Önceki yazılarımda, J-Rock'ın geleneksel Japon tiyatrolarından çok fazla etkilendiğinden bahsetmiştim. Hatta bu tiyatrolarda kadınların oynamasının yasak olduğunu ve bu nedenle kadın rollerini de erkeklerin canlandırdığından söz etmiştim.

J-Rock'ın alt kollarından biri olan Visual-Kei türünde müzik yapan müzisyenler de zaman zaman kadın rollerine girebiliyor. Ama sadece görünüş olarak tabii ki (bazı Japon tiyatrolarında neredeyse hiç replik kullanılmaz, anlatılmak istenen seyirciye hareketlerle anlatılır).


Bu sebepten ötürü, uzun zaman boyunca kadınların yer aldığı bir Visual-Kei grubu olmadı. Visual-Kei'yi ilk ortaya çıkaran grubun vokalisti kadın olmasına rağmen (ne yazık ki unuttum bu grubun ismini. Eğer hatırlarsam bbu grup hakkında da bir yazı yazmak istiyorum), Visual-Kei dünyası kadınlara kapalı kaldı. Ta ki exist†trace ortaya çıkana kadar.

exist†trace, 2003 yılında Jyou (vokalist), Naoto (bas) ve Mally (davullar) tarafından kurulur. Gitaristlere ihtiyaçları olduğu için de bir süre gitarist ararlar ve kendilerine grup arayan Miko (ritim gitar) ve Omi (solo gitar) ile tanışırlar. İşte bu beş kişi, Visual-Kei'cilerin ezberlerini bozarak kadın halleriyle Visual-Kei yaparlar.

Exist Trace


Peki nasıl yaparlar? Visual-Kei'de erkeklerin kadın rollerine bürünebildiğini biliyoruz. Bu grupta da tam tersi olur. Omi, erkek kılığına girer. Tabi tamamen giremez ama yine de epey yakışıklı olur kendisi. Hatta bir arkadaşıma (kız) bu grubun videolarını gösterirken arkadaşımın tepkisi "oha adam çok yakışıklı!" olmuştu. Demek ki girebilmiş rolüne ((:

Exist Trace Omi


Peki bu ablalar ne tür müzik yapıyorlar? Şunu söyleyeyim ki, bazı Visual-Kei grupları tek bir tarza çakılı kalmazlar. Ya kendi tarzlarını yaratırlar (örneğin the GazettE ve Versailles (daha sonra Jupiter ismini alır)) ya da hangi tarzları seviyorlarsa o tarzlardan çeşit çeşit şarkılar yaparlar (örneğin L'Arc en Ciel). İşte exist†trace, hangi türü severse o türle ilgili şarkılar yapıyor ama tabii ki yaptıkları şarkılar Pop değil, Rock oluyor. Sanırım bir çeşit füzyon yapıyorlar türlerle. Örneğin ginger isimli şarkıları rock, blues ve jazz öğeleri içeriyor. Diamond ise elektronik-rock tarzında yapılmış

Ginger:Diamond:Japonya'daki işlerinin yanı sıra Silent Hill isimli oyuna soundtrack hazırlayarak (2007 yılında gerçekleşiyor) uluslararası piyasaya açılan grup, her sene yurtdışındaki Japon kültürü festevallerine ve çeşitli teknoloji ve oyun fuarlarında da konserler veriyor. Ayrıca grubun 2014 yılında "Archangel Diamond" isminde uluslarası bir resmi fan klubü açıldı.

Aslında grup üyeleri hakkında detaya girmeyi istiyordum ama ne yazık ki internet üzerinde pek detay yok. Bir de grubun resmi fan kulübü dışarıya pek bilgi sızmasını istemiyor kulübe daha çok katılım olsun diye. Aslında sanırım grup hakkındaki en olumlu gelişme ESP firmasının Omi için bir signature gitar hazırlaması oldu. Fakat ne yazık ki bazı sebeplerden dolayı -ki bu sebepler başlı başına bir makale konusu- sadece Japonya içinde satılmakta bu gitar. Bir gün Japonya'ya gidersem Hizaki ve Omi siganture gitarları almayı planlıyorum şahsen ((: (tabii ikisi birden 40.000 Amerikan Doları civarı bir fiyata denk geliyor)

Bu grup hakkında söylenecek diğer bir şey ise, sahne şovlarının çok harika olması. Bir gün konserlerinden birinde bulunmayı gerçekten çok istiyorum bu nedenle. Sahne şovlarından bir örnek:Peki hangi şarkılarını dinleyebiliriz bu grubu tanımak için? Benim dinlemenizi önerdiğim şarkılar şunlar:
Yazar
Mesut Selçuk Sarpkaya
facebooktwitter

Yorum Gönder

bunun hakkında kesinlikle bir yorum yapmalısın

Sergen German ( PhoenixGRM )

{picture#https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/14980847_1231075623615734_6151024781532805895_n.jpg?oh=8781c20ab81a4bb6fb153c66f763783d&oe=58CC82EB} Gitar Öğrencisi Sosyal Medya Sorumlusu ve Müzisyen, Vokal, Söz Yazarı. {facebook#https://www.facebook.com/PhoenixGRM} {twitter#https://twitter.com/PhoenixGRM/} {youtube#https://www.youtube.com/c/phoenixgrm} {instagram#http://www.instagram.com/sergengrm}

Gitar Öğrencisi

{picture#https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13925067_618148035026588_4744090707304127109_n.png?oh=2b3ffe5121e55b12a48608d8210c1aba&oe=58C674FA} Gitar dersleri, gitar ve ekipman tanıtımları, gitaristler için akor ve tab paylaşımları ve müzik dünyasından son haberler. {facebook#http://www.facebook.com/gitarogrencisi} {twitter#https://twitter.com/gitarogrencisi} {google#https://plus.google.com/+GitarÖğrencisi}
Blogger tarafından desteklenmektedir.