STEREOPONY - Draft King - Alice in Underground - 1.Bölüm

Bugün hem Draft King üyesi Mao'nun 23.doğumgünü şerefine hem de biraz duygusal hissettiğim için STEREOPONY ile ilgili bir şeyler yazmak istedim.

Başlıkta 3 tane grubun ismi var. Sebebi ise Draft King ve Alice in Underground'ın STEREOPONY'den doğmuş olmaları. Bu grupları tanıtabilmem için önce STEREOPONY'yi tanıtmam gerekiyordu. Bir de grupların kuruluşları STEREOPONY ile bağlantılı olduğu için 3 grubu da tek başlıkta tanıtmak istedim.

STEREOPONY:

Şimdi biraz geçmişe gidelim... Yıl 2006. Okinawa'da yaşıyorsunuz ve o yıl yeni bir liseye nakil olarak gidiyorsunuz. Sınıfa giriyorsunuz ve kimseyi tanımıyorsunuz. Haliyle onlar da sizi tanımıyor. Öğretmen sizi sınıfa tanıtıyor: Haraguni Aimi...

Öğretmen sizi Kitajima Nohana isimli bir öğrencinin yanına oturtuyor. Dersten sonra Nohana size dönüp: "Bir enstrüman çalıyor musun? Bizim bir müzik grubumuz var" diyor...

İşte herşey böyle başladı.

Aimi o sıralarda bir enstrüman çalmıyordu. Ama, Nohana ile aralarında ortak bir nokta vardı. İkisi de Avril Lavigne dinlemeyi çok seviyorlardı. Daha sonra Nohana, Aimi'yi MIXBOX üyeleriyle tanıştırır. MIXBOX'ın o sıralarda vokalisti yoktur ve Aimi'nin sesini beğendikleri için onu vokalist yaparlar. Daha sonra Aimi  bir tane 1960 model Fender Telecaster alıp gitar öğrenir.


MIXBOX Üyeleri (Sağdan Sola): Kitajima Nohana (Bas), Saki (Gitar), Yamanoha Shiho (Davullar), Haraguni Aimi (Gitar ve vokal)
MIXBOX Üyeleri (Sağdan Sola): Kitajima Nohana (Bas), Saki (Gitar), Yamanoha Shiho (Davullar), Haraguni Aimi (Gitar ve vokal)
İşte Japonya'nın da en sevdiğim yanı bu. Türkiye'de öğrenci halinizle değil 1960 model Fender Telecaster, Fender gitarı bile zar zor alırsınız. Ama orada imkanlar gerçekten çok güzel. Neyse konuyu fazla dağıtmayalım.

MIXBOX isimli grup ilk başta Avril Lavigne şarkılarına cover yaparlar. Ama daha sonra neden biz de kendi şarkılarımızı yapmıyoruz derler ve kendi şarkılarını yazarlar.

Grup 12 Haziran 2007'de bir festivalde sahne alır ve bu festival grup için dönüm noktası olur.


Tabii o zaman kimse bu grubun büyük üne kavuşacağını hesap etmemiş ki videonun çözünürlüğü cidden içler acısı ((:

Bu festivalden sonra üyelerden Saki gruptan ayrılır. Sebebini araştırmama rağmen hiçbir yerde bulamadım. Sanırım bunu sadece Aimi, Nohana, Shiho üçlüsünden biriyle konuşunca öğrenebilirim ki o  da şimdilik zor görünüyor. Bu noktadan sonra grubun ismi STEREOPONY olur.Bu festival grup için bir dönüm noktası olur. Çünkü çok beğenilirler ve bir radyo programı olan SCHOOL OF LOCK'dan programa çıkmaları teklif edilir ki cidden Japonya'da çok prestijli bir programdır ve dandik bir müzik duyamazsınız bu programda. Bu programda Sayonara No Kisetsu isimli şarkıları çalınır.Sayonara No Kisetsu


5 Kasım 2008 yılında grubun ilk single'ı Hitohira No Hanabira yayınlanır ve Bleach isimli animenin 17.endingi olarak seçilir. Ayrıca bu single Haftalık Oricon Listesi'ne 25.sıradan giriş yapar.


11 Şubat 2009 tarihinde grubun ikinci single'ı Namida No Mukou yayınlanır ve Mobile Suit Gundam 00 isimli animenin ikinci opening şarkısı olarak seçilir. Ayrıca single, Haftalık Oricon Listesi'ne 2.sıradan giriş yapar.


İşte bu single benim STEREOPONY ile tanışmama vesile olmuş, o günden sonra STEREOPONY'den aldığım virüs sebebiyle etrafta zombi gibi "benim gitar öğrenmem lazım" diyerek etrafta dolaşmama sebep olmuştur.  2009 yılından beri gitar öğrenmeye çalışıyorum ve hala beceremiyorum nedense... Ama çok güzel bas gitar çalıyorum sanırım. Herkes çok beğeniyor bas gitar çalışımı. Aman diyeyim, umarım "gitar çalamayanlar bas gitar çalıyor" şeklinde anlaşılmaz dediklerim ((:


2009 yılının Mart ayında ABD'nin Texas eyaletinin Austin şehrinde konsere çıkarlar ve grup burada çok beğenilir.


Sanırım burada yazımın bu bölümünü sonlandırsam iyi olacak. Çünkü ilk albümleri ve sonrası hakkında yazacak o kadar çok şey var ki, bölüm bölüm anlatmak istiyorum bu sebeple.

Bir sonraki yazıma kadar bol müzik dolu günler diliyorum ((: