba&oe=58C674FA} Gitar dersleri, gitar ve ekipman tanıtımları, gitaristler için akor ve tab paylaşımları ve müzik dünyasından son haberler. {facebook#http://www.facebook.com/gitarogrencisi} {twitter#https://twitter.com/gitarogrencisi} {google#https://plus.google.com/+GitarÖğrencisi}
Blogger tarafından desteklenmektedir.